Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
W wydanej przez warszawskie "Marginesy" książce "Zawód: fotograf" znajdziemy wspomnienia Chrisa Niedenthala - fotografa, który był świadkiem wielu epokowych wydarzeń. Obserwowałem rewolucje w Pradze, Berlinie i na Węgrzech. Ale moje serce pozostało w Gdańsku - wspomina udział w sierpniowym strajku w stoczni.
Dla Newsweeka, Time'a, Spiegla fotografował powstanie "Solidarności", pierwszą wizytę Papieża, stan wojenny i upadek komunizmu. Wszystko z zawodowym dystansem, ale coraz większym uczuciem.
Najlepiej, choć spontanicznie, podsumował moje dotychczasowe życie zawodowe sam Lech Wałęsa. Podczas Olimpiady zimowej w Salt Lake City w 2002 roku spotkaliśmy się w trakcie jakiegoś wywiadu. Powiedział mi wtedy coś bardzo prawdziwego: "Słuchaj, Chris, ty się jakoś w ogóle nie rozwijasz. Ja byłem elektrykiem, potem związkowcem, noblistą i na koniec prezydentem Polski - a ty cały czas nic tylko fotografujesz i fotografujesz". Miałeś rację, Lechu - przyznaje Niedenthal.
Fragmentów książki możemy słuchać na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia, codziennie o godz. 11:50.
Chris Niedenthal urodził się w 1950 roku w polskiej rodzinie w Londynie. Po studiach w London College of Printing, w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem Newsweek a od 1985 roku - TIME. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego "Solidarność" podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 a później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem Der Spiegel. W Polsce ukazały się dwa albumy z jego fotografiami: "Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty" (BOSZ 2004), i "13/12. Polska Stanu Wojennego" (Edipresse 2006). Przez ostatnie dziesięć lat opracował wiele projektów, cykle fotografii dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i za granicą (m.in. "Tabu. Portrety Nie Portretowanych", "Listy do Syna").
Chris NiedenthalZawód: fotograf
Wydawnictwo Marginesy
Ilość stron: 504
Format: 165 x 235 mm
Oprawa: twarda
Cena: 59,90 zł