Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Nikon AF-S DX NIKKOR 35mm f/1,8G to funkcjonalny odpowiednik klasycznej jasnej "pięćdziesiątki". 35 milimetrów daje na matrycy APS-C (DX) taki sam kąt widzenia jak obiektyw 52,5-milimetrowy przypięty do lustrzanki małoobrazkowej. Z obiektywu tego skorzystają przede wszystkim użytkownicy podstawowych modeli lustrzanek Nikona, które były pozbawione silnika napędzającego autofokus. Najnowszy stałoogniskowy Nikkor jest wyposażony w ultradźwiękowy silnik SWM (Silent Wawe Motor). Obiektyw zbudowany został z 8 elementów ustawionych w 6 grup. Jeden z elementów jest hybrydową soczewką asferyczną. Minimalna odleglość ogniskowania wynosi 30 cm - powiększenie wynosi 0,16x. Producent informuje ponadto o 7-listkowej przysłonie i uszczelnieniu wokół bagnetu.
Nowy Nikkor spodoba się przede wszytkim ogromnej rzeszy użytkowników modeli D60, D40x czy D40 - aparatów, które do tej pory były pozbawione możliwości współpracy z większością firmowych, stałoogniskowych obiektywów. Nieco inaczej sprawa może się mieć z użytkownikami bardziej zaawansowanymi, korzystającymi z Nikonów D80, D90, D200 czy D300. Ci mogą rozważać zakup pełnoklatkowego Nikkora 35 mm f/2 lub czekać na dalsze propozycje firmy. Przyczyna jest prosta - dzisiejsza premiera nie będzie przydatna po zmianie lustrzanki na model oznaczony symbolem "FX".
Na razie nie znamy polskiej ceny Nikkora 35mm f/1,8G - producent zapowiada, że będzie ona atrakcyjna. Różne źródła podają rożną cenę w Euro - obiektyw ma kosztować między 200 a 240 Euro. Poniżej prezentujemy specyfikację techniczną obiektywu i informację prasową:
Warszawa, 9 lutego 2009 r.
Nowy jasny, stałoogniskowy obiektyw Nikona AF-S DX NIKKOR 35mm f/1,8G
Nikon ogłasza wprowadzenie do produkcji nowego, jasnego obiektywu formatu DX: AF-S DX NIKKOR 35mm f/1,8G. Obiektyw posiada duży maksymalny otwór względny f/1,8 zapewniający jasny obraz na matówce aparatu i piękne rozmycie tła dzięki płytkiej głębi ostrości. Obiektyw wyposażono w niewielki pierścieniowy silnik SWM (ang. Silent Wave Motor), który umożliwia ciche ustawianie ostrości oraz korzystanie z autofokusa we współpracy z aparatami bez wbudowanego silnika, np. Nikon D40 i Nikon D60.
"Ten obiektyw jest znakomitym uzupełnieniem obiektywów podstawowych zakupionych w zestawach z lustrzankami. Oczekujemy, że dla wielu klientów, a zwłaszcza dla studentów wydziałów fotograficznych, będzie atrakcyjnym uzupełnieniem ich arsenału fotograficznego." - powiedział Ludovic Drean, Product Manager w Nikon Europe.
Model NIKKOR AF-S DX 35 mm f/1,8G to nieduża, lekka konstrukcja, która pozostając atrakcyjna cenowo, zapewnia dużą wierność odwzorowania i znakomitą jakość obrazu, z jakiej słyną obiektywy NIKKOR. Pierścieniowy silnik SWM umożliwia płynne i ciche działanie autofokusa. Mimo że podczas ustawiania ostrości wszystkie grupy soczewek przemieszczają się, przedni element i mocowanie filtru nie obracają się, a tubus nie zmienia swojej długości, co jest szczególnie korzystne w przypadku fotografowania z użyciem zdalnej, bezprzewodowej lampy błyskowej SB-R200.
Dzięki konstrukcji modelu NIKKOR AF-S DX 35 mm f/1,8G zdjęcia wykonane przy jego użyciu mają zupełnie inny styl niż fotografie zarejestrowane za pomocą obiektywów zmiennoogniskowych. Wymiary obiektywu predestynują go zwłaszcza do dyskretnego wykonywania zdjęć okazjonalnych i fotografowania pejzaży z kątem obrazowym, który odpowiada w przybliżeniu kątowi widzenia ludzkiego oka. Siedem zaokrąglonych listków przysłony wpływa na bardzo naturalny wygląd nieostrych obszarów zdjęcia. Po zamocowaniu na lustrzance o formacie DX kąt obrazowy odpowiada kątowi obrazowemu obiektywu o ogniskowej około 50 mm w formacie 35 mm. Minimalna odległość ogniskowania nowego obiektywu to 0,3 m.
NIKKOR AF-S DX 35 mm f/1,8G posiada dwa tryby ustawiania ostrości: M/A (automatyczny z priorytetem regulacji manualnej) i M (manualny). Tryb M/A umożliwia natychmiastowe korygowanie ustawienia ostrości metodą manualną, nawet podczas działania autofokusa. W modelu tym zastosowano również gumową uszczelkę wokół bagnetu, aby zmniejszyć ryzyko przedostawania się zanieczyszczeń do wnętrza aparatu.