Canon 135 mm f/2 L z filtrem apodyzacyjnym na horyzoncie?

Autor: Maciej Luśtyk

27 Grudzień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Zastosowanie filtra apodyzacyjnego pozwala zmiękczyć, a tym samym uatrakcyjnić rozmycie nieostrości dostarczane przez obiektyw. Do tej pory Canon nie posiadał jednak takiego szkła w ofercie. Nowy patent wskazuje, że niebawem może się to zmienić.

Filtry apodyzacyjne stosowane w konstrukcji obiektywów to specjalnego rodzaju radialne filtry szare, umieszczane za elementem przysłony, o współczynniku przepuszczalności światła malejącym w kierunku ich brzegów. Działanie filtra pozwala na znaczne zmiękczenie rozmycia, a tym samym na lepsze wydobycie obiektów znajdujących się w polu ostrości. Minusem tego rozwiązania jest delikatne winietowanie i obniżenie wyjściowej jasności obiektywu.

Mimo to tego typu konstrukcje chętnie wykorzystywane są przez fotografów makro czy osoby zajmujące się fotografią portretową. Wykorzystujące filtr apodyzacyjny obiektywy znajdziemy w ofercie Fujifilm (Fujinon XF 56 mm f/1,2 R APD) i Sony (Sony FE 135 mm f/2.8 (T4.5) STF). Niedawno na rynku pojawił się także wyposażony w niego obiektyw portretowy marki Venus Optics (Venus Optics Laowa STF 105 mm f/2 (T/3.2) STF), która to na rynku optyki stawia coraz pewniejsze kroki. Do tej pory podobnego obiektywu brakowało jednak w rodzinie szkieł Canona. Być może jednak już niebawem się to zmieni.

Przykład działania filtra apodyzacyjnego

Jak donosi japoński serwis Egami, Canon opatentował jasny obiektyw 135 mm ze światłem f/2 i oraz filtrem apodyzacyjnym, mogący zastąpić doskonale oceniany, lecz leciwy model EF 135 mm f/2 L USM, który na rynku zadebiutował już 20 lat temu.

Niewiadomą pozostaje jednak to czy wymienione w patencie szkło kiedykolwiek ujrzy światło dziennie. Jak czytamy, Canon już dwukrotnie składał patenty na obiektywy wykorzystujące element apodyzacyjny (135 mm f/2.8 i 180 mm f/3.5), które koniec końców nigdy na rynku się nie pojawiły. Miejmy jednak nadzieję, że tym razem będzie inaczej.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem egami.blog.so-net.ne.jp.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox odświeża pierwsze konstrukcje ze swojej oferty prezentując kolejny mały, lekki i naprawdę tani obiektyw z serii Air. Viltrox AF 35 mm f/1.7 będzie dostępny w wersjach z...
8
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Sigma informuje o problemach technicznych dotyczących niektórych egzemplarzy obiektywu SIGMA 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART. Sprawdź czy twój model kwalifikuje się do bezpłatnej...
4
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć więcej?
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć...
Sirui nie zwalnia tempa i dalej demokratyzuje rynek obiektywów anamorficznych. Tym razem prezentuje swój pierwszy obiektyw tego typu wyposażony w układ AF.
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj