Wydarzenia
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Dla fotografów dzikiej przyrody, lotnictwa i sportu Sigma stworzyła kolejny ciekawy teleobiektyw. Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to konstrukcja wyjątkowo poręczna, lekka i o wysokich parametrach optycznych.
Najnowsza propozycja firmy Sigma to stałoogniskowy ultrateleobiektyw przeznaczony do aparatów bezlusterkowych, który ma charakteryzować się wyjątkową jakością obrazu i niezwykle kompaktową i lekką obudową.
Dzięki zastosowaniu wielu specjalistycznych soczewek ze szkła o niskiej dyspersji, udało się znacznie zmniejszyć konstrukcję obiektywu bez użycia dyfrakcyjnych elementów optycznych. Jednocześnie - jak zapewnia producent - obiektyw osiągnął wysoką rozdzielczość, ma doskonale korygować aberrację chromatyczną i świetnie pracować pod światło, dzięki zastosowaniu elementów refrakcyjnych.
W obiektywie zastosowano autorski liniowy napęd HLA (High-response Linear Actuator) który charakteryzuje się dużą szybkością i dokładnością, a także bardzo cichą pracą. Jest też najnowszy moduł stabilizacji optycznej OS2 o skuteczności 5 EV.
Jak przystało na model z linii Sport, obiektyw ma podwyższoną odporność na warunki atmosferyczne. Uszczelnienia znajdziemy przy bagnecie, pierścieniu ostrości i przełącznikach. Przednia soczewka jest też pokryta wodoodporną i olejoodporną powłoką, która ułatwia czyszczenie.
Korpus obiektywu został zaprojektowany tak, aby był mały i lekki, a tym samym umożliwiał swobodne fotografowania z ręki. Dzięki zoptymalizowanej konstrukcji optycznej oraz zastosowania korpusu z połączenia TSC (Termicznie Stabilny Kompozyt) i stopów magnezowych, obiektyw ma zaledwie 23.5 cm długości i waży jedynie 1370 gramów.
Trudno w tym miejscu nie porównać nowej Sigmy do obiektywów Nikkor. Przecież niedawno Nikon zaprezentował lekki i poręczny teleobiektyw Z 600 mm f/6.3 VR S, a w 2018 wprowadził na rynek lustrzankowy model AF-S 500 mm f/5.6E PF ED VR. Pierwszy z nich ma długość 27.8 cm i waży 1390 g, drugi 23.7 cm i 1460 g. Trzeba jednak zaznaczyć, że obie te konstrukcje zawierają po jednej soczewce dyfrakcyjnej. Tutaj Sigmie udało się jej uniknąć. Czy to będzie miało przełożenie na lepsze nieostrości i pracę pod światło? Zobaczymy w teście.
Obiektyw Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS | Sport wejdzie do sprzedaży 14 marca. Będzie dostępny z mocowaniami L-mount i Sony E. Ma kosztować 13 990 zł.