Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Władysław Marynowicz (1920-1977) - to artysta nieznany obecnie szerokiej publiczności, choć jego działalność twórcza była powszechnie znana i doceniana na całym świecie w czasie, w którym aktywnie pracował. Władysław Marynowicz żył w Anglii, choć czuł się zawsze Polakiem i związki z ojczyzną były dla niego bardzo istotne. W młodości podczas II wojny światowej był żołnierzem II Korpusu Wojsk Polskich Władysława Andersa, uczestnikiem kampanii włoskiej (walczył pod Monte Cassino). Po wojnie został angielskim emigrantem z przymusu - mieszkał i pracował w Londynie. Był głównym wykładowcą fotografii w Ealing Technical College, członkiem Royal Photographic Society, członkiem Institute of Incorporated Photographers, członkiem Europejskiej Federacji Fotografów (EFIAP) oraz wieloletnim prezesem Polskiego Towarzystwa Fotograficznego w Londynie.
Jako fotograf, do perfekcji doszedł dzięki talentowi, wielkiej pasji, ogromnej pracowitości oraz wrażliwości twórczej. Jego ulubione tematy to portrety, fotografia zwierząt i martwa natura. Pracował przede wszystkim w atelier, dopracowując w szczegółach wszelkie detale. Eksperymentował z różnymi technikami fotograficznymi. Jak pisze Ewa Piotrowska: Marynowicz rozpoczynał swą twórczą pracę od monochromów, następnie zainteresował się kolorem, by wreszcie eksperymentować potem już w obydwu dziedzinach. Należy również zwrócić uwagę na stopniową tendencję do przetwarzania obrazów, zwłaszcza czarno-białych, w których prócz tradycyjnej izohelii pojawiają się rozwiązania montażu, mogące sugerować coraz większe zainteresowanie Artysty fotografią kreacyjną. Działał głównie w atelier, gdzie fotograf ma największą możność kontroli i wpływu na efekt końcowy. Marynowicz, niektóre techniki takie jak izohelia, separacja tonów i podobne, podciągnął na poziom dotychczas w świecie niespotykany. I to zarówno w fotografii kolorowej jak i czarno-białej (...)
Władysław Marynowicz był nie tylko wyśmienitym artystą, ale i utalentowanym wykładowcą, organizatorem życia artystycznego i odkrywcą - wspólnie ze swoim byłym studentem, odkrył proces posteryzacji - zdjęcia kolorowe uzyskiwali z czarno-białych negatywów. Jego książka "Photography as an art form" była bestsellerem na fotograficznym rynku wydawniczym.
Władysław Marynowicz - perfekcja i artyzm
Wernisaż: 18.01.2012
Termin: 19.01-25.02.2012
pn-sb: 10:00-18:00
Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański"
pl. bpa Nankiera 8
Wrocław