Hasselblad XCD 20-35 mm f/3.2-4.5 E - najszerszy zoom w systemie

Autor: Maciej Luśtyk

10 Wrzesień 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Hasselblad prezentuje drugi zoom do średnioformatowych bezlusterkowców systemu X. Tym razem to superszerokokątny model o ekwiwalencie 16-28 mm, który zachwycić ma fotografów architektury, wnętrz i krajobrazu.

Kochacie średni format i szerokie kąty widzenia? Do tej pory w systemie Hasselblada fani tego typu fotografii musieli kierować się w stronę obiektywów stałoogniskowych. Zmienia się to wraz z najnowszym zoomem, który ma wszystko, by zachwycić osoby pracujące z szeroką perspektywą na co dzień.

Najnowszy obiektyw Hasselblad XCD 20-35 mm f/3.2-4.5 E oferuje bardzo szeroki kąt widzenia (ekwiwalent ok. 16-28 mm) zachowując dużą jasność (głębia ostrości jak w pełnoklatkowym obiektywie f/2.8-4). A przy tym ma zapewniać ponadprzeciętne osiągi optyczne.

Szerokokątny zoom wyższej klasy

Szkło zbudowano na bazie 16 soczewek w 12 grupach z wykorzystaniem 3 soczewek sferycznych i 4 elementów ED, które odpowiadają za wyrównanie ostrości i tłumienie poszczególnych aberracji. Minimalna odległość ostrzenia wynosi zaś 32 cm. Według producenta, szkło ma być w stanie wykorzystać pełny potencjał 100-megapikselowych matryc aparatów Hasselblada.

Układ optyczny obiektywu Hasselblad XCD 20-35 mm f/3.2-4.5 E

Dzięki wbudowanej migawce centralnej (pełniącej również rolę przysłony), szkło pozwala na synchronizację z błyskiem do czasu 1/2000 s, co spodoba się osobom, które w szerokokątne ujęcia chciałyby urozmaicić strobingiem.

Obiektyw Hasselblad XCD 20-35 mm f/3.2-4.5 E posiada też napęd autofokusu, bazujący na silniku krokowym. Z pewnością nie będzie ona tak szybki jak niektóre współczesne silniki linowe, ale dzięku temu, że przesuwa on tutaj pojedyczną, lekką grupę soczewek, praca AF ma być cicha, prawda i dokładna.

Jak wszystkie obiektywy XCD, taki i nowy zoom może pochwalić się eleganckim designem, z w pełni metalową obudową, stylowym  logo i charakterystycznym wzorem na gumowaniu pierścieni. Biorąc pod uwagę możliwości, szkło zachowuje też względnie przyzwoite gabaryty - mierząc 117 x 82 mm przy wadze 805 g. Z pewnością nie jest to jednak zawodnik wagi lekkiej.

Zdjęcia przykładowe

To jak nowy obiektyw radzi sobie w praktyce, możemy ocenić wstępnie na podstawie oficjalnych zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta. To oczywiście fotografie obrobione, ale śmiało można uznać, że szkło powinno zadowolić nawet wymagających zawodowców.

Cena i dostępność

Obiektyw trafił do sprzedaży na polskim rynku w cenie 29500 zł. Auć!

Więcej informacji na temat zoomu znajdziecie na stronie hasselblad.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike AF 35 mm f/2 STM - najtańsza 35-tka z AF na rynku
Meike AF 35 mm f/2 STM - najtańsza 35-tka z AF na rynku
Na rynku debiutuje kolejny chiński, supertani obiektyw z silnikiem AF. Tym razem to niewielki obiektyw 35 mm f/2 do pełnoklatkowych aparatów Sony E, Nikon Z i L-Mount.
7
7Artisans - nadchodzi cała seria tanich, jasnych stałek z AF
7Artisans - nadchodzi cała seria tanich, jasnych stałek z AF
Podczas targów IBC2024 w Amsterdamie chiński producent pokazał nową serię kompaktowych, jasnych obiektywów stałoogniskowych z systemem AF, które już niebawem trafią na rynek. Szkła...
2
TTartisan AF 14 mm f/3.5 - nachodzi tani, szerokokątny pancake dla vlogerów
TTartisan AF 14 mm f/3.5 - nachodzi tani, szerokokątny pancake dla vlogerów
TTartisan zapowiada premierę super kompaktowego obiektywu szerokokątnego do aparatów APS-C. Oferują ekwiwalent ogniskowej 21 mm, nowe szkło będzie świetną propozycją dla vlogerów i...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)