Hasselblad XCD 45 mm f/4 (45P) - najlżejszy średnioformatowy obiektyw z autofokusem na rynku. Do tego stosunkowo niedrogi

Autor: Maciej Luśtyk

15 Styczeń 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Innowacyjny, bezlusterkowy aparat średnioformastowy Hasselblad X1D II wreszcie może stać się naprawdę mobilny. Nowy obiektyw o ogniskowej 45 mm ma być jedną z najbardziej kompaktowych i najlżejszą tego typu konstrukcją na rynku.

Hasselblad X1D II jawi się jako naprawdę dojrzałe wcielenie konstrukcji, którą producent zapoczątkował rynek średnioformatowych aparatów bezlusterkowych w 2016 roku. Najmniejszy cyfrowy średni format na świecie wydaje się wprost stworzony do wyjścia ze studia w plener. Gorzej niestety z obiektywami, które sprawiają, że cały zestaw nie jest tak mobilny, jak byśmy tego chcieli.

Odpowiedzią na ten problem ma być nowy obiektyw Hasselblad XCD 4/45P, gdzie “P” prawdopodobnie oznaczać ma “Pancake”. Choć nie mamy tu do czynienia z typowym naleśnikiem, szkło i tak wypada niezmiernie atrakcyjnie pod względem gabarytów, jak na system średnioformatowy - wazy jedyne 320 g, przy wymiarach 47 x 62 mm.

Pancake z profesjonalną optyką

Według zapewnień producenta, kompaktowa konstrukcja nie odbiła się na możliwościach obiektywu. Nadal jest to szkło wyposażone w silnik AF, które może pochwalić się zaawansowanym układem optycznym. Składa się na niego 9 elementów w 7 grupach, z czego dwa to soczewki asferyczne. Zestaw ten oferuje nam ekwiwalent ogniskowej 35 mm, dzięki czemu doskonale sprawdzić ma się w dokumencie i reportażu. Ciekawie prezentuje się także minimalna odległość ostrzenia wynosząca 30 cm od przedniej soczewki, która pozwoli również na wygodne fotografowanie detali (maksymalna skala odwzorowania 1:5,2). Na obiektyw będziemy mogli też nakręcić filtry (średnica 62 mm).

Podobnie jak wszystkie inne obiektywy z serii XCD, nowe szkło oferuje migawkę centralną, która umożliwia synchronizację błysku z czasami do 1/2000 s. Producent obiecuje dodatkowo, że dzięki usprawnionemu mechanizmowi, jej działanie ma być teraz znacznie cichsze.

Zdjęcia przykładowe:

Poniżej garść oficjalnych zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta (niestety nie w pełnej rozdzielczości).

1/30 s, f/9.5, ISO 100, ogniskowa: 45 mm

1/250 s, f/6.8, ISO 400, ogniskowa: 45 mm

Cena i dostępność

Co chyba jednak najciekawsze, obiektyw, jak na standardy segmentu średnioformatowego, został naprawdę atrakcyjnie wyceniony. W oficjalnym sklepie Hasselblada musimy za niego zapłacić 1200 euro (około 5 000 zł). Trochę drogo jak na ciemną 35-tkę, ale pamiętajmy, że musimy tutaj myśleć w nieco innych kategoriach.

Pierwsze dostawy obiektywu rozpoczną się pod koniec stycznia 2020 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem hasselblad.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual - kolejny obiektyw do treści VR i 3D
Canon RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual - kolejny obiektyw do treści VR i 3D
Canon prezentuje kolejny obiektyw z rodziny EOS VR. Nowy RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual to według producenta praktyczny i niedrogi sposób na tworzenia treści 3D i opowiadanie historii w rozwijającym...
2
Nikon zapowiada obiektyw Nikkor Z 28-135 mm f/4 PZ - uniwersalny zoom do pracy wideo
Nikon zapowiada obiektyw Nikkor Z 28-135 mm f/4 PZ - uniwersalny zoom do pracy wideo
Nikon na dobre bierze się za segment wideo i zapowiada uniwersalny obiektyw 28-135 mm f/4 ze sprzęgłem Power Zoom, który ma szansę znaleźć się na podstawowym wyposażeniu dużej rzeszy...
5
Canon RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm f/1.4L VCM - nowe ogniskowe dołączają do linii hybrydowych stałek
Canon RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm f/1.4L VCM - nowe ogniskowe dołączają do linii hybrydowych...
Canon prezentuje kolejne po modelu RF 35 mm f/1.4L VCM obiektywy, które budować będą serię kompaktowych, jasnych stałek do filmu i fotografii. Modele RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)