Karty SD mają już 20 lat. Na pierwszych z nich nie zapisalibyście dziś ani jednego zdjęcia

Autor: Maciej Luśtyk

22 Styczeń 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Jeśli chcecie wiedzieć jak szybko rośnie zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową, warto prześledzić historię nośników SD, które właśnie skończyły 20 lat. W tym czasie ich prędkość wzrosła stukrotnie, a pojemność ponad sto tysięcy razy. Co będzie następne?

Karty SD mają swoje wady, jak łamiące się plastikowe żeberka czy lubiący wypadać przełącznik blokady zapisu. Niemniej jednak w czasie swojej dwudziestoletniej kariery dla rynku nośników pamięci stały się tym, czym format JPEG dla fotografii. W końcu mało który standard oferuje tak wyważony stosunek możliwości, wielkości i ceny.

Standard na miarę XXI wieku

Karty SD zadebiutowały w roku 2000 jako wspólna inicjatywa firm Panasonic, SanDisk i Toshiba, która miała raz na zawsze rozwiązań problem z kompatybilnością nośników pamięci i stać się nowym standardem, spełniającym wymagania, jakie przed twórcami elektroniki stawiał XXI wiek i rozwijający się internet.

Co z dzisiejszego punktu widzenia wydaje się niemal niemożliwe, pierwsze karty w tym standardzie oferowały maksymalną pojemność raptem 8 MB. Dzisiaj, w przypadku większości aparatów problemem byłoby zapisanie na nich nawet jednego zdjęcia. Nie trzeba było jednak długo czekać aż wzrosną ich możliwości, jak i zapotrzebowania użytkowników.

W ciągu dwudziestu lat istnienia pojemność kart SD wzrosła sto tysięcy razy

W czasie dwudziestu lat obecności na rynku karty SD przeszły szereg ewolucji, które pozwoliły  zwiększyć ich przepustowość ze skromnych 12 MB/s do 300 MB/s oraz wkroczyć w zupełnie nowy wymiar pojemności. Przestrzeń dyskowa oferowana przez nośniki SD wzrosła bowiem aż 100 tysięcy razy i dzisiaj bez większego problemu możemy już kupić karty o pojemności 1 TB. To wszystko przy zachowaniu wstecznej kompatybilności z urządzeniami.

Dla wielu 1 TB  nadal wydaje się absurdalną specyfikacją, ale wystarczy jedno większe zlecenie wymagające od nas oddania materiału w rozdzielczości 4K, by przekonać się, że i tego typu kartę można szybko zapełnić. A pamiętajmy, że do naszych drzwi pukają już materiały 8K. Na rynku pojawiają się pierwsze telewizory oferujące wsparcie dla tej rozdzielczości, a powoli także dobijają do niej tryby filmowe najnowszych aparatów. Czy rozdzielczość 8K znajduje uzasadnienie w rzeczywistości? Pewnie nie, ale nie myślcie, że powstrzyma to producentów sprzętu.

Naturalnie możecie zastanawiać się, co będzie dalej. Szacuje się, że od 2023 roku ludzkość będzie produkować ponad 103 zetabajtów danych rocznie. Inaczej to około biliona gigabajtów. Wygląda jednak na to, że i z tym zadaniem - przynajmniej przez najbliższe lata - będą sobie w stanie poradzić karty SD, a dokładnie ich najnowsza generacja.

SD Express - nawet 128 TB pojemności i transfery do 985 MB/s

W 2018 roku SD Association zaprezentowało nowy standard, który zaspokoić ma potrzeby użytkowników w nadchodzącym dziesięcioleciu. Mowa tutaj o kartach SD Express, które oferować maja teoretyczną pojemność do 128 TB i transfery sięgające 985 MB/s. Biorąc pod uwagę, że na rynku nie zadebiutowały jeszcze nawet karty w standardzie UHS-III, które zapowiadane były już w 2017 roku, na wspomniane nieprawdopodobne pojemności przyjdzie nam poczekać jeszcze przynajmniej kilka lat. Możemy być jednak pewni, że w końcu karty tego typu pojawią się na rynku czym z pewnością nadszarpną pozycję przenośnych dysków SSD.

Nawet nie chcemy sobie wyobrażać, jakim koszmarem byłaby w tym wypadku awaria karty o utrata danych.

Więcej informacji na temat kart SD znajdziecie pod adresem sdcard.org.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nowy warszawski salon Cyfrowe.pl już otwarty! Specjalne promocje i wydarzenia towarzyszące
Nowy warszawski salon Cyfrowe.pl już otwarty! Specjalne promocje i wydarzenia towarzyszące
Warszawski salon Cyfrowe.pl w nowej lokalizacji. 21 października sklep otwiera nowy lokal przy ul. Woronicza...
9
Rankin zamyka swoją agencję - fotograf obwinia AI i zmieniający się rynek
Rankin zamyka swoją agencję - fotograf obwinia AI i zmieniający się rynek
Słynny brytyjski fotograf portretowy ogłosił bankructwo i mierzy się z długami sięgającymi prawie 2 mln dolarów. Agencja fotografa nie poradziła sobie z trudnościami spowodowanymi...
6
Zmowa cenowa sprzedawców dronów? UOKiK rozpoczął postępowanie wyjaśniające
Zmowa cenowa sprzedawców dronów? UOKiK rozpoczął postępowanie wyjaśniające
Pracownicy UOKiK przeszukali cztery firmy zajmujące się sprzedażą dronów, kamer sportowych i akcesoriów. Jest podejrzenie, że dystrybutorzy i sprzedawcy zawarli nielegalne porozumienie...
6
Powiązane artykuły