Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Producent jednych z najlepszych obiektywów kinematograficznych na świecie zrobił ukłon w stronę współczesnych twórców. Nowa seria optyki SP3 chce konkurować w segmencie „budżetowej” optyki filmowej.
Słowa „Cooke” i „budżetowy” to niemal wyrażenia przeciwstawne. Producent słynnej filmowej optyki od zawsze znany jest bowiem z zaporowych cen, które sprawiają, że obiektywy te nie są dostępne dla zwykłych śmiertelników i raczej wypożyczane są jedynie na potrzeby dużych kinowych produkcji. Dla przykładu, pojedyncze szkło ze standardowej serii obiektywów Cooke potrafi kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów.
Rynek wideo zdemokratyzował się jednak na tyle, że producent postanowił wystartować z ofertą skierowaną do twórców pracujących z mniejszym budżetem. Oczywiście nadal nie można mówić tu o typowo ekonomicznych rozwiązaniach, ale seria Cooke SP3 może stać się bardzo mocnym konkurentem w segmencie tańszej optyki filmowej, opanowanym w tej chwili m.in. przez kompaktowe stałki Sigmy, Zeissa, Canona czy Samyanga.
W linii Cooke SP3 znajdziemy obiektywy pełnoklatkowa o ogniskowych 25 mm, 32 mm, 50 mm, 75 mm i 100 mm, z jednakowym światłem T2.4. Nie są to więc szkła wyjątkowo jasne, ale prawdę mówiąc taka jasność będzie wystarczająca do większości zastosowań wideo, a dodatkowo obiektywy wynagradzają nam to kompaktowymi rozmiarami i optyką sygnowaną marką producenta. Według zapewnień, obiektywy mają odznaczać się charakterystyką niemal identyczną, jak w popularnych modelach Panchro/i Classic.
Jak przystało na serię filmowych stalek, obiektywy Cooke SP3 odznaczają się niemal identycznymi rozmiarami (94-124 mm długości), podobną wagą (500-700 g) i oferują identyczny rozstaw pierścieni ostrości i przysłony, dzięki czemu ich wymiana nie będzie stanowiła dużego problemu w przypadku pracy ze stabilizatorami czy systemami follow focus. Jeżeli chodzi o zakresy ruchów, to wynoszą one 160º dla pierścienia ostrości i 78º dla pierścienia przysłony.
Producent nie podaje szczegółów na temat układów optycznych. Wiadomo jedynie, że obiektywy wyposażone są w 9-listkowe przysłony.
Obiektywy Cooke SP3 dostępne będą w wersjach z mocowaniami Sony E, Canon RF, L-Mount i Leica M w cenie 4500 dolarów (ok. 19 tys. zł) za pojedynczy model lub 21 375 dolarów (90 tys. zł) za cały zestaw.
Szkła trafią do sprzedaży w połowie września.
Więcej informacji znajdziecie na stronie cookeoptics.com.