Wystawa "Czas wolny. Fotografie" w Zachęcie

Autor: Marcin Grabowiecki

7 Sierpień 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
Już w najbliższy poniedziałek, 12 sierpnia o godz. 19:00 w Zachęcie odbędzie się otwarcie wystawy "Czas wolny. Fotografie", na której zobaczymy prace Romualda Broniarka, Aleksandera Jałosińskiego, Bogdana Łopieńskiego, Jana Morka, Wojciecha Plewińskiego i Tadeusza Rolke. Fotografowie pokażą nam, jak spędzali czas wolny "obywatele" PRL-u.
Tadeusz Rolke, Tłum wychodzący ze stadionu, 1957, dzięki uprzejmości artysty

Obywatele PRL byli zajęci budowaniem socjalizmu do 16. Potem, w czasie wolnym, po wyjściu z pracy, stawali się innymi ludźmi - mówi Aleksander Jałosiński, fotoreporter.

Życie codzienne uchwycone na fotografiach sześciu uczestników wystawy bywa absurdalne, zabawne, ale także niepokojące. Dla części bohaterów zdjęć "czas wolny" to wysiłek funkcjonowania "pomimo rzeczywistości", próba zapanowania nad tym, nad czym zapanować się da. Dla innych - przeciwnie - to czas zapomnienia w przypadkowej i doraźnej zabawie.

Fotografie prezentowane na wystawie często w zamierzeniu pełniły funkcję propagandową. Równie często jednak - przy świadomym udziale ich twórców, a czasem jedynie dzięki nowemu kontekstowi - stawały się antypropagandą. Tym ciekawszą, że publikowaną przecież w oficjalnych mediach. Powstawały jako ilustracje do artykułów, wywiadów, reportaży, czasem "przy okazji" zleceń.

Sześciu fotografów, z których najstarszy urodził się w 1928, a najmłodszy - w 1940 roku, większą część życia zawodowego spędziło w PRL-u. Pracowali dla każdego niemal rodzaju prasy - od zapatrzonego w Zachód "Przekroju", przez estetyzującą "Polskę", gazety codzienne, tygodniki, pisma branżowe, po "Przyjaźń" - organ Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Uczestnicy wystawy to młodsi koledzy legendarnych fotoreporterów tygodnika "Świat", których na początku kariery traktowali jak mistrzów. Z czasem każdy z nich osiągnął osobisty, rozpoznawalny styl. Wszystkich, choć w różnym stopniu, łączy odchodzenie od "chropawej", reportażowej estetyki fotografów "Świata" na rzecz starannej kompozycji bliższej artystycznemu reportażowi fotografów agencji Magnum.

Na wystawie swoje prace pokażą: Romuald Broniarek, Aleksander Jałosiński, Bogdan Łopieński, Jan Morek, Wojciech Plewiński i Tadeusz Rolke.

Czas wolny. Fotografie - wystawa zbiorowa
Wernisaż: 12.08.2013, godz 19:00
Termin: 13.08-22.09.2013

Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj