Sony Alpha A57 - opinia Jakuba Milewskiego

Autor: Michał Dąbrowski

20 Lipiec 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Przedstawiamy opinię użytkownika na temat aparatu Sony Alpha A57. Jakub Milewski testował lustrzankę w plenerze.

Opinia nt. aparatu Sony Alpha A57. Aparat był testowany w dniach 29.06 - 06.07.2012.

Moja opinia jest oparta na wcześniejszych, amatorskich doświadczeniach, wyłącznie z aparatami kompaktowymi, tj.: Canon PowerShot S60 i Panasonic DMC-FZ38, którym obecnie fotografuję. Nie mam przyzwyczajeń ludzi ze starszego pokolenia fotografów. Priorytetem dla mnie jest dobra jakość zdjęć, funkcjonalność i łatwość fotografowania.

1/2000 s, f/11.0, ISO 800, ogniskowa: 82 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)
1/160 s, f/6.3, ISO 100, ogniskowa: 27 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Aktualnie chciałbym kupić lustrzankę i test był dla mnie świetną okazją, żeby dotknąć, poznać zalety i wady nowej Alphy A57. Chcę kupić lepszy aparat ze względu na jakość zdjęć. W Panasonic DMC-FZ38 głównymi problemami są: niewłaściwe odzwierciedlenie kolorów oraz duże szumy przy wyższych czułościach ISO (używalna maksymalna czułość to ISO200).

1/250 s, f/7.1, ISO 100, ogniskowa: 82 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Od SLT-A57 oczekiwałem, aby niwelował wszystkie wady aktualnego DMC-FZ38 oraz posiadał jego wszystkie zalety. Jak się okazuje wszystkiego mieć nie można :). Zdjęcia testowe wykonywane były głównie w plenerze, przy dobrym oświetleniu, bardzo często wykorzystując różnego rodzaju tryby i efekty. Testowi poddałem również tryb nagrywania.

1/125 s, f/13.0, ISO 100, ogniskowa: 52 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Zalety aparatu Sony Alpha A57:

  • Bardzo dobra jakość zdjęć.
  • Mnóstwo użytecznych funkcji.
  • Rewelacyjny wyświetlacz LCD.
  • Obrotowy wyświetlacz LCD - tego mi brakowało w moich kompaktach.
  • Dobry tryb Auto i Auto+. Wychodzę z założenia, że aparat jest dla całej rodziny i zarówno laik, jak i półprofesjonalista powinien być zadowolony z jakości wykonywanych zdjęć. Pod tym kątem Sony spisał się wzorowo.
  • Celny autofocus - zdjęcia prawie zawsze wychodzą ostre. Nieraz widziałem zdjęcia ze starszych modeli lustrzanek, gdzie połowa zdjęć od razu nadawała się do śmieci, co mnie bardzo dziwiło.
  • Ciekawe efekty, szczególnie tryb z czarnobiały z pozostawieniem jednego koloru.
  • Świetny tryb panoramy.
  • Rewelacyjne zakres użytecznego ISO - największa zaleta w stosunku do moich wcześniejszych doświadczeń z kompaktami. Zdjęcia nawet przy ISO3200 dają akceptowalny poziom szumów.
  • Filmy - jednym słowem rewelacja, szczególnie to widać, jeśli wyświetli się obraz na telewizorze. Testowałem na 46" Sony.
  • Wydajna bateria. Przy normalnym użytkowaniu można zrobić około 800 zdjęć.
1/1000 s, f/8.0, ISO 100, ogniskowa: 27 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)
1/1600 s, f/13.0, ISO 400, ogniskowa: 82 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Wady aparatu Sony Alpha A57:

  • Skomplikowane menu. Możliwe, że jestem przyzwyczajony do poprzednich modeli, jednak intuicyjność mogłaby być nieco lepsza.
  • Obiektyw kitowy - tragedii nie ma, ale zdałem sobie w pełni sprawę, że jeśli chciałbym mieć zdjęcia bardzo dobrej jakości to należałoby kupić dodatkowy obiektyw do portretów np. Sony 50mm f/1.4 i np. 55 - 300mm. Mój obecny kompakt posiada zoom x18 więc ogniskowa 18 - 55 mm była niewystarczająca. Jeśli miałbym kupić aparat, to po teście skłaniałbym ku zestawowi z obiektywem 18 - 135 mm.
  • Waga aparatu - to dla mnie, człowieka młodego i wygodnego, jest największy problem. Zastanawiam się, czy warto nosić taki nieporęczny bagaż wszędzie, gdzie potrzebuje dobrych zdjęć, tj. na wycieczkę, ślub, imprezy domowe i spacery. Oczywiście jest jeszcze Sony NEX, ale gabarytowo nadal nie wygląda to najlepiej. Ostatnio pojawił się Sony Cybershot RX100, którego zakup również rozważam.

Podsumowując, aparat Sony Alpha SLT-A57 jest bardzo nowoczesny i uniwersalny, oferuje wysokiej jakości zdjęcia i filmy Full HD. Jest to aparat, który poleciłbym zarówno amatorowi, jak i półprofesjonaliście.

1/125 s, f/9.0, ISO 100, ogniskowa: 60 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Tekst i zdjęcia: Jakub Milewski

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
Jury nadchodzącej edycji Sony World Photography Award zadecydowało o przyznaniu corocznej nagrody honorowej za wybitny wkład w fotografię. Tym razem otrzymuję ją Susan Meiselas, której...
9
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
Projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze został przyjęty przez Radę Ministrów. Polskie przepisy dotyczące dronów będą teraz dostosowane do unijnych - wprowadzają nowy podział operacji i...
1
Nowy dystrybutor FOMEI – Rudy Lis przejmuje oficjalną dystrybucję w Polsce
Nowy dystrybutor FOMEI – Rudy Lis przejmuje oficjalną dystrybucję w Polsce
Marka FOMEI zmienia dystrybutora. Popularny sprzęt oświetleniowy dla fotografów i filmujących oraz rozwiązania do druku przejmuje w Polsce firma Rudy Lis.
1
Powiązane artykuły