Akcesoria
Nanlite FC-120C - niezła moc, kolorowe światło, kompaktowa budowa i przystępna cena. To LED stworzony do dynamicznej pracy
Od 2009 roku Agnieszka i Maciek Nabrdalikowie odwiedzili kilkudziesięciu więźniów na całym świecie - osoby różnych narodowości i wyznań, niekiedy o skrajnie odmiennych poglądach. W poszukiwaniu bohaterów przejechali 80 000 tysięcy kilometrów, zarejestrowali blisko sto godzin nagrań. We wrześniu 2013 roku wydali wyjątkowy album fotograficzny, który stał się podsumowaniem tych spotkań. Teraz projekt zaprezentowany zostanie w przestrzeni galerii.
Bohaterowie serii portretów "Nieodwracalne" powtarzają, że można było zapomnieć swoje nazwisko, ale nie numer, który dawał nową, odartą z duchowości tożsamość "podczłowieka". Styl portretowania byłych więźniów jest zaprzeczeniem bezosobowych nazistowskich statystyk. Uderzająca bezimienność ofiar, liczby przewijające się w historycznych raportach i ciągłe spory o to, ilu naprawdę zginęło, odebrały więźniom indywidualność. Ten cykl ma przywracać twarze i pokazywać choćby skrawek tego, co udało się ocalić mimo wszechobecnego obozowego okrucieństwa i upodlenia.
Czytaj także:Agnieszka i Maciek Nabrdalik "Nieodwracalne" - recenzja
Zdjęcia powstawały w domach bohaterów, w intymnych warunkach podczas rozmów, gdy fotografowani pod wpływem silnych emocji wywołanych przez wspomnienia zatapiali się w rzeczywistości obozowej. Patrząc na nich można odnieść wrażenie, że znowu tam są.
Dla autorów cenniejsze od obozowych opowieści są przemyślenia, odczucia, współczesne rozumienie tego, co się wydarzyło. Jak podkreślają bohaterowie projektu - więźniem zostaje się do końca życia. Nie chodzi jedynie o syndromy obozowe, koszmary, tatuaże, obsesyjny lęk przed głodem, czasem niegasnącą nienawiść, choć nie sposób od nich uciec. Mądrość i postawy, które autorzy mieli okazję poznać, są specyficzne, bo dotyczą naszej ogólnoludzkiej kondycji, dotykają czegoś rdzennego, co jest w każdym z nas, ale uśpione spokojnym, wygodnym życiem wcale nie musi się odezwać.
Celem tego projektu jest dzielenie się tą nienachalną, wyciszoną mądrością.
Wystawa organizowana przez Press Club Polska i współfinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury.
9 listopada, w dniu otwarcia wystawy, Agnieszka i Maciek Nabrdalikowie będą do dyspozycji odwiedzających galerię w godz. 14:00-20:00. Odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące projektu oraz opowiedzą o projekcie.
Ze względu na specyfikę ekspozycji, wystawę można oglądać w niewielkich grupach. Zachęcamy do odwiedzania wystawy w dogodnych dla siebie godzinach, przez cały dzień trwania otwarcia.
Więcej informacji na: www.facebook.com/LeicaGalleryWarszawa
Agnieszka i Maciek NabrdalikNieodwracalne
Wernisaż: 9.11.2013, godz. 14:00-20:00
Termin: 9.11-5.12.2013
pn-sb 10:00-20:00
nd 12:00-18:00
Leica Gallery Warszawa
ul. Mysia 3
Warszawa