Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Użytkownicy E-Systemu musieli długo czekać na pojawienie się następcy modelu E-1. Od pewnego czasu pojawiały sie w Internecie nieoficjalne informacje opisujące najważniejsze cechy modelu E-3, podgrzewając atmosferę przed oficjalną premierą. Dziś można się przekonać co okazało się plotką, a co prawdą.
Sercem każdego aparatu cyfrowego jest jego matryca. W Olympusie zastosowano sensor Hi-Speed Live MOS o rozdzielczości 10.1 megapiksela. Fizyczne wymiary matrycy to 17.3 na 13 mm (proporcje boków - 4:3). Tak samo jak w pozostałych lustrzankach Olympusa, żeby uzyskać odpowiednik ogniskowych w aparacie małoobrazkowym, nominalną ogniskową obiektywów należy pomnożyć przez dwa.
Matryca Olympusa E-3 jest stabilizowana. Producent chwali się, że system kompensacji drgań pozwala wydłużyć czas otwarcia migawki nawet o 5 EV - jeśli testy potwierdzą te deklaracje, będzie to świetny wynik. Stabilizacja Olympusa E-3 może pracować w dwóch trybach: redukować drgania w dwóch osiach lub tylko pionowej - gdy chcemy sfotografować poruszający się poziomo obiekt.
Olympus E-330 był pierwszą lustrzanką na świecie oferującą podgląd obrazu na ekranie LCD podczas kadrowania. Od tamtej pory niemal cała konkurencja wprowadziła podgląd na żywo do swoich modeli. Model E-3 jest drugą lustrzanką (po Panasonicu L10) łączącą Live View z rozwiązaniem znanym wcześniej z kompaktów - odchylanym ekranem. Dopiero takie połączenie zapewnia pełną wygodę podczas używania ekranu LCD do kadrowania. Musimy jednak zaznaczyć, że producent nie poinformował jak działa autofocus - na zasadzie detekcji kontrastu (jak w aparatach kompaktowych i np. Panasonicu L10) czy standardowo dla lustrzanek (na czas ostrzenia opuszcza lustro i wyłącza tym samym podgląd kadru na ekranie LCD). Oczywiście nadal można korzystać z tradycyjnego wizjera. Zapewnia on 100% krycia pola kadru i powiększenie rzędu 1,15 raza. Warto dodać, że matówkę w Olympusie E-3 można zmienić na wersję z naniesioną siatką. Dokonać tego może jednak tylko serwis Olympusa.
Aparat aspirujący do miana profesjonalnego powinien być szybki, mieć sprawnie działający autofokus i rejestrować możliwie dużo klatek w ciągu sekundy. Autofokus E-3 prezentuje się bardzo dobrze - 11 pól, wszystkie krzyżowe. Na podkreślenie zasługuje możliwość pracy już od -2 EV. Jeśli do tego dodamy równolegle wprowadzone obiektywy z ultradźwiękowym silnikiem SWD, możemy otrzymamy szybko i pewnie działający zestaw. Czy tak będzie w rzeczywistości pokażą testy i praktyka. Natomiast "szybkostrzelność" nowej lustrzanki Olympusa nie imponuje. 5 klatek na sekundę to nie jest profesjonalny wynik. Maksymalna szybkość migawki - 1/8000 s - jest standardowa dla tej klasy sprzętu.
E-3 został zamknięty w magnezowej obudowie, według zapewnień producenta odpornej na kurz i wilgoć. Podobnie uszczelniona ma być część obiektywów i dodatkowy uchwyt zasilający. Przypomnijmy, że to Olympus jako pierwszy wprowadził system automatycznego czyszczenia matrycy. Oczywiście, również w opisywanym modelu znajdziemy filtr ultradźwiękowy chroniący matrycę przed osiadającym kurzem.
Bardzo praktyczną cechą nowego Olympusa, wydaje się możliwość niezależnego sterowania nawet trzema grupami lamp błyskowych za pomocą tej wbudowanej w aparat. Producent równolegle z nową lustrzanką wprowadził dwie lampy przygotowane do bezprzewodowej pracy. Użytkownicy E-Systemu mogą więc powoli zapominać o ciągnących się kablach i kłopotliwej obsłudze.
Olympus podkreśla, że model E-3 to lustrzanka profesjonalna. Porównanie do konkurencji pokazuje jednak, że możemy mówić w najlepszym razie o konstrukcji półprofesjonalnej, stojącej na półce w pobliżu Nikona D300 i Canona 40D. Tak czy inaczej wprowadzenie E-3 to istotny krok dla rosnącej grupy użytkowników E-Systemu.
Aparat znajdzie się w sprzedaży w drugiej połowie listopada. Nie znamy na razie jego ceny.
Przedstawiamy pełną specyfikację aparatu:
Poniżej zamieszczamy informację prasową na temat nowej lustrzanki:
Olympus E-3: Wszechstronny i profesjonalny - w mistrzowskim wykonaniu
Hamburg, 17 Października 2007 - Oto jest: Nowy flagowy model Olympus E-System. E-3 oferuje fotografom wysokiej jakości narzędzie pracy świetnie przygotowane na realizację różnorodnych zadań, spełniające profesjonalne wymogi fotografowania cyfrowymi lustrzankami.
Stanowi on doskonały wybór dla profesjonalnych fotografów zapewniając najwyższy poziom w zakresie szybkości działania oraz jakości obrazu, jak również oferuje funkcjonalność Live View i doskonałą niezawodność.
Aparat E-3 może poszczycić się najszybszym na świecie automatycznym ogniskowaniem dzięki zaawansowanemu systemowi AF oraz nowym obiektywom ZUIKO DIGITAL SWD (Napęd ultradźwiękowy). Gdy zestawimy to z prędkościami migawki do 1/8000h sek. oraz możliwością wykonywania zdjęć seryjnych z prędkością 5 kadrów na sek. (w trybie zdjęć seryjnych do 19 zdjęć w buforze RAW), to fotografujący aparatem E-3 dokładnie to, co jest potrzebne, by uchwycić na zdjęciu decydujący moment.
Zapewniając doskonałą jakość obrazu w najszerszej gamie sytuacji, ten nowy profesjonalny model wykorzystuje niezwykle wydajny zintegrowany w korpusie system stabilizacji obrazu, który może kompensować efekty drgań aparatu w zakresie nawet 5 EV. Współpracuje z nim 10 Megapikselowy sensor High Speed Live MOS oraz opracowany przez Olympus procesor przetwarzania obrazu TruePic III. Razem z obiektywami ZUIKO DIGITAL - które są dostosowane do wymagań fotografowania cyfrowymi lustrzankami D-SLR - fotografujący mogą przy każdym zdjęciu w pełni liczyć na optymalne rezultaty.
Jednocześnie, Funkcja Live View tego aparatu zapewnia dodatkową swobodę w fotografowaniu i kadrowaniu ujęć: niezależnie od tego, czy chcesz zachować kontakt wzrokowy z fotografowanym modelem, czy też fotografujesz trzymając aparat ponad głową lub tuż przy ziemi - ujęcie można bez trudu wykadrować na 2.5?/6.4cm zapewniającym obserwację pod różnym kątem ekranie HyperCrystal LCD, który wiernie, w czasie rzeczywistym obrazuje efekty ustawień aparatu.
Niezależnie od funkcji Live View fotografujący mogą korzystać z dużego celownika aparatu, którzy zapewnia 100% pokrycie pola kadru. Tak jak wszystkie aparaty Olympus E-System model E-3 posiada najbardziej efektywny system redukcji kurzu - Filtr ultradźwiękowy (SSWF). Dodatkowo niezawodność systemu aparatu przy fotografowaniu w każdych niemal warunkach jest wzmacniana dzięki odporność na kurz i zachlapania,a dotyczy to zarówno korpusu aparatu, jak i większości obiektywów z gamy E-System. Co więcej, żywotność migawki gwarantująca 150 000 operacji sprawia, że lustrzanka E-3 bez trudu zniesie obsługę nawet przez bardzo aktywnych i pracowitych fotografów.
Aparat Olympus E-3 będzie dostępny w drugiej części listopada 2007.
Prędkość - by nigdy nie stracić szansy
Aparat E-3 może poszczycić się najszybszym na świecie * systemem autofocusa. Jest on oparty na w pełni dwuosiowym 11-punktowym systemie AF posiadającym zarówno poziome, jak i pionowe linie sensorów tworzących łącznie 44 różne punkty danych, w oparciu o które określana jest właściwa ostrość. Dodatkowo, stosowana jest technologia multiplikacji pikseli, co zwiększa sprawność działania w słabych warunkach oświetleniowych (-2EV przy ISO 100). Jednocześnie, istnieje możliwość korzystania z krótkich czasów otwarcia migawki, aż do 1/8000 sek., dzięki czemu bez trudu można zamrozić akcję w ruchu - niezależnie od jej tempa. Dając użytkownikom przewagę nad upływającym czasem, w chwilach gdy liczy się każda sekunda, aparat pozwala na wykonywanie zdjęć seryjnych w pełnej rozdzielczości z prędkością do 5 kadrów na sekundę (w trybie zdjęć seryjnych do 19 obrazów w buforze RAW).
Jakość obrazu - doskonałe rysowanie światłem
Aby zapobiegać efektom poruszenia zdjęcia wynikającym z drgań i ruchów aparatu, model Olympus E-3 posiada zaawansowany, zintegrowany w korpusie system stabilizacji obrazu. Jest on wyjątkowo efektywny wykorzystując przełomowy Ultradźwiękowy napęd (SWD). Oznacza to ostrzejsze zdjęcia za każdym razem - niezależnie od użytego obiektywu - i mniejszą potrzebę korzystania ze statywu, gdyż kompensacja drgań pozwala wydłużyć naświetlanie nawet o 5 EV. Ten system stabilizacji oferuje dwa tryby pracy: Jeden, w którym przesunięcie odbywa się wzdłuż osi x oraz y, oraz drugi stabilizujący układ tylko wzdłuż osi y - i ten ostatni przypadek idealnie sprawdza się podczas zdjęć ruchomych obiektów w fotografii sportowej.
Niezwykle istotny wkład w doskonałe właściwości obrazowania aparatu wnosi 10 megapikselowy sensor High Speed Live MOS sensor. Charakterystyczna dla jego działania wysoka jakość obrazu jest jeszcze bardziej udoskonalana poprzez zintegrowanie z procesorem obrazu TruePic III, który poprawia tłumienie szumów obrazu, wzbogaca reprodukcję barw i przyczynia się do większej prędkości przetwarzania. Zaś razem z obiektywami z nagradzanej serii ZUIKO DIGITAL aparat przenosi świat w pole kadru nie inaczej niż w doskonały sposób.
Live View - bezprecedensowa kontrola
Lustrzanka E-3 zapewnia fotografującym wygodę ciągłego cyfrowego podglądu obrazu na żywo - Live View - na 2.5" (6.4cm) ekranie HyperCrystal LCD, który można obserwować pod różnym kątem. Pozwala to na wykonywanie naprawdę unikalnych zdjęć z nietypowej perspektywy, jak również zachęca do eksperymentowania z całkiem nowymi stylami fotografowania. Wykonujący zdjęcia mogą zrobić i zobaczyć więcej, gdyż nie muszą mieć już oka "przyklejonego" do celownika. Opcji 5-, 7- oraz 10-krotnego powiększenia obrazu na ekranie LCD niezwykle ułatwia precyzyjne ustawianie ostrości podczas makrofotografii. Dodatkowo efekty Technologii Kompensacji Cienia (SAT), Balansu Bieli oraz Korekcji Ekspozycji można sprawdzić bezpośrednio na ekranie LCD i, co ważne, w czasie rzeczywistym. Tak więc to co widzisz, jest efektem, jaki uzyskasz na zdjęciu.
Niezawodność - wyjątkowa trwałość
W modelu E-3 funkcjonalność celownika również została istotnie udoskonalona. W pełni profesjonalny poziom pokrycia pola kadru - 100% - plus 1.15-krotne powiększenie obrazu przyczyniają się do wygodnego kadrowania, nawet w przypadku korzystania z wizjera.
Od opracowania w 2003 roku pierwszego na świecie systemu ochrony przed kurzem, Olympus stale udoskonala go i system ten stanowi nadal najdoskonalsze dostępne rozwiązanie. Powszechnie uznany i ceniony Filtr ultradźwiękowy wspaniale zabezpiecza sensor High Speed Live MOS przed kurzem i innymi drobinkami, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na jakość obrazu. Ponadto kompleksowe rozwiązanie zabezpieczania przed kurzem stanowi czytelny symbol potwierdzający stałe zaangażowanie Olympus w doskonalenie jakości uzyskiwanego obrazu fotograficznego.
Konstrukcja wykonana ze stopów magnezu wraz z odpornym na kurz i zachlapania korpusem sprawiają, że E-3 chętnie trafia tam, gdzie toczy się akcja: czy będzie to toczony w strugach deszczu mecz piłki nożnej, czy zapylone równiny parku Serengeti. Uchwyt zasilający oraz szeroka gama obiektywów jest równie dobrze chroniona przed żywiołami, co znacznie zmniejsza ryzyko przymusowych "przestojów" w fotografowaniu, bowiem E-3 jest zawsze gotowy i wyczekuje kolejnego fotograficznego zadania niezależnie od warunków, w jakich przyjdzie je realizować. Zaś żywotność migawki zapewniająca 150 000 operacji, to kolejny argument dla profesjonalistów przemawiający za wyjątkową niezawodnością tego modelu.
Idealny wybór
Oczywiście, nastanie słabych warunków oświetleniowych nie oznacza, że możliwości fotografowania wyczerpały się. Poza wbudowaną lampą błyskową aparatu (Liczba przewodnia 13), model E-3 udostępnia bezprzewodowe sterowanie lampami błyskowymi, takimi, jak np. nowe modele Olympus FL-36R oraz FL-50R. Sterowanie może obejmować nawet trzy grupy lamp - co niesłychanie wzbogaca możliwości oświetlania fotografowanej sceny.
Dodatkowo aparat E-3 może poszczycić się bezbłędnym automatycznym balansem bieli. Swą sprawność zawdzięcza on hybrydowemu systemowi detekcji, który wykorzystuje dedykowany sensor balansu bieli w połączeniu z informacjami z samego sensora obrazu. Zestawienie danych o kolorze pochodzących z dwóch różnych źródeł zapewnia, że barwy odwzorowywane są na zdjęciach z wyjątkową wiernością.
Pełny system cyfrowej lustrzanki
Realizując założenia standardu Cztery Trzecie, aparat E-3 jest zoptymalizowany dla szczególnych wymagań cyfrowej fotografii zapewniając fotografom doskonały poziom wszechstronności i swobody. Kompatybilność ze sprzętem różnych producentów sprawia, że model ten stanowi bezpieczną inwestycję na przyszłość, a użytkownik może polegać na 32 obiektywach i trzech konwerterach, jakie są obecnie dostępne, w tym na nagradzanej serii obiektywów ZUIKO DIGITAL, opracowany specjalnie z myślą o wymogach cyfrowego fotografowania lustrzankami. Co więcej, standard Cztery Trzecie pozwala na konstruowanie mniejszych i lżejszych obiektywów, przez co fotograf zyskuje większą mobilność i bardziej poręczną obsługę sprzętu, a to zwiększa szanse wykonania wspaniałych i imponujących zdjęć.
Poza licznymi obiektywami, w skład których wchodzą ostatnio wprowadzone modele ZUIKO DIGITAL SWD umożliwiające najszybsze na świecie * działanie autofocusa, na profesjonalnych fotografów oczekuje rozległa i ekscytująca gama akcesoriów E-System, która pozwoli przystosować lustrzankę E-3 do unikalnych wymagań poszczególnych dziedzin fotografowania. Dla kontroli błysku niepotrzebne są kable, bowiem Olympus oferuje bezprzewodowe lampy błyskowe FL-50R oraz FL-36R. Zaś w przypadku przedsięwzięć, które mogą rozciągać się w czasie przygotowano uchwyt zasilający HLD-4 udostępniający wydajne zasilanie bateryjne oraz wyposażony w umieszczony z boku spust migawki, co sprawia, że wykonywanie zdjęć w kadrze pionowym jest równie łatwe i wygodne, jak w przypadku poziomej jego kompozycji. Dostępne są również dwie nowe osłony wizjera (DE-P3 oraz DE-N3) rozszerzające możliwości aparatu w zakresie korekcji optycznej wzroku. Przesuniecie dioptryczne w górę lub w dół może wynosić do 3m-1, co łącznie zapewnia zakres korekcji w przedziale -6m-1 do +4m-1. Co więcej, opcjonalna matówka FS-3 posiada naniesiony wzór linii siatki dzieląc pole kadru na sekcje w układzie 4 x 6, aby tym skutecznie wspomagać proces precyzyjnego komponowania ujęć. (zakup i instalacja tylko poprzez dział serwisowy Olympus).
Wraz z wprowadzeniem modelu E-3, Olympus zdecydowanie odpowiada na potrzeby bezkompromisowej trwałości i szybkości działania sprzętu oraz wysokiej jakości obrazu. Zaprezentowana profesjonalna cyfrowa lustrzanka trafi do sprzedaży pod koniec listopada 2007.