Sony FE 16 mm f/1.8 G - spełnione marzenie vlogerów (i nie tylko)

Autor: Maciej Luśtyk

26 Luty 2025
Artykuł na: 2-3 minuty

Sony prezentuje kolejny jasny obiektyw ultraszerokokątny, który stanowić ma idealny balans w zakresie kąta widzenia, osiągów i ceny. To idealne szkło do vlogowania, ale także fotografii krajobrazu czy architektury.

Choć w systemie Sony mamy już dwa jasne obiektywy superszerokokątne (FE 14 mm f/1.8 GM i FE 20 mm f/1.8 G), żaden w nich nie celuje idealnie w potrzeby vlogerów. Ten pierwszy okazuje się zbyt szeroki, ciężki i drogi, a drugi nieraz zbyt wąski. Dlatego też na rynku debiutuje Sony FE 16 mm f/1.6 G, który idealnie odpowiadać ma zapotrzebowaniom twórców wideo, ale też fotografów architektury, wnętrz czy krajobrazu.

Ostry, lekki i szybki -Sony FE 16 mm f/1.6 G to prawdopodobnie najlepszy obiektyw tego typu na rynku

Obiektyw zbudowano w oparciu o układ aż 15 soczewek w 12 grupach i 11-listkowej przysłony, a 3 elementy asferyczne i 4 elementy ED zapewniać mają wzorową ostrość od brzegu do brzegu i bardzo dobra kontrolę aberracji. Wszystko to napędzane szybkim silnikiem liniowym XD, który pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 15 cm (13 cm w trybie MF).

Głównym punktem programu jest tu jednak wyjątkowo kompaktowa konstrukcja, która idealnie wpasowuje się w potrzeby grupy docelowej. Szkło mierzy tylko 73,8 x 75 mm i waży jedyne 304 g, będąc prawdopodobnie najmniejszym i najlżejszym obiektywem w swojej klasie (jeśli nie liczyć ciemniejszego, amatorskiego modelu RF 16 mm f/2.8 STM).

Co więcej, obiektyw oferuje także rozbudowaną ergonomię, z fizycznymi pierścieniami ostrzenia i przysłony (z możliwością zablokowania i przełączenia na tryb bezstopniowy) i przyciskiem funkcyjnym. Mamy też uszczelnienia i - co ważne - płaską przednią soczewkę pozwalającą na swobodne nakręcanie filtrów kołowych (w rozmiarze 67 mm).

Cena i dostępność

Obiektyw trafi na rynek w marcu, w cenie 1000 euro. Na polskim rynku cena wynieść ma około 4400 zł. Nie jest jest więc tanio, ale biorąc pod uwagę, że to prawdopodobnie najbardziej praktyczne szkło tego typu na rynku, cena wydaje się względnie wyważona.

Więcej informacji o obiektywach producenta znajdziecie na stronie sony.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 35 mm f/1.2 LAB FE - profesjonalne parametry w niskiej cenie
Viltrox AF 35 mm f/1.2 LAB FE - profesjonalne parametry w niskiej cenie
Viltrox rozszerza ofertę obiektywów o kolejny model z flagowej linii LAB. Pełnoklatkowy AF 35 mm f/1.2 LAB do aparatów Sony Alfa to bardzo jasny standard w zaskakująco konkurencyjnej cenie.
6
Czy Nikon pracuje nad teleobiektywem Z 200-700 mm f/6.3-8?
Czy Nikon pracuje nad teleobiektywem Z 200-700 mm f/6.3-8?
Firma Nikon zgłosiła patenty trzech obiektywów, w tym modelu 200-700 mm f/6.3-8. Czy jest szansa, że portfolio systemu Z wzbogaci się niedługo o nowy zoom dla miłośników przyrody i fotografii...
1
Voigtlander aktualizuje trzy obiektywy Nokton z bagnetem Leica M
Voigtlander aktualizuje trzy obiektywy Nokton z bagnetem Leica M
Voigtlander zapowiada aktualizację trzech obiektywów do aparatów dalmierzowych Leica M. Na rynek trafią modele z linii Nokton o jasności f/1.2
1
Powiązane artykuły