Nadchodzi pierwszy obiektyw zoom z korekcją perspektywy - to mogła zrobić tylko Laowa

Autor: Maciej Luśtyk

3 Lipiec 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Venus Optics zapowiada pierwszy w historii obiektyw zmiennoogniskowy z funkcją Shift. Premiera modelu Laowa CF 12-24 mm f/5.6 Zoom Shift odbędzie się już w poniedziałek.

Laowa przyzwyczaiła nas już do egzotycznych pozycji, które co i rusz wzbogacają ofertę producenta. Chińską markę śmiało można nazywać już jednym z głównych innowatorów rynku optyku. Już niebawem firma pokaże kolejną premierę, której będzie można przyszyć łatkę „pierwszej na świecie”. Producent w mediach społecznościowych podzielił się teaserem obiektywu Zoom / Shift, czyli jak można się domyślać, obiektywu zmniennogniskowego z opcją przesunięcia osi optycznej.

Szerokokątny zoom shift, czyli niespotykana wygoda fotografii architektury

Obiektywy takie należą do niszy związanej głównie z fotografią architektury i do tej pory standardowo zawsze były stałkami. Co wiec daje nam wyposażenie w taką funkcjonalność obiektywu zoom? Przede wszystkim większa swobodę pracy i możliwość łatwego dostosowania kadru do panujących warunków lub przestrzeni w jakiej fotografujemy.

Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze jaki dokładnie będzie to obiektów, ale wśród komentarzy powtarzają się informacje o obiektywie Laowa CF 12-24 mm f/5.6 Zoom Shift, który prezentowany był w maju na targach fotograficznych w Pekinie. Z dużym prawdopodobieństwem zobaczymy więc przeprojektowaną wersję modelu Laowa FF II 12-24 mm f/5.6 C-Dreamer z 2021 roku.

Przy takim zakresie ogniskowym, szło ma szansę stać się bardzo popularnym rozwiązaniem do fotografii wnętrz i architektury. Należy jedynie mieć na uwadze, że w odróżnieniu od standardowych szkieł T/S nie będzie oferować funkcji pochylania osi optycznej (Tilt).

Premiera już w poniedziałek

Oficjalna prezentacja obiektywu zaplanowana jest na poniedziałek 8 lipca. Wtedy też zapewne poznamy cenę i zakres wspieranych mocowań. Możemy być jednak niemal pewni, że obiektyw pojawi się w wariantach do większości systemów.

Źródło: photorumors.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nadchodzi sporo nowości od 7Artisans: kompaktowa stałka 40 mm f/2.5, rektalinearny obiektyw 10 mm i filmowe szkła T1.5
Nadchodzi sporo nowości od 7Artisans: kompaktowa stałka 40 mm f/2.5, rektalinearny obiektyw 10 mm...
Podczas trwających targów NAB2025 chińskie 7Artisans prezentuje szereg nowości optycznych. Wsród nich kompaktowy obiektyw pełnoklatkowy 40 mm, ultraszerokokątny obiektyw rektalinearny...
5
 Nisi Aureus - nowa seria pełnoklatkowych obiektywów filmowych
Nisi Aureus - nowa seria pełnoklatkowych obiektywów filmowych
Po sukcesie serii Athena, Nisi wprowadza na rynek kolejną linię obiektywów kinematograficznych. Nowe modele Aureus to konstrukcje pełnoklatkowe o ogniskowych 18, 24, 35, 50 i 85 mm oraz jasności...
1
SongRaw 50 mm f/1.2 Moonlit - profesjonalny standard za 4000 zł? Kolejny chiński gracz wchodzi do gry
SongRaw 50 mm f/1.2 Moonlit - profesjonalny standard za 4000 zł? Kolejny chiński gracz wchodzi do...
Na rynku obiektywów AF debiutuje kolejny chiński producent optyki. Od razu z mocnym produktem - SongRaw 50 mm f/1.2 Moonlit to pierwszy tego rodzaju obiektyw z Kraju Środka, który przy...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)