Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Foto-Gen zaprasza na przekrojową wystawę Magdy Hueckel, na której zobaczymy zdjęcia z trzech odrębnych cykli, które łączy wspólny temat przemijania. Ekspozycję będzie można oglądać do 9 lipca 2021 roku.
Zbudowaną z trzech odrębnych cykli wystawę „Organic” Magdaleny Hueckel łączy wspólny przekaz, zgodny z postawą życiową i twórczą artystki, a którą to postawę można scharakteryzować słowami Lou Andeas-Salome: „Sztuka staje się życiem, a życie sztuką”.
Osadzony w systemie uniwersalnych wartości przekaz nobilituje każdą chwilę, tu i teraz i każde istnienie. W nieustannym podróżowaniu artystka odkrywa prawdy dotyczące istoty trwania w bogatym i różnorodnym świecie przyrody, wzajemnych relacji i odpowiedzialności.
fot. Magda Hueckel, z cyklu "Anima"
Wystawę otwierają prace z cyklu „Anima. Obrazy z Afryki 2005-2013” - czarno-białe fotografie, na których zostały utrwalone elementy afrykańskiego świata. Głównym motywem prac jest nieuchronność przemijania. Wyselekcjonowane elementy krajobrazu, zawłaszczająca kadr roślinność (splątane konary drzew, odartych z liści gałęzi), rozkładające się szczątki zwierząt, pozostałości obiektów o charakterze sakralnym - mogą budzić pewien niepokój współczesnego odbiorcy, który stara się wypierać fakt, że śmierć nierozerwalnie związana jest z ludzkim losem.
fot. Magda Hueckel, z cyklu "Anima"
W sali romańskiej galerii znajdują się prace z cykli „In My Garden” i „Primavera”. Całość tworzy niezwykły spektakl koogzystencji: dominacji, przenikania, znikania, rodzenia się nowego życia. Powołany w kolorowych kolażach świat (połączenie motywów ze świata przyrody z ludzkim ciałem) burzy granicę między znanymi porządkami istnienia.
fot. Magda Hueckel, z cyklu "Primavera"
Stworzone przez artystkę hybrydowe organizmy egzystują w symbiozie, bo tylko ona umożliwia rozwój i jest również szansą dla człowieka, nawet jeśli (jak w cyklu „Primavera”) zniknie on w gąszczu wiosennej roślinności. Łącznik między światem wykreowanym za pomocą afrykańskich realiów a niezwykłym ogrodem stanowi zrealizowana w formie video praca o charakterze medytacyjno-relaksacyjnym.
Wystawa „Organic” to poemat o przemijaniu, które jednak napawać lękiem nie powinno, bo w nieustannym tańcu przenikania, zawłaszczania, znikania rodzi się zawsze nowa jakość.
Tekst: Manfred Bator
Magda Hueckel, z cyklu "In My Garden"
Wystawę „Organic” będzie można oglądać od 25 maja do 9 lipca 2021 roku, w Galerii Foto-Gen Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, przy pl. Bpa Nankiera 8.
Urodziła się w 1978 roku w Gdańsku. Artystka wizualna, fotografka teatralna, scenografka, podróżniczka. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studiowała w Vysokej Škole Výtvarných Umení w Bratysławie (Słowacja) oraz w Schule für Gestaltung w St. Gallen (Szwajcaria). W 2001 roku stypendystka miasta Sopot. W 2002 roku założyła duet fotograficzny hueckelserafin (wraz z Agatą Serafin), który w 2004 roku otrzymał nagrodę prezydenta Sopotu Sopocka Muza dla Młodych Twórców. W 2009 roku otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od 2002 roku współpracuje z Tomaszem Śliwińskim w zakresie fotografii oraz realizacji filmów (w 2015 roku film Nasza klątwa był nominowany do Oscara w kategorii dokumentu krótkometrażowego). Założycielka i prezeska Polskiej Fundacji CCHS "Zdejmij klątwę". Współpracuje z najważniejszymi scenami teatralnymi. Stworzyła dokumentację kilkuset spektakli teatralnych i operowych. Jest związana z galerią Jednostka. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie.
Więcej informacji znajdziecie na stronie fotogen.okis.pl.