Akcesoria
SanDisk Creator - nowa seria dysków i kart dla twórców
Lightroom CC i Lightroom Classic CC doczekały się kolejnej aktualizacji. Spośród wprowadzonych nowości najciekawiej prezentuje się funkcja Enhance Details, która zdaniem Adobe o 30% poprawia szczegółowość RAW oraz optymalizuje wyświetlanie kolorów zarejestrowanych aparatami z matrycami o układzie Bayera oraz X-Trans.
Adobe słynie z cyklicznego usprawniania istniejących rozwiązań Lightrooma, jak i częstego wprowadzania nowych rozwiązań zwiększających lub poprawiających działanie programu. Ostatnia aktualizacja to odpowiedź na prośby szerokiej grupy fotografów. Producent zaprezentował funkcję Enhance Details, która pozwala na demozaikowanie (odtwarzanie kolorów) w zupełnie nowy sposób, aby lepiej wyświetlić drobne szczegóły uchwycone w kadrze, jak również korygować niepoprawne prezentowanie kolorów.
Co więcej, wprowadzone narzędzie będzie optymalnie działać nie tylko w przypadku fotografii zarejestrowanych aparatami wyposażonymi w sensory z konwencjonalną siatką Bayera (Canon, Nikon, Sony itp.), lecz także z tymi korzystającymi z matryc X-Trans, na których filtry barwne są rozłożone nieregularnie. Tak więc użytkownicy Fujifilm mogę mieć spore powody do radości, gdyż nie od dziś wiadomo, że Lightroom nie do końca radził sobie z wiernym odwzorowaniem szczegółowości i kolorystyki plików RAW.
Demozaikowanie ta bardzo istotny element procesu przetwarzania zarejestrowanego obrazu, gdyż to właśnie od niego zależy optymalna i wierna reprodukcja kolorów na zdjęciu. A dzięki funkcji Enhance Details Lightroom ma sobie z tym radzić jeszcze lepiej. Za nowym narzędziem stoi technologia Adobe Sensei, która integruje wszystkie aspekty sztucznej inteligencji, w tym możliwość „głębokiego uczenia maszynowego“.
- Enhance Details używa szeroko wyszkolonej splotowej sieci neuronowej (CNN - Convolutional Neural Net) w celu optymalizacji uzyskania maksymalnej jakości obrazu. Przeszkoliliśmy sieć neuronową w oparciu o odtwarzanie kolorów z surowych plików RAW, wykorzystując problematyczne przykłady, a następnie wykorzystaliśmy nowe platformy uczenia maszynowego wbudowane w najnowsze systemy operacyjne Mac OS i Win10 do obsługi tej sieci. Głęboką sieć neuronową „wytrenowaliśmy“ na ponad miliardach przykładów. Każdy z nich zawierał jedną lub więcej głównych cech, które powodują poważne problemy wyświetlania barw. Opracowaliśmy dwa modele: jeden dla czujników Bayera i drugi dla sensorów Fujifilm X-Trans. W rezultacie wprowadzone ulepszenia zapewnią oszałamiające rezultaty, w tym wyższą rozdzielczość i dokładniejsze renderowanie krawędzi i szczegółów, z mniejszą ilością artefaktów, takich jak nietrafione kolory czy mora - zaznacza producent.
Udostępniona aktualizacja wprowadza także nowe narzędzia łączenia kilku zdjęć w HDR, panoramę lub panoramę HDR o zwiększonej dynamice oraz wskaźniki histogramu, które na obrazie wyświetlają prześwietlenia lub niedoświetlenia kadru. Z tych funkcji ucieszą się użytkownicy Lightrooma CC (zarówno na Windows, jak i Mac OS). Natomiast w mobilnej wersji programu będziemy mogli wreszcie łatwo oznaczyć zdjęcie „ad-hoc“. - Zamiast tworzyć album i go udostępniać, możesz teraz wybrać dowolną liczbę zdjęć, które chcesz natychmiastowo przesłać, na przykład na stronę internetową - podkreśla producent.
Aktualizacja ekosystemu Lightrooma jest już dostępna do pobrania. Po więcej informacji o wprowadzonych nowościach odsyłamy bloga Adobe.