Branża
Ikoniczne zdjęcie ma innego autora? Dochodzenie AP w obronie fotografa
Hasselblad prezentuje drugi zoom do średnioformatowych bezlusterkowców systemu X. Tym razem to superszerokokątny model o ekwiwalencie 16-28 mm, który zachwycić ma fotografów architektury, wnętrz i krajobrazu.
Kochacie średni format i szerokie kąty widzenia? Do tej pory w systemie Hasselblada fani tego typu fotografii musieli kierować się w stronę obiektywów stałoogniskowych. Zmienia się to wraz z najnowszym zoomem, który ma wszystko, by zachwycić osoby pracujące z szeroką perspektywą na co dzień.
Najnowszy obiektyw Hasselblad XCD 20-35 mm f/3.2-4.5 E oferuje bardzo szeroki kąt widzenia (ekwiwalent ok. 16-28 mm) zachowując dużą jasność (głębia ostrości jak w pełnoklatkowym obiektywie f/2.8-4). A przy tym ma zapewniać ponadprzeciętne osiągi optyczne.
Szkło zbudowano na bazie 16 soczewek w 12 grupach z wykorzystaniem 3 soczewek sferycznych i 4 elementów ED, które odpowiadają za wyrównanie ostrości i tłumienie poszczególnych aberracji. Minimalna odległość ostrzenia wynosi zaś 32 cm. Według producenta, szkło ma być w stanie wykorzystać pełny potencjał 100-megapikselowych matryc aparatów Hasselblada.
Układ optyczny obiektywu Hasselblad XCD 20-35 mm f/3.2-4.5 E
Dzięki wbudowanej migawce centralnej (pełniącej również rolę przysłony), szkło pozwala na synchronizację z błyskiem do czasu 1/2000 s, co spodoba się osobom, które w szerokokątne ujęcia chciałyby urozmaicić strobingiem.
Obiektyw Hasselblad XCD 20-35 mm f/3.2-4.5 E posiada też napęd autofokusu, bazujący na silniku krokowym. Z pewnością nie będzie ona tak szybki jak niektóre współczesne silniki linowe, ale dzięku temu, że przesuwa on tutaj pojedyczną, lekką grupę soczewek, praca AF ma być cicha, prawda i dokładna.
Jak wszystkie obiektywy XCD, taki i nowy zoom może pochwalić się eleganckim designem, z w pełni metalową obudową, stylowym logo i charakterystycznym wzorem na gumowaniu pierścieni. Biorąc pod uwagę możliwości, szkło zachowuje też względnie przyzwoite gabaryty - mierząc 117 x 82 mm przy wadze 805 g. Z pewnością nie jest to jednak zawodnik wagi lekkiej.
To jak nowy obiektyw radzi sobie w praktyce, możemy ocenić wstępnie na podstawie oficjalnych zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta. To oczywiście fotografie obrobione, ale śmiało można uznać, że szkło powinno zadowolić nawet wymagających zawodowców.
Obiektyw trafił do sprzedaży na polskim rynku w cenie 29500 zł. Auć!
Więcej informacji na temat zoomu znajdziecie na stronie hasselblad.com.