Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Fotografowanie i filmowanie z ręki, bez utraty na jakości w niemal zupełnych ciemnościach? Już niebawem tak może wyglądać rzeczywistość. Naukowcom udało się stworzyć technologię, która wykorzystuje sztuczną inteligencję pod kątem przetwarzania obrazu uchwyconego w słabym świetle. Otrzymane wyniki są zdumiewające.
Podczas fotografowania przy słabym oświetleniu musimy iść na spory kompromis. Zdecydować się możemy na długi czas ekspozycji i niską wartość ISO, ale wtedy nawet najdrobniejszych ruch obiektu sprawi, że ten będzie rozmyty. Druga droga to krótki czas naświetlania i wyraźnie podbicie czułości matrycy, ale w tym przypadku narazimy się na ogromne szumu i mocną degradację jakości obrazu. Nic więc dziwnego, że marzeniem niejednego producenta profesjonalnych aparatów i kamer jest odnalezienie technologicznego „złotego środka“, który na nowo zdefiniuje pracę w słabym świetle i zapewni jak najlepszą jakość i wyrazistość na wysokich czułościach.
Jenak wygląda na to, że w niedalekiej przyszłości możemy być świadkami prawdziwego przełomu. Grupa naukowców z Uniwersytetu Illinois Urbana-Champaign wraz z inżynierami firmy Intel opracowują technologię, która wykracza poza możliwości ludzkiego oka. Wyszkolili oni sztuczną inteligencję pod kątem przetwarzania obrazu uchwyconego w słabym świetle i uzyskali rewelacyjne wyniki, które są znacznie bardziej użyteczne niż tradycyjne zdjęcia wykonane na wysokiej czułości ISO.
Jak możemy przeczytać w opublikowanej pracy „Learning to See in the Dark“, naukowcy przygotowali zestaw par zdjęć, składający się z fotografii RAW wykonanej przy użyciu krótkiego czasu naświetlania i drugiego zdjęcia o długim czasie ekspozycji. Następnie sieć neuronowa została przeszkolona za pomocą tych par surowych plików RAW, aby nauczyć się odtworzyć „ekwiwalent długich ekspozycji za pomocą krótkiego czasu naświetlania“ i wydobyć ze zdjęcia jak najwięcej szczegółów i kolorów pozbawionych cyfrowych szumów.
Opracowywana technologia AI jest dopiero w fazie testów, jednak otrzymane wyniki są zdumiewające. W taki sposób wygenerowane fotografie odznaczają się zminimalizowanym ziarnem oraz znacznie lepszą reprodukcją kolorów i detali.
Fujifilm X-T2, ISO 640, f/8, 1/30s
to samo ujęcie przetworzone przez opracowywaną technologię
Sony A7s II, ISO 2000, f/9, 1/10s
to samo ujęcie przetworzone przez opracowywaną technologię
Sony A7s II, ISO 2000, f/9 1/10s
to samo ujęcie przetworzone przez opracowywaną technologię
Na razie nie znamy żadnych dokładniejszych danych i szczegółów dotyczących opracowanej technologii. Jednak najprawdopodobniej zostanie ona zastosowana w kamerach przemysłowych i rozwiązaniach do monitoringu. Jednak stąd już niedaleka droga do aparatów i kamer.
Więcej informacji o tej technologii, przykładów wygenerowanych zdjęć oraz pracę „Learning to See in the Dark“ znajdziecie na stronie arxiv.org.