Sirui Saturn 35 mm T2.9 1.6x - najmniejszy pełnoklatkowy obiektyw anamorficzny na świecie

Autor: Maciej Luśtyk

21 Listopad 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Sirui kolejny raz wyznacza trendy w świecie anamorficznej optyki i prezentuje najmniejszy oraz najlżejszy obiektyw tego typu w historii.

Choć Sirui to być może jeszcze dość niszowa marka, odpowiada za jedną z największych rewolucji w optyce w ostatnich latach. Jest to bowiem firma, która zdemokratyzowała segment obiektywów anamorficznych, które wcześniej, ze względu na niebotyczne ceny używane były jedynie w wysokobudżetowych produkcjach wideo.

Teraz firma idzie o krok dalej i pokazuje, że obiektyw anamorficzny może być też naprawdę kompaktowy i nie różnić się wymiarami od standardowej optyki, a nawet być od nie mniejszy. Nowy Sirui Saturn 35 mm T2.9 1.6x to najmniejszy (60 x 100 mm) i najlżejszy pełnoklatkowy obiektyw anamorficzny na świecie, co z pewnością zostanie ciepło przyjęte przez użytkowników i pociągnie za sobą kolejne konstrukcje tego typu. Warto tutaj nadmienić, że jeszcze mniejsze są pokazane w tym roku obiektywy Laowa Nanomorph, ale te pokrywają jedynie matryce formatu Super35 (APS-C).

Obiektyw, jak wszystkie obiektywy anamorficzne, oferuje w zasadzie dwie różne ogniskowe. Jeżeli chodzi o kąt widzenia w poziomie, zaoferuje nam więc efekty zbliżone do standardowego obiektywu o ogniskowej 22 mm. Jeżeli zaś chodzi o głębię ostrości i perspektywę, będzie on zachowywał się jak obiektyw 35 mm.

Szkło oferuje współczynnik kompresji 1,6x, co oznacza, że w przypadku matryc oferujących zapis pałnoklatkowy w formacie 3:2 po rozciągnięciu materiału w postprodukcji otrzymamy kinowe, panoramiczne proporcje 2,4:1. W przypadku zapisu 16:9, finalny obrazek będzie miał proporcje 2.8:1, przez co może do niektórych zastosowań może okazać się już nieco zbyt panoramiczny.

Producent twierdzi, że dzięki połączeniu krótkiej ogniskowej i niewielkich gabarytów obiektyw będzie doskonałą parą dla dronów czy gimbali (szkło oferowane jest także w mocowaniu DJI DL oferowanym przez kamerę DJI Ronin 4D).

Obiektyw zbudowano na bazie 18 soczewek 13 grupach oraz 10-listkowej przysłony i pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 90 cm. Do tego oferuje standardowe zębatki systemów follow focus, 120-stopniowy kąt obrotu pierścienia ostrości i pozwala na zamocowanie standardowych filtrów kołowych o średnicy 58 mm.

Jedną z głównych cech nowego szkła jest także obudowa wykonana w większości z włókna węglowego, dzięki której obiektyw może pochwalić się niewielką waga 390-425 g (w zależności od mocowania). Jest to też kolejny obiektyw Sirui, który możemy kupić w dwóch wersjach, oferujących nam inne zabarwienie flar (niebieskie lub neutralne).

Cena i dostępność

Jak przystało na obiektyw anamorficzny Sirui, model Saturn 35 mm T2.9 1.6x jest też bardzo przystępnie wyceniony. Obiektyw zadebiutował w cenie 1299 dolarów, a w chwili obecnej, w ramach promocji na stronie producenta możemy kupić go już za 1099 dolarów, czyli ok. 5030 zł.

Obiektyw dostępny jest w wersjach z mocowaniami Sony E, Canon RF i DL

Więcej informacji znajdziecie na stronie store.sirui.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox odświeża pierwsze konstrukcje ze swojej oferty prezentując kolejny mały, lekki i naprawdę tani obiektyw z serii Air. Viltrox AF 35 mm f/1.7 będzie dostępny w wersjach z...
8
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Sigma informuje o problemach technicznych dotyczących niektórych egzemplarzy obiektywu SIGMA 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART. Sprawdź czy twój model kwalifikuje się do bezpłatnej...
4
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć więcej?
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć...
Sirui nie zwalnia tempa i dalej demokratyzuje rynek obiektywów anamorficznych. Tym razem prezentuje swój pierwszy obiektyw tego typu wyposażony w układ AF.
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj