Kłopoty fabryki Sony, opóźnienie aparatów Nikona

Autor: Maciej Luśtyk

26 Kwiecień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

W związku z niedawnym trzęsieniem ziemi w Kumamoto, Sony musiało wstrzymać produkcję sensorów. Jak odbije się to na innych producentach?

14 i 16 kwietnia bieżącego roku w Japonię nawiedziły trzęsienia ziemi o sile aż 7 stopni w skali Richtera. Doszło do zniszczeń infrastruktury, a poszkodowanych zostało kilka tysięcy osób, ale skutki kataklizmu sięgają znacznie dalej. Jednym z nich może być znaczne opóźnienie dostaw aparatów fotograficznych.

Nie od dziś wiadomo, że wielu producentów w swoich aparatach korzysta z matryc produkowanych przez Sony. Pech chciał, że w położonym nieopodal epicentrum trzęsienia ziemi mieście Kumamoto, znajduje się właśnie jedna z głównych fabryk zajmujących się produkcją sensorów.

Prace w fabryce zostały wstrzymane na czas oceny zniszczeń i na razie nie wiadomo kiedy zostaną wznowione. Jak odbije się to na producentach współpracujących z Sony? Na razie o opóźnieniach poinformował Nikon, choć nie do końca wiadomo w jakim stopniu wpływ na nie ma sytuacja manufaktury Sony.

Sony Semiconductor Manufacturing Corporation, Kumamoto

“Dostawcy komponentów niezbędnych do produkcji naszych aparatów ucierpieli z powodu trzęsienia ziemi w Kumamoto, co nieuchronnie przełoży się na ich produkcję i terminy dostaw. Obecnie jesteśmy na etapie oceny zaistniałej sytuacji i niebawem udostępnimy więcej szczegółów.” - czytamy w oświadczeniu producenta.

Według oficjalnej informacji prasowej przesunięta zostanie premiera modeli Coolpix A300, Coolpix B500 (maj 2016), Coolpix A900, Coolpix B700 (czerwiec 2016), a także kamery Keymission 360 oraz zaawansowanych 1-calowych kompaktów z serii Nikon DL.

Kamera sportowa pojawi się dopiero w październiku, natomiast w przypadku aparatów Nikon DL, które początkowo miały pojawić się w sprzedaży już w czerwcu, premiera rynkowa przesuwa się na czas nieokreślony. Tutaj jednak znamy powód opóźnienia. Są nim problemy z procesorem obrazu używanym przez aparaty.

Na razie nie wiadomo na ile z powodu trzęsienia ziemi ucierpieli inni producenci. Dosyć ogólne oświadczenie wystosowało jeszcze tylko Fujifilm.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
Jury nadchodzącej edycji Sony World Photography Award zadecydowało o przyznaniu corocznej nagrody honorowej za wybitny wkład w fotografię. Tym razem otrzymuję ją Susan Meiselas, której...
9
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
Projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze został przyjęty przez Radę Ministrów. Polskie przepisy dotyczące dronów będą teraz dostosowane do unijnych - wprowadzają nowy podział operacji i...
1
Nowy dystrybutor FOMEI – Rudy Lis przejmuje oficjalną dystrybucję w Polsce
Nowy dystrybutor FOMEI – Rudy Lis przejmuje oficjalną dystrybucję w Polsce
Marka FOMEI zmienia dystrybutora. Popularny sprzęt oświetleniowy dla fotografów i filmujących oraz rozwiązania do druku przejmuje w Polsce firma Rudy Lis.
1
Powiązane artykuły