Aparaty
Pixless - 0,03 megapiksela fotograficznej frajdy
Obywatele PRL byli zajęci budowaniem socjalizmu do 16. Potem, w czasie wolnym, po wyjściu z pracy, stawali się innymi ludźmi - mówi Aleksander Jałosiński, fotoreporter.
Życie codzienne uchwycone na fotografiach sześciu uczestników wystawy bywa absurdalne, zabawne, ale także niepokojące. Dla części bohaterów zdjęć "czas wolny" to wysiłek funkcjonowania "pomimo rzeczywistości", próba zapanowania nad tym, nad czym zapanować się da. Dla innych - przeciwnie - to czas zapomnienia w przypadkowej i doraźnej zabawie.
Fotografie prezentowane na wystawie często w zamierzeniu pełniły funkcję propagandową. Równie często jednak - przy świadomym udziale ich twórców, a czasem jedynie dzięki nowemu kontekstowi - stawały się antypropagandą. Tym ciekawszą, że publikowaną przecież w oficjalnych mediach. Powstawały jako ilustracje do artykułów, wywiadów, reportaży, czasem "przy okazji" zleceń.
Sześciu fotografów, z których najstarszy urodził się w 1928, a najmłodszy - w 1940 roku, większą część życia zawodowego spędziło w PRL-u. Pracowali dla każdego niemal rodzaju prasy - od zapatrzonego w Zachód "Przekroju", przez estetyzującą "Polskę", gazety codzienne, tygodniki, pisma branżowe, po "Przyjaźń" - organ Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Uczestnicy wystawy to młodsi koledzy legendarnych fotoreporterów tygodnika "Świat", których na początku kariery traktowali jak mistrzów. Z czasem każdy z nich osiągnął osobisty, rozpoznawalny styl. Wszystkich, choć w różnym stopniu, łączy odchodzenie od "chropawej", reportażowej estetyki fotografów "Świata" na rzecz starannej kompozycji bliższej artystycznemu reportażowi fotografów agencji Magnum.
Na wystawie swoje prace pokażą: Romuald Broniarek, Aleksander Jałosiński, Bogdan Łopieński, Jan Morek, Wojciech Plewiński i Tadeusz Rolke.
Czas wolny. Fotografie - wystawa zbiorowa
Wernisaż: 12.08.2013, godz 19:00
Termin: 13.08-22.09.2013
Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
Warszawa