O projektowaniu książek fotograficznych. Aneta Kowalczyk i Kasia Kubicka [PODCAST]

Jak wygląda proces powstania książki fotograficznej? Co jest najważniejsze we współpracy projektanta i fotografa? Czy istnieje przepis na książkę idealną? Do rozmowy zaprosiliśmy nagradzane i doświadczone projektantki.

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

13 Maj 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Z Kasią Kubicką i Anetą Kowalczyk rozmawiamy o drodze do fotograficznego świata. Wracamy do pierwszych książek, trudnych decyzji. Sprawdzamy jak ważne jest zaufanie w pracy z fotografami. Odwołując się do przykładów książek Huberta Humki, Anny Hartman-Ksycińskiej czy Agaty Grzybowskiej przyglądamy się takim aspektom jak wybór zdjęć i budowanie wizualnej opowieści.

Aneta Kowalczyk - Fotoedytorka i projektantka książek fotograficznych i artystycznych, związana z wydawnictwem BLOW UP PRESS. Uznana za jedną z trzech Magazine Visual Editors of the Year w 75. edycji konkursu Pictures of the Year International (2018). Książki, które projektowała były nagradzane w prestiżowych konkursach, m.in. Polish Graphic Design Awards, Pictures of the Year International, Grand Press Photo, Tokyo International Foto Awards, International Photography Awards oraz nominowane m.in. do European Design Awards, Rencontres d’Arles Book Awards, czy PHotoESPAÑA (2018, 2019, 2020).

Kasia Kubicka - Większość życia spędziła we Francji, gdzie studiowała w Arts Decoratifs w Strasburgu. W 2005 roku wróciła do Polski na studia na Warszawskiej ASP. Pracowała w prasie, (m.in. w "Newsweek"), oraz dla instytucji kultury (Fundacja "Pogranicze”, Dom Spotkań z Historią,, Miesiąc Fotografii w Krakowie, Fundacja Archeologii Fotografii). Dla Centrum Pompidou w Paryżu zaprojektowała katalog wystawy “The Pencil of Culture”. Aktualnie współpracuje z Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Narodowym w Gdańsku. Laureatka licznych nagród, m.in. POY - Photography of the Year, Grand Press Photo czy International Photo Award.

Skopiuj link

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

Fotoedytorka, kuratorka i autorka tekstów o fotografii. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała projektem Cyfrowy TR – procesem archiwizacji i digitalizacji zbiorów TR Warszawa. Współzałożycielka agencji Napo Images. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Pileckiego w Berlinie. W 2021 roku ukazała się jej pierwsza książka “Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”.

Komentarze
Więcej w kategorii: Podcast
World Unseen. O zdjęciach "oglądanych" dotykiem [PODCAST]
World Unseen. O zdjęciach "oglądanych" dotykiem [PODCAST]
Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, osoby niewidome i słabowidzące mogą doświadczać fotografii za pomocą dotyku. O wyjątkowej wystawie rozmawiamy z Tomaszem Miękusem - specjalistą...
28
Kacperak, Siderski, Wdowicz-Wierzbowska: historie osobiste [PODCAST]
Kacperak, Siderski, Wdowicz-Wierzbowska: historie osobiste [PODCAST]
Co się stanie, gdy aparat obrócimy w swoją stronę? Jak opowiadać zdjęciami o stracie czy bolesnych procesach, które dzieją się za zamkniętymi drzwiami? O ważnych, ale też trudnych historiach...
19
O twórczej wolności. Bartek Wieczorek i Bart Pogoda [PODCAST]
O twórczej wolności. Bartek Wieczorek i Bart Pogoda [PODCAST]
Trochę o fotografii, dużo o byciu w podróży, a najwięcej o jeździe na rowerze. O ważnych momentach, wyzwaniach i współpracy rozmawiamy z fotografami Bartem Pogodą i Bartkiem Wieczorkiem.
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj