Czarno-białe krajobrazy Daniela Rericha

Autor: Michał Chrzanowski

6 Październik 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Czy piękno przyrody ukazane na zdjęciach może istnieć bez barw? Okazuje się, że tak! Zobaczcie niesamowite czarno-białe krajobrazy wykonane przez czeskiego fotografa Daniela Rericha.

Zdjęcia wykorzystano za zgodą autora

Fotografia krajobrazowa jest jednym z pierwszych, podstawowych i najważniejszych gatunków fotografii. Fotografowie kierują aparaty w stronę otaczającego ich barwnego świata i zatrzymują piękno widziane przez obiektywy. Jednak jest wiele osób, które twierdzą, że kolory mogą rozpraszać i odciągać uwagę od prawdziwego piękna natury. Jedną z takich osób jest czeski fotograf Daniel Rericha.

Zdecydowanie uważam się za fotografa krajobrazu, który kocha symetrię, czystość i prostotę. Właśnie te cechy staram się zawrzeć w moich pracach poprzez połączenie odpowiedniej kompozycji, dłuższych czasów naświetlania oraz postprodukcji. W mojej opinii tradycyjne kolorowe zdjęcia przyrody często są skomplikowane i nieoczywiste. Dlatego też wolę czerń i biel, która jest czysta i nie odciąga uwagi od piękna przyrody. - powiedział nam autor zdjęć, Daniel Rericha.

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

Bardzo ważne jest, aby ciągle myśleć o końcowym efekcie - jeszcze przed zrobieniem fotografii. Czasem wystarczy jeden krok, delikatna zmiana kąta, czasu naświetlania lub przysłony, aby zdjęcie wyglądało inaczej. Gdy udaję się w dane miejsce mam wszystko zaplanowane - od sprzętu, który wykorzystam po ostateczny wygląd zdjęcia. Oczywiście czasem pogoda może być nieobliczalna - nigdy nie wiadomo, co dokładnie będzie na nas czekać. Wtedy trzeba improwizować, jednak ogólnie warto mieć przygotowany plan działania. - dodał fotograf Daniel Rericha.

Daniel Rericha urodził się w 1972 roku w miejscowości Krupka (Republika Czeska). Specjalizuje się w czerno-białej fotografii krajobrazu - w szczególności ukochał sobie pejzaże górskie. Więcej zdjęć możecie zobaczyć na jego stronie www.danielrericha.cz lub na portalach społecznościowych: Facebook, Instagram, Behance lub 500px.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
Ciąg dalszy zamieszania wokół wyróżnienia Mikhaila Tereschenko w tegorocznym World Press Photo. Organizacja podtrzymuje nagrodę, ale cofa zaproszenie dla fotografa na galę...
18
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm kolejny raz podnosi ceny filmów analogowych. Tym razem podwyżki wynoszą od 21 do nawet 52%. Póki co zmiany dotyczą rynku japońskiego, ale z dużym prawdopodobieństwem w...
6
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub konfiskata sprzętu
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub...
Formalnie zakaz fotografowania poszczególnych obiektów funkcjonuje w Polsce już od kilku lat, jednak ze względu na brak jednolitego znaku zakazu przepis ten nie mógł być skutecznie...
276
Powiązane artykuły