Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Technologie zdjęć 3D były do tej pory domeną hobbystów lub po prostu ciekawostką. Wymagały albo dużo zachodu podczas wykonywania i oglądania, albo były tylko namiastką tego, co można nazwać fotografią 3D. Technologia zaprezentowana dzisiaj przez Fujifilm ma to zmienić.
Nie pokazano jednak konkretnego modelu aparatu, a jedynie przedstawiono założenia systemu, który umożliwia wykonywanie trójwymiarowych zdjęć i prezentację ich tak, jak tradycyjnej fotografii. Sercem systemu ma być specjalny procesor obrazu nazywany w materiałach prasowych {ITL|RP (Real Photo) Processor 3D. Głównym zadaniem tego procesora jest jednoczesna obróbka i połączenie w jeden trójwymiarowy obrazów (zdjęć lub filmów) uzyskanych z dwóch obiektywów i dwóch matryc światłoczułych. Jednocześnie - tuż po wciśnięciu spustu - mają być obrabiane takie dane jak: ostrość (AF), ekspozycja, balans bieli, a także związane z interpolacją obrazu. Producent twierdzi, że dokładność synchronizacji wynosi nawet do 0,001 sekundy.
Aparat ma się więc składać z dwóch identycznych obiektywów i dwóch identycznych matryc CCD. Jednak najciekawszy ma być ekran LCD o przekątnej 2,8 cala i - powiedzmy sobie szczerze - mało już imponującej rozdzielczości 230 000 pikseli, który jednak ma umożliwiać wyświetlanie naturalnie wyglądających trójwymiarowych zdjęć - bez konieczności korzystania ze specjalnych okularów. Trzeci wymiar ma być uzyskiwany poprzez specjalny przeplot wyświetlanych obrazów oraz dzięki specjalnemu podświetleniu trafiającemu do każdego z oczu oddzielnie. Podobną technikę ma wykorzystywać cyfrowa ramka do zdjęć FinePix Real 3D Photo Frame będąca uzupełnieniem systemu.
Fujifilm nie poprzestaje na mediach elektronicznych. W ramach systemu FUJIFILM FinePix Real 3D przedstawiono także założenie druku trójwymiarowego opartego na technologii lentikularnej (soczewkowej), która omawialiśmy już kiedyś na stronach fotopolis.pl. Oczywiście Fujifilm twierdzi, że ta znana już technika została poprawiona.
Japoński koncern wymienia także inne zastosowania nowej technologii w aparacie z dwoma układami optycznymi, jak na przykład jednoczesne, przy wykorzystaniu dwóch rożnych obiektywów, fotografowanie szerokim kątem i tele tej samej sceny, zapis panoramy, jednoczesny zapis zdjęć o rożnych parametrach ekspozycji (jednoczesna multiekspozycja HDR) oraz jednoczesny zapis filmu (jednym obiektywem) i zdjęć (drugim szkłem).
Czas pokaże czy wynalazek Fujifilm upowszechni się, czy pozostanie tylko ciekawostką. My już cieszymy się, że w fotografii cyfrowej dzieje się coś więcej niż tylko mnożenie pikseli.
Po wizycie na stoisku Fujifilm możemy zaprezentować pierwsze zdjęcia protypu aparatu FinePix Real 3D. Nie jest to jeszcze w pełni funkcjonalne urządzenie, ale raczej demonstracja możliwości nowej technologii. Nasze wrażenia jutro w relacji z targów w dziale Wydarzenia.