Laowa Nanomorph - nadchodzą najmniejsze anamorficzne obiektywy na świecie

Autor: Maciej Luśtyk

11 Maj 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Venus Optics oficjalnie zapowiada nową serię kompaktowych obiektywów anamorficznych. W serii znajdą się obiektywy 27 mm T2.8, 35 mm T2.4 oraz 50 mm T2.4 ze współczynnikiem kompresji 1,5x. Nowe obiektywy zadebiutują na Kickstarterze 17 maja 2022 roku.

Pierwszą oficjalną zapowiedź obiektywów anamorficznych Laowa otrzymaliśmy na początku kwietnia. Choć jeszcze wtedy producent nie zdradzał szczegółów konstrukcji już wtedy podkreślał rewolucyjność swojego rozwiązania i chęć „zerwania z tradycjami”. Dziś już wiemy czego się spodziewać.

Nowe obiektywy anamorficzne wejdą w skład serii Laowa Nanomorph, które, jak wskazuje sama nazwa, będą naprawdę kompaktowe. W zasadzie, według producenta będziemy mieli tu do czynienia z najmniejszymi obiektywami anamorficznymi formatu Super 35 (filmowe APS-C), jakie kiedykolwiek powstały - będą mierzyć ok. 90 x 60 mm i wazym raptem 400 g.

Czy nowe szkła Laowa zmienią postrzeganie obiektywów anamorficznych?

Na początek zobaczymy obiektywy Laowa Nanomorph 27 mm T2.8, 35 mm T2.4 oraz 50 mm T2.4. Szkła będą miały do zaoferowania metalowe tubusy, krótką minimalną odległość ostrzenia (na razie nie wiemy jaką) oraz standardowe zębatki systemów follow focus. Do tego współczynnik kompresji 1,5 x, który po rozciągnięciu zapewni nam panoramiczny obraz w formacie 2.4:1 w przypadku rejestracji 3:2 oraz ultrapanoramiczny format 2.8:1 w przypadku standardowej rejestracji 16:9.

Biorąc pod uwagę dostępność aparatów APS-C ze wsparciem dla trybu anamorficznego 3:2 wybór kompresji 1,5x może wydawać się kiepskim pomysłem, ale nie zapominajmy, że tuż za rogiem czają się tegoroczne premiery Fujifilm, a w sieci huczy od plotek na temat nowych korpusów APS-C firmy Canon. Zaawansowanych modeli APS-C oczekują także użytkownicy Sony. W niedługim czasie sytuacja może się więc diametralnie zmienić. Poza tym, oferując mocowanie Canon EF, producent celuje zapewne w grupę docelową twórców pracujących na kamerach Cinema EOS i BMPCC.

Cena i dostępność

Nowe obiektywy Laowa Nanomorph zadebiutują już 17 maja za pośrednictwem kampanii w serwisie Indiegogo. Biorąc pod uwagę obecną pozycję producenta, taka forma premiery jest wyłącznie wybiegiem marketingowym i raczej nie powinniśmy się obawiać o „niedowiezienie” projektu przez Venus Optics.

Dokładnych cen na razie nie znamy, ale jeśli lubicie internetowe wyścigi, będziecie mieli okazję zgarnąć jeden z obiektywów w cenie 1 dolara. Taka oferta zostanie przygotowana dla pierwszej osoby, która weźmie udział w kampanii. Start 17 maja o godz. 16:00. Standardowej, startowej ceny nowych obiektywów jeszcze nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie indiegogo.com oraz na laowacine.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Już niebawem na rynku pojawi się obiektyw Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 w wersji do aparatów bezlusterkowych. Gratka dla fanów jasnych obiektywów szerokokątnych.
8
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan prezentuje kolejną stałkę z systemem AF. Tym razem to budżetowy ekwiwalent obiektywu 35 mm do systemów APS-C. Jest lekki, obiecuje niezłą optykę i kosztuje tylko 699 zł.
6
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
Chiński producent prezentuje wyjątkowo tani i kompaktowy pełnoklatkowy obiektyw superszerokokątny typu pancake. Może być ciekawą opcja na niezobowiązujące wypady z aparatem czy...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)