Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Fotografia ze sztuki dla wybranych stała się sztuką masową. W dobie tak szybkiego postępu technologicznego, zdjęcia robi właściwie każdy, kto posiada aparat fotograficzny, tablet lub telefon komórkowy - zauważa Jan Bortkiewicz - kierownik artystyczny Dolnośląskiego Centrum Fotografii "Domek Romański" - Kiedy w 1925 roku na rynek został wypuszczony pierwszy małoobrazkowy aparat fotograficzny Leica, był to początek nie tylko rewolucji technicznej w tej dziedzinie, ale także przełom w podejściu do fotografowania. Mały, nieskomplikowany w obsłudze aparat zmienił oblicze fotografii - w prosty, dyskretny sposób można było uchwycić ciekawe momenty, znaleźć się w centrum wydarzeń. Dzięki temu powstał nowoczesny reportaż fotograficzny.
Dzisiejsza ekspansja coraz to nowszych urządzeń przenośnych, które oprócz rozlicznych funkcji są także aparatem fotograficznym sprawia, że medium fotografii stało się powszechne jak nigdy dotąd. Z jednej strony skutkuje to zalewem przeciętnych, pozbawionych wyrazu zdjęć, z drugiej jednak strony daje możliwość wyrazu artystycznego ludziom, którzy nie są zawodowymi fotografami.
W dniach 3-30 kwietnia w Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański" we Wrocławiu prezentowana będzie zbiorowa wystawę fotografii mobilnej. Pomysłodawcą i organizatorem wystawy jest Grupa Entuzjastów Fotografii Mobilnej "Mobilni", założona w maju 2013 przez Michała Koralewskiego i Joannę Lemańską (laureaci prestiżowego konkursu Mobile Photography Awards) oraz Łukasza Gurbiela, założyciela serwisu Fotokomorkomania.pl. Obecnie w grupie działa 17 osób z całej Polski (a także Polacy mieszkający w Irlandii, Szwajcarii i Francji).
Tak o swoim podejściu do fotografii piszą Entuzjaści:
W kręgach fotograficznych jest takie powiedzenie, że "najlepszym aparatem fotograficznym jest ten, który mamy przy sobie." Te słowa dobrze oddają istotę fotografii mobilnej - telefon komórkowy (smartfon, tablet, w przyszłości może Google Glass lub inne urządzenie mobilne) mamy przy sobie przez cały czas, dzięki czemu możemy dostrzec i w ciągu kilku sekund udokumentować wiele ulotnych chwil, a następnie udostępnić gotowe zdjęcia za pośrednictwem serwisów społecznościowych. Bo to nie tylko kolejny kierunek w fotografii, to sposób życia, a powiązanie z sieciami społecznościowymi jest trwale wpisane w ideę fotografii mobilnej. Cieszy się ona na świecie coraz większą popularnością i wielu profesjonalnych fotografów włącza telefony komórkowe do zestawu swoich narzędzi codziennej pracy fotograficznej. Zdjęcia z urządzeń mobilnych zdobywają też przestrzenie artystycznych galerii, szturmują okładki czasopism i plakaty reklamowe.
Wystawa, którą będzie można zobaczyć we Wrocławiu to pokłosie akcji "Mobilny tydzień". Od maja 2013 r. każdego tygodnia "Mobilni" wybierali najlepsze z nadesłanych fotografii. W sumie do stycznia 2014 obejrzeli 6500 zdjęć, z czego na wystawę wybrali 150 fotografii, 75 autorów z całej Polski. Ekspozycja to dowód na to, że w dzisiejszych czasach nie trzeba mieć skomplikowanej lustrzanki za tysiące złotych, by zrobić ciekawe zdjęcie. Wystarczy talent, pasja, dobry pomysł i urządzenie przenośne, które pozwoli nam na zapis ulotnych momentów, wizji i zwykłej codzienności. I co istotne, dzięki portalom społecznościowym, w prosty i szybki sposób można podzielić się swoimi pracami z szerokim gronem odbiorców, którzy czasem pochwalą, czasem skrytykują, czasem podpowiedzą co poprawić. Są to platformy wymiany, doświadczeń, myśli, wskazówek i może droga do robienia coraz lepszych fotografii...
Kurator: Jolanta Waniowska.
Zbiorowa wystawa fotografii mobilnej
Wernisaż: 3.04.2014, godz. 17:00
Termin: do 30.04.2014
Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański"
pl. bpa Nankiera 8
Wrocław