Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Wiktor Pental urodził się 18 stycznia 1920 roku na Ziemi Nowogródzkiej we wsi Woroniszki. W czasie wojny był żołnierzem Wojska Polskiego i Armii Krajowej, w 1950 r. został uwięziony i uznany za wroga Polski Ludowej. Był jednym z budowniczych Nowej Huty, dzięki czemu posiadał rzadki przywilej fotografowania dzisiejszej dzielnicy Krakowa, stanowiącej w latach 50-tych nieustanny plac budowy. Wspólnie z Henrykiem Makarewiczem, jest autorem unikalnego zapisu fotograficznego dokumentującego powstające od podstaw miasto i jego kształtującą się społeczność. Fotografie Wiktora Pentala równają się z dorobkiem największych klasyków światowej fotografii reportażowej, jednocześnie przez nieodmienną dozę abstrakcji wychodzą daleko poza kategorię dokumentu i funkcjonują w obszarze sztuki, dając możliwość do ponownych odczytań.
Jego fotografie naznaczone są niezwykłym poczuciem humoru i dystansem do systemu. Przez to jednak spora część prac otrzymała możliwość prezentacji dopiero pod koniec życia fotografa, szybko zyskując wtedy międzynarodowe uznanie. Po raz pierwszy jego fotografie szeroko wyeksponowano w 2007 r., w ramach akcji wystawienniczej "802 procent normy" w przestrzeni miejskiej Warszawy oraz Sali Marmurowej PKiN. Wtedy to wykonane w latach 50. przez Pentala portrety nowohuckich przodowników pracy zawisły w formie gigantycznych powiększeń na budynku Pałacu Kultury i Nauki. Warszawską ekspozycję kontynuowała specjalnie projektowana prezentacja w budynku dawnego kina Światowid w Nowej Hucie oraz wydawnictwo albumowe "802 procent normy" będące antologią twórczości Wiktora Pentala i Henryka Makarewicza.
Fotografie Pentala prezentowane były następnie m.in. na Fotofestiwalu w Łodzi (2012), Noorderlicht w Holandii (2008) i FotoFest w Wielkiej Brytanii (2011) oraz w ramach Paris Photo w 2012 r. Publikowane przez międzynarodowe media, stały się też punktem odniesienia dla wielu opracowań naukowych. Prace artysty znajdują się w prestiżowych kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych na całym świecie.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 23 sierpnia 2013 roku, o godz. 13 na Cmentarzu Batowickim w Krakowie