Fotograficzna Publikacja Roku 2023 - poznaliśmy najlepsze photobooki ostatniego roku

Autor: Redakcja Fotopolis

16 Czerwiec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Wraz z otwarciem 22. edycji Fotofestiwalu poznaliśmy laureatów konkursu na Fotograficzną Publikację Roku. Główną nagrodę ex aequo otrzymują Artur Pławski i Aleksandra Żalińska.

Spośród nadesłanych do konkursu 65 książek jury w składzie: Alek Hudzik, Ania Nałęcka-Milach, Agnieszka Obszańska, Beata Bartecka, Krzysiek Orłowski, Paweł Rubkiewicz oraz Franek Ammer zakwalifikowało do finału (a tym samym na wystawę prezentowaną w ramach Fotofestiwalu) w sumie 12 publikacji.

Książki zakwalifikowane do finału konkursu FPR 2023

Dwie książki z główną nagrodą

Spośród nich najlepsze okazały się książki Aleksandy Żalińskiej i Artura Pławskiego, którzy wspólnie otrzymują nagrodę im. Krzyśka Markowskiego i tytuł Fotograficznej Publikacji Roku. Obydwie publikacje są debiutami wydawniczymi. Jury doceniło ich szczerość, świeżość i umiejętność wykorzystania środków, jakie daje medium książki fotograficznej.

„Jury uznało dwie publikacje za wyjątkowe z powodu ich konsekwencji w opowiadaniu historii. Oba projekty mają dobrany język wizualny do tematu, ścisłą edycję i angażująca sekwencje zdjęć. Forma książek służy, by wzmacniać narrację” - komentują jurorzy.

„Dobre Miejsce”, Artur Pławski

  • redakcja: Jakub Kruger, Tomasz Adamski
  • projekt: Adam Piotr Janicki
  • wydawca: Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Artur Pławski przy pomocy lakonicznego i poetyckiego, a przy tym zabawnego, bez dołującej ironii, języka wizualnego prowadzi nas przez labirynt tyskich blokowisk. Górnośląska „sypialnia” w ujęciu autora jest jednocześnie miejscem uniwersalnym, jak i bardzo swojskim.

Książka w klasyczny sposób opiera się przede wszystkim na przemyślanej edycji i sekwencji. W minimalistycznej formie każdy dodatkowy element (jak na przykład typografia) wzmacnia strukturę narracji.

„Ale uważaj tam na siebie”, Aleksandra Żalińska

  • Projekt: Aleksandra Żalińska
  • Wydawca: self publishing

W swoim projekcie Aleksandra Żalińska nie tylko opowiada o swojej relacji z babcią, ale czyni z niej współautorkę preformujacą do zdjęć. Sam proces fotografowania stał się w pewnym sensie pretekstem do wspólnie spędzonego czasu, a jednocześnie w przewrotny sposób nawiązuje do klasyków (Noboyushi Araki czy Martin Parr).

To współczesna opowieść o drugim człowieku z poszanowaniem podmiotowości bohaterki. Sekwencja zdjęć jest wciągająca.  Layout i forma książki nie zaburza intymności doświadczenia bycia dopuszczonym do zabawy.

Specjalne wyróżnienia

Oprócz nagród głównych jury konkursu Fotograficzna Publikacja Roku przyznała też szereg wyróżnień. Oto one:

  • „Garden”, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło (Blow Up Press) -za ujmującą i imponującą, dopracowaną w szczegółach formę graficzną wspólnego projektu.
  • „Ostatnia rozmowa z akademikiem Sacharowem”, Agnieszka Rayss (Sputnik Photos) - za interesujące połączenie fotografii dokumentalnej i fikcji.
  • „Kurz. Ewolucja imperium 1988-2022”, Mariusz Forecki (Pix.House) - za pracę z własnym archiwum oraz dociekanie prawdy w przekrojowym i wielowątkowym fotoreportażu.
  • „Stepping Out Into This Almost Empty Road”, Monika Orpik (Ośrodek Postaw Twórczych) - za poszukiwanie odpowiedzi na ważne pytanie o tożsamość, zanikanie kultury i języka.

Fotograficzna Publikacja Roku - o konkursie:

Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem konkursu był Krzysiek Makowski - księgarz i wydawca, z nieistniejącej już Księgarni F5. Zdążył zorganizować zaledwie dwie edycje przed śmiercią - w 2009 i 2010 roku. Od 2013 konkurs organizują wspólnie: Fotofestiwal Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, Księgarnia Bookoff i Miejsce Fotografii, a od 2019 roku także Służewski Dom Kultury. Chcemy, aby konkurs pobudzał twórców do działania i ambitnych poszukiwań. Żeby w jego efekcie wydawcy i autorzy odważnie i twórczo podchodzili do medium, jakim jest książka. 

Więcej informacji znajdziecie na stronie fotofestiwal.com.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty Ejsmont
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty...
Już w najbliższy piątek otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Proces powstawania nowej przestrzeni został zamknięty w nowej książce Marty Ejsmont, która od...
7
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Znana i ceniona Księgarnia Artystyczna Bookoff znalazła się w trudnej sytuacji. Właściciele proszą o pomoc i uruchamiają awaryjną wyprzedaż swoich zbiorów. To ponad 3000 tytułów...
16
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
7 lat po premierze ostatniej publikacji, jeden z najbardziej rozpoznawalnych japońskich fotografów powraca z książką Record 2. Tak samo jak wcześniej, to wybór najciekawszych kadrów z...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)