Nikon patentuje dwa obiektywy: 52 mm f/0.9 i 36 mm f/1.2. Czy to zapowiedź nowego bezlusterkowego systemu?

Autor: Michał Chrzanowski

8 Wrzesień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Zazwyczaj nie piszemy o takich informacjach, jednak tym razem zrobimy wyjątek i nieco dolejemy oliwy do ognia. Nikon bowiem opatentował dwie wyjątkowo jasne stałki 52 mm f/0.9 i 36 mm f/1.2, które mają współpracować z pełnoklatkowym bezlusterkowcem.

W połowie tego roku świat fotografii obiegła informacja jakoby Nikon prowadził zaawansowane prace nad „bezlusterkowcem, który podniesie poprzeczkę“. Dosyć szybko te doniesienia zostały także potwierdzone przez samego producenta.

- Choć szczegóły są poufne, możemy stwierdzić, że obecnie opracowujemy nowy bezlusterkowy produkt. Będzie się opierał na najmocniejszych stronach Nikona i zapewniał najwyższą wydajność, jakiej mogą oczekiwać wymagający klienci. Włączając w to także najwyższą jakość optyki, technologię przetwarzania obrazu, wytrzymałość i odporność, jak również funkcjonalność - czytamy w oficjalnym komunikacie Nikona.

Teraz jednak, jak podaje serwis Nikon Rumors, firma złożyła w Japonii patenty na dwie wyjątkowe stałki - 52 mm f/0.9 i 36 mm f/1.2. Oba obiektywy mają być kompatybilne z pełnoklatkowym aparatem bezlusterkowym. Poza tym Nikon pracuje także nad nowym adapterem, dzięki któremu moglibyśmy podpiąć konstrukcje optyczne Nikkora (w tym starsze szkła) do bezlusterkowego korpusu.

Nikon 52 mm f/0.9 - diagram opatentowanego obiektywu

Nikon 36 mm f/1.2 - diagram opatentowanego obiektywu

Adapter Nikona - diagram

- Zaprezentujemy bezlusterkowca, który będzie się odwoływał do charakteru Nikona i prezentował jego najważniejsze cechy i walory. Aparat będzie lepszy od konkurentów pod wieloma względami. Korzystając z naszej technologii chcielibyśmy przewyższyć ich również w jakości optyki i obrazu.

W tym miejscu warto także wspomnieć, że Nikon nie po raz pierwszy opatentował obiektywy do pełnoklatkowego bezlusterkowca. W przeszłości firma przedstawiła licencje na dwa zoomy. Oczywiście samo złożenie patentów niczego nie gwarantuje, a już z pewnością nie zapewnia rychłego pojawienia się na rynku nowych szkieł. Niemniej jednak ten fakt w połączeniu z oficjalnym komunikatem firmy może rodzić nadzieję, że Nikon zaprezentuje pełnoklatkowy bezlusterkowy system. Kiedy to się stanie? Na razie producent nie ujawnia szczegółów.

A Wy czego byście oczekiwali od pierwszego pełnoklatkowego bezlustewrkowca Nikona?

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Wielkie otwarcie! 30. salon CEWE FOTOJOKER na 30. urodziny CEWE
Wielkie otwarcie! 30. salon CEWE FOTOJOKER na 30. urodziny CEWE
Na mapie Małopolski pojawił się nowy salon CEWE FOTOJOKER - w Centrum handlowym Bonarka w Krakowie. Wydrukujesz tutaj zdjęcia bezpośrednio z telefonu, bliżej poznasz fotografię...
13
Rynek aparatów w 2024 roku - stabilizacja trendów i rosnące znaczenie Chin
Rynek aparatów w 2024 roku - stabilizacja trendów i rosnące znaczenie Chin
Rok 2024 był kolejnym, w którym rynek aparatów zaliczył stabilny wzrost. Rynkowe trendy w końcu się uspokoiły, ale branża staje przed nowymi wyzwaniami, jak choćby błyskawicznie...
9
Lucky powraca na rynek - nowy film kolorowy jeszcze w tym roku
Lucky powraca na rynek - nowy film kolorowy jeszcze w tym roku
Po ponad 10 latach nieobecności, Chińska marka Lucky wznawia produkcje filmów. Jeszcze w tym roku na rynku zadebiutować materiał Lucky Color 200 - nowy film kolorowy w przystępnej...
6
Powiązane artykuły