Nikon patentuje dwa obiektywy: 52 mm f/0.9 i 36 mm f/1.2. Czy to zapowiedź nowego bezlusterkowego systemu?

Autor: Michał Chrzanowski

8 Wrzesień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Zazwyczaj nie piszemy o takich informacjach, jednak tym razem zrobimy wyjątek i nieco dolejemy oliwy do ognia. Nikon bowiem opatentował dwie wyjątkowo jasne stałki 52 mm f/0.9 i 36 mm f/1.2, które mają współpracować z pełnoklatkowym bezlusterkowcem.

W połowie tego roku świat fotografii obiegła informacja jakoby Nikon prowadził zaawansowane prace nad „bezlusterkowcem, który podniesie poprzeczkę“. Dosyć szybko te doniesienia zostały także potwierdzone przez samego producenta.

- Choć szczegóły są poufne, możemy stwierdzić, że obecnie opracowujemy nowy bezlusterkowy produkt. Będzie się opierał na najmocniejszych stronach Nikona i zapewniał najwyższą wydajność, jakiej mogą oczekiwać wymagający klienci. Włączając w to także najwyższą jakość optyki, technologię przetwarzania obrazu, wytrzymałość i odporność, jak również funkcjonalność - czytamy w oficjalnym komunikacie Nikona.

Teraz jednak, jak podaje serwis Nikon Rumors, firma złożyła w Japonii patenty na dwie wyjątkowe stałki - 52 mm f/0.9 i 36 mm f/1.2. Oba obiektywy mają być kompatybilne z pełnoklatkowym aparatem bezlusterkowym. Poza tym Nikon pracuje także nad nowym adapterem, dzięki któremu moglibyśmy podpiąć konstrukcje optyczne Nikkora (w tym starsze szkła) do bezlusterkowego korpusu.

Nikon 52 mm f/0.9 - diagram opatentowanego obiektywu

Nikon 36 mm f/1.2 - diagram opatentowanego obiektywu

Adapter Nikona - diagram

- Zaprezentujemy bezlusterkowca, który będzie się odwoływał do charakteru Nikona i prezentował jego najważniejsze cechy i walory. Aparat będzie lepszy od konkurentów pod wieloma względami. Korzystając z naszej technologii chcielibyśmy przewyższyć ich również w jakości optyki i obrazu.

W tym miejscu warto także wspomnieć, że Nikon nie po raz pierwszy opatentował obiektywy do pełnoklatkowego bezlusterkowca. W przeszłości firma przedstawiła licencje na dwa zoomy. Oczywiście samo złożenie patentów niczego nie gwarantuje, a już z pewnością nie zapewnia rychłego pojawienia się na rynku nowych szkieł. Niemniej jednak ten fakt w połączeniu z oficjalnym komunikatem firmy może rodzić nadzieję, że Nikon zaprezentuje pełnoklatkowy bezlusterkowy system. Kiedy to się stanie? Na razie producent nie ujawnia szczegółów.

A Wy czego byście oczekiwali od pierwszego pełnoklatkowego bezlustewrkowca Nikona?

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100 zł miesięcznie
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100...
Narzekaliście na system subskrypcji? To teraz zapłacicie za niego jeszcze więcej. Od 15 stycznia Adobe podnosi ceny poszczególnych planów. Ucierpią wszyscy, ale najbardziej nowi...
24
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
15 kategorii i ponad 100 nominacji - oto przekrój najgorętszych premier i wydarzeń ostatnich miesięcy. Wystartował plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2024 roku!...
9
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty będą naprawiane w Niemczech
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty...
Z dniem 1 stycznia 2025 roku Canon kończy współpracę z firmą Pro Club. Od nowego roku wszelkie usługi gwarancyjne i serwisowe będą realizowane przez Canon Professional Service Center w...
11
Powiązane artykuły