Venus Optics Laowa 100 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO - powiększenie 2:1 i konstrukcja apochromatyczna za nieco ponad 1500 zł

Autor: Maciej Luśtyk

8 Maj 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Chiński producent kolejny raz pokazuje wyjątkowo ciekawe szkło, jakiego na próżno szukać w ofercie konkurencji. Nowa manualna stałka o ogniskowej 100 mm ma szansę podbić niszę makrofotografii.

Chiński producent niemal przy każdej premierze udowadnia, że w kwestii optyki jest jeszcze wiele do powiedzenia. Nie inaczej jest i tym razem. Nowy manualny model Laowa 100 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO to jedyny taki obiektyw na rynku.

Makro bez kompromisów

Choć podobnie jak konkurencyjne konstrukcje oferuje on ogniskową 100 mm i światło f/2.8 pozwoli on na znacznie więcej w zakresie fotografowania małych obiektów, oferując maksymalną skalę odwzorowania równą 2:1 (przy fotografowaniu z minimalnej odległości 24,7 cm). Do tego tubus ma niemal identyczne wymiary jak modele z powiększeniem 1:1 innych firm (72 x 125 mm, 638 g).

Oprócz tego otrzymujemy oparty o 12 soczewek w 10 grupach, apochromatyczny układ optyczny, który w całości eliminować ma występowanie aberracji chromatycznej. Producent obiecuje też ponadprzeciętną ostrość i kontrastowość obrazu.

Co ciekawe, w zależności od systemu, różnić będzie się liczba listków przysłony w obiektywie: Canon EF - 9, Nikon F - 7, Sony E - 13. Użytkownicy bezlusterkowców będą więc prawdopodobnie mogli cieszyć się najbardziej „mydlanym” charakterem rozmycia nieostrości. Jednak to wersja pod Canona będzie oferować największą wygodę pracy - obiektyw z bagnetem EF wyposażony został w styki, umożliwiające sterowanie przysłoną z poziomu aparatu i przenoszenie pełnych danych EXIF.

Zdjęcia przykładowe

Poniżej możecie zobaczyć oficjalne zdjęcia przykładowe producenta, niestety nie są to sample w pełnej rozdzielczości.

Cena i dostępność

Obiektyw dostępny jest już w systemie przedsprzedaży na stronie producenta, w cenie 450 dolarów (około 1720 zł). Pierwsze dostawy rozpocząć mają się na przełomie maja i czerwca.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie pod adresem venuslens.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Już niebawem na rynku pojawi się obiektyw Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 w wersji do aparatów bezlusterkowych. Gratka dla fanów jasnych obiektywów szerokokątnych.
8
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan prezentuje kolejną stałkę z systemem AF. Tym razem to budżetowy ekwiwalent obiektywu 35 mm do systemów APS-C. Jest lekki, obiecuje niezłą optykę i kosztuje tylko 699 zł.
6
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
Chiński producent prezentuje wyjątkowo tani i kompaktowy pełnoklatkowy obiektyw superszerokokątny typu pancake. Może być ciekawą opcja na niezobowiązujące wypady z aparatem czy...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)