Kolejne Nikony lecą w kosmos

Autor: Michal Grzegorczyk

14 Czerwiec 2010
Artykuł na: 4-5 minut
Kolejne Nikony polecą w kosmos. Tym razem zamówienie złożyła Rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna, która wyposaży swoich astronautów w lustrzanki D3S i D3X oraz teleobiektywy, telekonwertery, lampy błyskowe oraz oprogramowanie. Wcześniej podobnych zakupów dokonała agencja NASA.

Wygląda na to, że Nikon monopolizuje przestrzeń kosmiczną, a przynajmniej Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Po tym jak w zeszłym roku zamówienie na aparaty tej firmy złożyła agencja NASA, teraz podobny krok wykonała Rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna. Rosjanie zamówili Nikony D3S i D3X, obiektywy AF-S NIKKOR 400mm f/2.8G ED VR, AF-S NIKKOR 600mm f/4G ED VR, telekonwertery TC-20E III, TC-17E II, TC-14E II, lampy SB-900 oraz programy Capture NX2 i Camera Congtrol Pro 2. Sprzęt zostanie przetransportowany na stację ISS statkiem Sojuz TMA-19, który wystartuje 16 czerwca z Kosmodromu Bajkonur.

na ISS Nikony już są - zamówione wcześniej przez NASA

Producent podkreśla, że aparaty (i pozostały sprzęt) nie został poddany żadnym modyfikacjom - to dokładnie takie same produkty, jakie można znaleźć na półce w sklepie. Oto Informacja prasowa:

Nikon ponownie wysyła sprzęt w kosmos

Nikon otrzymał zamówienie na sprzęt fotograficzny dla Rosyjskiej Federalnej Agencji Kosmicznej (Russian Federal Space Agency - Roscosmos). Profesjonalne lustrzanki m.in. Nikon D3S i D3X oraz obiektywy, takie jak AF-S NIKKOR 400mm f/2.8G ED VR wraz z akcesoriami i oprogramowaniem będą wykorzystywane przez rosyjskich astronautów do badań kosmosu prowadzonych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station - ISS). Sprzęt fotograficzny zostanie przetransportowany statkiem Sojuz TMA-19, który wystartuje 16 czerwca br. z Kosmodromu Bajkonur. Za realizację dostawy odpowiadają firmy S.P. Korolev Rocket i Space Corporation Energia, generalni podwykonawcy Rosyjskiej Federalnej Agencji Kosmicznej.

Wcześniej, w 2009 r. Nikon dostarczył sprzęt fotograficzny dla NASA. Aparaty D3S i obiektywy AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED używane są przez amerykańskich astronautów do dokumentacji prac prowadzonych na pokładzie promów kosmicznych oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Urządzenia przekazywane przez Nikona na potrzeby badań prowadzonych w kosmosie nie zostały poddane żadnym modyfikacjom technicznym. Są to takie same produkty, jak obecnie dostępne na rynku, co potwierdza wyjątkową niezawodność i wytrzymałość konstrukcji lustrzanek Nikon D3S, D3X oraz obiektywów NIKKOR. Nowy sprzęt fotograficzny będzie służył rosyjskim astronautom na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wraz z obecnie używanymi obiektywami oraz lustrzankami Nikona, takimi jak Nikon F5 i D2X.

"Fotograficzne badania kosmosu mają długą historię. Od początku prowadzone są przy pomocy urządzeń oraz rozwiązań opracowanych przez firmę Nikon. Aparaty oraz obiektywy Nikona były wykorzystywane już na pokładzie stacji "Mir". Od tego czasu systematycznie rozwijamy nasze zasoby sprzętu fotograficznego. Dzięki najnowszym profesjonalnym lustrzankom Nikon D3S oraz D3X zyskamy dotychczas nieosiągalne możliwości wykonywania zdjęć przestrzeni kosmicznej" - powiedział Nikolay Cherlenyak, Director of Operations for Energia's ISS Program.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Polaroid Flip - niedrogi i zaskakująco zaawansowany aparat natychmiastowy „dla każdego”
Polaroid Flip - niedrogi i zaskakująco zaawansowany aparat natychmiastowy „dla każdego”
Nowy Flip, to znany i kochany design, unoszona mocna lampa i całkiem sporo technologii, która ma pomóc w łatwym dokumentowaniu niezapomnianych chwil „analogowego życia”.
20
Instax mini 41 - odświeżony design i wygodniejsze fotografowanie
Instax mini 41 - odświeżony design i wygodniejsze fotografowanie
Fujifilm prezentuje najnowsze wcielenie stylizowanego na retro aparatu z serii Mini. Nowy Mini 41 jest mniejszy, oferuje opcję korektę paralaksy dla zdjęć w zbliżeniu i automatycznie...
5
Nikon Z5II - prawdopodobnie najbardziej opłacalna pełna klatka na rynku
Nikon Z5II - prawdopodobnie najbardziej opłacalna pełna klatka na rynku
Druga generacja modelu Z5 łączy świetnie skrojoną specyfikację z uniwersalnością i bardzo przystępną ceną, stając się najlepszą amatorska pełną klatką, jaka trafiła na rynek. Oferując...
24
Powiązane artykuły