Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Anima. Obrazy z Afryki to album będącymi osobistą opowieścią o Podróży. Zawarte w nim obrazy ukazują rzeczywistość widzianą z perspektywy Przybysza, który wnikając w obcy, niezrozumiały świat, próbuje odnaleźć uniwersalne prawdy dotyczące życia, śmierci, odrodzenia, przemiany.
Próba wejścia w niewidzialny wymiar duchowości i nieśmiertelności następuje poprzez zgłębianie obrazów pustki, porzuconych, zapomnianych i zrujnowanych miejsc, przeplatających się z ujęciami organicznych struktur, rozkładającej się zwierzęcej materii oraz obiektów mających charakter sakralny. Cykl jest wynikiem fascynacji Autorki pierwotnymi wierzeniami, kultem przyrody, obrzędami religii animistycznych, w tym rytuałami voodoo. Nie ma jednak charakteru etnograficznego: czarno-białe ujęcia nie pozwalają na konkretną identyfikację miejsc, co decyduje o nadrzędności idei nad uwiecznianą rzeczywistością.
Układ fotografii w albumie skonstruowany został w rodzaj opatrzonej tytułami opowieści, w której z jednej strony podkreślona zostaje waga oddziaływania pojedynczej fotografii, z drugiej natomiast ujawnia się jej dodatkowy przekaz wynikający z powiązania z całym zestawem zdjęć - połączonych ze sobą przemyślaną koncepcją i umieszczonych w określonym porządku i kontekście.
W efekcie, jak zauważa Wojciech Nowicki:
[...] w cyklu Anima, fotografia jest materiałem, budulcem, gliną, jest medium pożyczonym do celów nie tylko dokumentacyjnych.
Autorka z dezynwolturą odchodzi od naturalnego ciągu zdarzeń; woli swoje własne ciągi, bo Anima to zbudowana z fotografii architektura pewnego wspomnienia, wspomnienia wydarzeń, których nie było.
Obrazy są tu jak klocki. W rękach artysty (narratora) z zestawu może powstać zamek, droga, człowiek, dusza. [...]
Anima zachęca, zmusza do poszukiwania, lecz nie obiecuje, że droga będzie prosta. I jak w przypadku dojrzałych zdjęć bywa, również tu więcej możliwości niż by się chciało. W krainie śmierci bujnie kwitnie dusza, chciałoby się jej dotknąć, ale nie każdemu będzie dane.
Fotografie, które składają się na książkę powstały w latach 2005-2013 podczas podróży Magdy Hueckel i Tomasza Śliwińskiego po następujących krajach: Algieria, Benin, Demokratyczna Republika Konga, Etiopia, Kenia, Lesotho, Mali, Maroko, Republika Południowej Afryki, Rwanda, Senegal, Suazi, Tanzania i Uganda.
Więcej informacji na: sklep.beczmiana.pl.
Anima. Obrazy z Afryki
Fotografie i ich układ w publikacji: Magda Hueckel
Teksty: Marika Kuźmicz, Wojciech Nowicki, Magda Hueckel & Tomasz Śliwiński
Projekt graficzny i skład: Ryszard Bienert
Redakcja: Magdalena Piłakowska
Tłumaczenia: Tomasz Hueckel, Szymon Nowak
Wydawca: Galeria Piekary/Verbum Sp. z o.o.
Partner: Fundacja 9/11 Art Space,
Poznań 2013
Liczba stron: 272
Wersja językowa: pol/eng