Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Internet jest dzisiaj czymś zupełnie innym od tego, co wyobrażali sobie jego twórcy. Jak wpłynął na naszą codzienność? Dowiedz się na premierze nowego photobooka "Internety" Szymona Rogińskiego.
Poruszanie się w wirtualnej przestrzeni stało się dla nas czymś oczywistym, ale czy na pewno rozumiemy, jak zmienia on naszą rzeczywistość, postrzeganie i relacje międzyludzkie? Czy jesteśmy zdolni zapanować nad i nadążyć za cyfrowymi zmianami? Czy hybrydowa przestrzeń, łącząca to, co wirtualne, z tym, co realne, będzie dla nas czymś obcym i wrogim, czy raczej oswojonym i niezbędnym?
Seria zdjęć “Internety” Szymona Rogińskiego ilustruje pojawienie się Internetu i komputerów w chaotycznym krajobrazie polskich miast. Brzydota reklam, szyldów i neonów na prowizorycznych budynkach powstających w okresie transformacji jest prawie piękna. Z nocnych kadrów emanuje cisza, swojskość i spokój - uśpione „internety” skłaniają nas do przemyślenia roli technologii w naszym życiu, ale też naszej obecności w Sieci.
Internet jest dzisiaj czymś zupełnie innym od tego, co wyobrażali sobie jego twórcy. Czy wywołuje w nas radość, smutek, lęk, a może nostalgię? Fotografie Rogińskiego, mimo ukrytej głębi i niespodziewanych powidoków, nie są niczym mistycznym, nie przedstawiają wypełnionych ponadczasową obecnością miejsc kultu, ani nawet samozadowolenia. Technologia cyfrowa zasiedliła bowiem przestrzenie rozpoznane i skromne: blokowiska, osiedla; rejony, takie jak my sami - zwykli codzienni Polacy.
fot. Szymon Rogiński, Fotografia z cyklu „The Internets”
Spotkanie połączone z premiera książki “Internety" odbędzie się w środę, 7 sierpnia 2019 roku, o godzinie 18:00, w Pawilonie SARP, przy ul. Foksal 2 w Warszawie. W spotkaniu wezmą udział: Szymon Rogiński, Katarzyna Nestorowicz (Noviki) oraz prof. Bolesław Stelmach, Dyrektor NIAiU. Spotkanie poprowadzi Karolina Andrzejewska-Batko.
{$in-article-newsletter}
Szymon Rogiński (ur. 1975) – uczył się aktorstwa w School on Wheels Teatru Derevo (Niemcy, Holandia, 1997‒1998) oraz fotografii w Studium Fotografii Artystycznej w Gdańsku (1997‒1999). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010, 2013). Autor m.in. cykli fotograficznych Poland Synesthesis (2002‒2006), Projekt UFO (2005‒2007), Borderlands (2015), The Internets (2018). Publikował swoje fotografie w takich czasopismach, jak „Common & Senses”, „Vogue Hommes”, „Young Tree Press”, „Futu”, „Shots Directory”, „A4”, „Fluid”, „Modern Painters”. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Współczesnego we Wrocławiu i Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
Więcje informacji znajdziecie pod adresem niaiu.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia.