Yongnuo YN 35 mm f/1.4 DF UWM - jasna budżetowa stałka wzbogacona o ultradźwiękowy napęd AF

Autor: Maciej Luśtyk

19 Sierpień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Rok temu Yongnuno zadebiutowało z jasnym reporterskim obiektywem YN 35 mm f/1.4. Choć oferowała ciekawą specyfikację w rekordowo niskiej cenie, odstawała widocznie od swoich konkurentów pracą AF. Teraz ma się to zmienić.

Z roku na rok Yongnuo staje się coraz bardziej doświadczonym producentem obiektywów. Choć nadal firma w ogóle nie kryje się z imitowaniem stylistyki oraz budowy szkieł Canona, powoli stara się pozbyć łatki producenta słabych szkieł dla najuboższych. W ostatnim czasie widzieliśmy ciekawe i już nieco wyżej wyceniane obiektywy, takie jak YN 14 mm f/2.8 czy właśnie YN 35 mm f/1.4.

Ten drugi model właśnie doczekał się ciekawej aktualizacji. Yongnuo YN 35 mm f/1.4 DF UWM, bo taka jest jego nazwa, wyposażony został w ultradźwiękowy silnik autofokusu Ultrasonic Wave Motor, który sprawić ma, że konstrukcja będzie bardziej konkurencyjna pod względem głośności i szybkości pracy (czynnik, który jest piętą achillesową większości modeli producenta).

Szybsza praca, ale bez zmian w optyce

Oprócz tego, otrzymujemy znany nam już układ 11 soczewek w 9 grupach, z których dwie to soczewki asferyczne, pozwalający na ostrzenie z minimalnej odległości 35 cm. Do tego w konstrukcji użyto dwóch soczewek o anomalnej dyspersji oraz 7-listkowej przysłony (maksymalne domknięcie do f/22), dzięki której punkty świetlne w nieostrościach będą miały wygląd 14-ramiennych gwiazd. Ponadto soczewki pokryte zostały powłokami odpowiedzialnymi za zwiększenie transmisji światła i ograniczenie występowania niepożądanych odbić światła.

Obiektyw wyposażony został w elektroniczną skalę odległości, fizyczny pierścień ostrości oraz złącze USB, pozwalające na ewentualną aktualizację oprogramowania. Na szkło nakręcimy filtry o średnicy 67 mm.

Yongnuo YN 35 mm f/1.4 DF UWM jest też stosunkowo kompaktowy (82 x 111 mm), jednak nie należy do najlżejszych (waga około 700 g). Do tego w odróżnienia od swojej konkurencji ze stajni Canona, nie oferuje żadnych uszczelnień.

{$in-article-newsletter}

Cena i dostępność

Na razie nie wiadomo kiedy dokładnie i w jakiej cenie obiektyw pojawi się w sprzedaży. Biorąc jednak pod uwagę koszt wcześniejszej wersji szkła, należy spodziewać się ceny oscylującej w granicach 2000-2500 zł.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem hkyongnuo.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)