Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Użytkownicy systemu lustrzanek marki Konica Minolta na następcę modelu Dynax 7D musieli czekać 3 lata. Większą cierpliwością muszą się wykazać tylko miłośnicy Olympusa E-1. Co prawda aparat o generację młodszy od Dynaksa 7D ma logo innej firmy, ale przynajmniej wiemy już, czym ma zawalczyć o klienta. Przedstawiamy lustrzankę Sony A700.
Sony A700 będzie bezpośrednim konkurentem Nikona D300 i Canona 40D i jeśli chodzi o dane techniczne, to plasuje się gdzieś pomiędzy tymi aparatami. Ze względu na 12-megową matrycę bliżej mu do D300, ale już system AF bardziej odpowiada rozwiązaniom zastosowanym w 40D. Ale po kolei.
Korpus Sony A700 wykonano z dwóch odlewów magnezowych, wzmocnionych jeszcze aluminowymi elementami szkieletu. Producent podkreśla uszczelnienie wszystkich przycisków i gniazd, dzięki czemu A700 nabiera profesjonalnego sznytu. Firma przekonuje, że korpus dzisiejszej nowości jest trzy razy mocniejszy niż wcześniejszego amatorskiego modelu A100. Za rejestrację obrazu jest odpowiedzialny 12-megowy przetwornik typu CMOS (pisaliśmy o nim parę tygodni temu - czytaj..., A100 miało CCD). Tym razem Sony nie chwali się rozdzielczością, lecz innymi cechami konstrukcyjnymi tej matrycy. Chodzi mianowicie o fakt umieszczenia konwertera analogowo-cyfrowego (A/D) bezpośrednio na przetworniku obrazowym. A właściwie jest tych konwerterów kilka tysięcy, ponieważ każda linia sensora ma swój osobny układ odpowiedzialny za zamianę sygnału analogowego w cyfrowy. Sony przekonuje, że dzięki skróceniu drogi, jaką przebywa analogowy sygnał, zwiększa się szybkość pracy oraz zmniejszają szumy. Zresztą japoński producent chwali się, że odszumianie odbywa się dwuetapowo - najpierw odszumiany jest sygnał analogowy (na matrycy), a dopiero potem sygnał cyfrowy. Zgodnie z najnowszymi tendencjami nawet sensor obrazowy musi mieć nazwę - w tym wypadku padło na Exmor. Niestety (?) wbrew panującej modzie Sony nie zdecydowało się na wyposażenie A700 w system podglądu na żywo na ekranie LCD, a szkoda, bo to może być poważny minus w walce z konkurencją. Znajdziemy za to gniazdo HDMI umożliwiające wyświetlanie zdjęć na ekranie telewizora HD.
Szybką pracę ma umożliwiać nowa wersja procesora BIONZ odpowiedzialna również za odszumianie obrazu. A ten drugi czynnik to może być sprawa kluczowa, ponieważ Sony A700 daje użytkownikowi możliwość skorzystania z ekwiwalentu czułości ISO 6400 (choć zakres czułości kalibrowanych mieści się w przedziale ISO 100-3200). Również system stabilizacji matrycy Super SteadyShot został nieco poprawiony i teraz powinien umożliwić fotografowanie z ręki z czasami nie o 2,5 (jak w A100), ale aż 4 działki dłuższymi. Trzecim systemem, który uaktualniono jest Dynamic Range Optimizer (DRO) odpowiedzialny za odzyskiwanie szczegółów utraconych w cieniach. Teraz użytkownik ma do wyboru 5 poziomów natężenia działania DRO oraz opcję bracketingu (3 klatki).
W informacji prasowej firma podkreśla szybką pracę dzisiejszej nowości. I rzeczywiście trudno się do czegokolwiek przyczepić - migawka z najkrótszym czasem 1/8000 s (gwarantowana trwałość - 100 tys. cykli), 5 kl/s (do 18 zdjęć w trybie RAW i do zapełnienia karty w trybie JPEG Fine) to solidne podstawy. Jednak nie samą szybkością człowiek żyje - liczy się też precyzja działania. Najnowszą lustrzankę marki Sony wyposażono w 11-punktowy system AF, w tym w podwójny centralny czujnik krzyżowy (2 czujniki poziome i 2 pionowe) oraz poziomy superczuły czujnik centralny działający z optyką ze światłem F2.8 i jaśniejszą. Jak już wcześniej wspomnieliśmy daleko mu do 51-polowego rozwiązania zastosowanego w Nikonie D300, ale w porównaniu z 9 polami Canona EOS 40D wygląda to już całkiem obiecująco. Gdyby ktoś miał życzenie przestawić się na ostrzenie ręczne, może skorzystać z faktu, że matówki A700 są wymienne, i zastosować model stworzony specjalnie do pracy manualnej. Niestety, żeby wymienić matówkę, trzeba się pofatygować do serwisu firmy. Szkoda. A skoro już jesteśmy przy wizjerze, to z przyjemnością możemy poinformować, że oparto go na pentapryzmacie (a nie jak to bywa w tańszych aparatach - układzie luster). Powiększenie obrazu w wizjerze wynosi 0,9x, a pole krycia 95%.
Zaawansowanych użytkowników ucieszy możliwość zapisania 3 trybów z ustawieniami własnymi, choć nie ucieszy ich brak możliwości dostępu do nich z poziomu tarczy trybów ekspozycji (a przecież znalazło się tam miejsce na programy tematyczne...). To samo można powiedzieć o braku monochromatycznego wyświetlacza LCD na górnej ściance aparatu - wszyscy konkurencji go mają. Na szczęście nie zrezygnowano z charakterystycznych dla tej klasy lustrzanek dwóch pokręteł sterujących, które znacznie ułatwiają pracę w trybach manualnych.
Sony A700 zapisuje pliki na dwóch rodzajach kart - Compact Flash (zgodność z UDMA) oraz Memory Stick Duo i tę cechę można uznać za sporą przewagę nad bezpośrednią konkurencją. Pochwalić możemy również za duży 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 921 tys. pikseli (VGA: 640 x 480 x 3 kolory RGB) i nowy interfejs graficzny, który pozwala dobrze wykorzystać całą powierzchnię monitora. Warto też zwrócić uwagę na możliwość wyboru zapisu skompresowanych plików RAW i dodatkowy stopień jakości JPEG-ów - firma poszła w górę i do Normal oraz Fine dodała X-Fine. Nareszcie. Z funkcjonalnego punktu widzenia ciekawie zapowiada się czujnik dłoni umieszczony w uchwycie aparatu, który zapobiega przypadkowemu włączeniu autofokusa aktywowanego przyłożeniem oka do wizjera, kiedy nosimy aparat na pasku zawieszonym na szyi. Mała rzecz, a cieszy.
Razem z aparatem Sony zaprezentowało uchwyt bateryjny VG-C70AM pełniący jednocześnie rolę pionowego uchwytu. Sądząc po zdjęciach nadesłanych przez naszego korespondenta ze światowej premiery opisywanego aparatu grip ma bardzo rozbudowaną funkcjonalność - poza tradycyjnymi elementami, które spotyka się w takich akcesoriach znajdziemy w nim również m.in. wybierak do nawigacji po ustawieniach. Brawo.
Na razie nie znamy polskich cen opisywanego aparatu. Wiemy natomiast, że lustrzanka Sony A700 trafi do sprzedaży w październiku bieżącego roku, a jej amerykańską cenę ustalono na poziomie ok. 1400 $ za sam korpus. Poniżej zamieszczamy specyfikację techniczną, dodatkowe zdjęcia (w tym porównanie z Konicą Minoltą Dynax 7D i fragmenty menu opisywanego aparatu) oraz informację prasową.
Warszawa, 6 września 2007 r.
WYTRZYMAŁA I SZYBKA LUSTRZANKA 700 - KOLEJNY KROK W ROZWOJU SYSTEMU
- Nowo opracowany przetwornik Sony Exmor CMOS o efektywnej rozdzielczości 12,24 megapiksela oraz nowy, szybki procesor BIONZ z systemem redukcji szumów w danych RAW
- Bardzo szybki i dokładny 11-polowy system autofokus oraz tryb wykonywania zdjęć ciągłych z szybkością 5 klatek na sekundę
- Nowy system obsługi Quick Navi - szybki dostęp do ustawień aparatu
- Mocna obudowa magnezowa z uszczelnieniami chroniącymi przed wilgocią i pyłem
- Technologia PhotoTV HD - wyświetlanie obrazu Full HD na nowych telewizorach BRAVIA
- 3-calowy ekran LCD (921 tys. punktów) o fotograficznej jakości i jasny wizjer o dużym powiększeniu
Firma Sony informuje o nowym modelu w rodzinie lustrzanek cyfrowych . Nowy korpus, oznaczony symbolem A700, jest przeznaczony dla zaawansowanych fotoamatorów i osób półprofesjonalnie zajmujących się fotografią.
Lustrzanka A700 odznacza się solidnością wykonania, a pomimo zastosowania szeregu zaawansowanych rozwiązań, wyróżnia się na tle innych urządzeń tej klasy zaskakującą łatwością użycia. Nowy, intuicyjny system obsługi aparatu umożliwia szybkie zmienianie ustawień, co jest szczególnie ważne przy fotografowaniu pod presją czasu.
Rozbudowana paleta ustawień oraz twórczych narzędzi pomoże użytkownikom osiągnąć wyższy poziom fotografii.
Nadzwyczajna jakość obrazu
Duże możliwości lustrzanki A700 są w pierwszym rzędzie zasługą zupełnie nowego przetwornika obrazu Exmor CMOS o efektywnej rozdzielczości 12,24 megapiksela. Zastosowana w nim oryginalna technologia "kolumnowego" przetwarzania analogowo-cyfrowego gwarantuje dużą szybkość działania i wysoką jakość obrazu. Układy półprzewodnikowe Sony najnowszej generacji i zaawansowane techniki przetwarzania sygnału znajdują odzwierciedlenie w wyjątkowej czystości, ostrości i szczegółowości obrazu, jak również w bogatej, naturalnej kolorystyce, przejściach tonalnych i teksturach.
Po raz pierwszy w lustrzance cyfrowej do przetwarzania analogowo-cyfrowego w czujniku Exmor CMOS wykorzystano dedykowane przetworniki, znajdujące się blisko poszczególnych elementów matrycy. Przetwarzanie A/D jest poprzedzone usuwaniem z sygnału zakłóceń analogowych. Kolejny, układowy blok redukcji zakłóceń oczyszcza sygnał cyfrowy.
Konsekwencją takiego rozwiązania jest wyjątkowa odporność sygnału cyfrowego na zewnętrzne szumy i zakłócenia, które mogą poważnie pogarszać sygnały analogowe w innych przetwornikach.
Po osłabieniu szumów, sygnały cyfrowe z przetwornika Exmor trafiają do nowo opracowanego procesora BIONZ. Tam następuje kolejna redukcja zakłóceń w "surowych" danych RAW, a po niej kompresja i kodowanie.
Maksymalna czułość lustrzanki A700 wynosi ISO 3200, co pozwala na swobodne wykonywanie zdjęć sportowych i dynamicznych wydarzeń. W świetle zastanym można także uchwycić klimat wnętrz i wykonać portrety bez zakłócania spokoju fotografowanej osoby.
Wbudowany w korpus aparatu mechanizm stabilizacji obrazu Super SteadyShot współpracuje z pełną gamą obiektywów z mocowaniem A. Dzięki zwiększeniu efektywności osłabiania drgań użytkownicy nowego korpusu będą mogli wydłużyć ekspozycję o dalsze pół stopnia, niezależnie od nastawionej ogniskowej. Efekt kompensacji odpowiada wydłużeniu czasu otwarcia migawki o 2,5 do 4 stopni EV (zależnie od obiektywu, ustawień aparatu i warunków fotografowania). Pozwala to zasadniczo zmniejszyć ryzyko poruszenia zdjęcia w warunkach, w których normalnie nie obyłoby się bez statywu albo lampy błyskowej.
Szybki, 11-punktowy autofokus z centralnie umieszczonymi dwoma czujnikami krzyżowymi
Pewność działania autofokusa ma podstawowe znaczenie dla każdego, kto poważnie traktuje fotografowanie. W najnowszym modelu działanie 11-polowego systemu AF w wielu typowych sytuacjach radykalnie poprawiają dwa nowe czujniki krzyżowe. Dodatkowy czujnik zwiększa dokładność autofokusa przy używaniu obiektywów o jasności co najmniej F2,8. Skrócił się również czas wyznaczania odległości od obiektu i nastawiania ostrości.
Przy niedostatecznym oświetleniu lub słabym kontraście automatycznie włącza się czerwone światło wspomagające autofokus, które pomaga w nastawieniu ostrości.
Szybka, zgodna z intuicją obsługa i wygodne wybieranie ustawień funkcji
Nowy, intuicyjny system obsługi "Quick Navi" zapewnia szybkość i wygodę użycia aparatu przy fotografowaniu pod presją czasu, gdy nie ma warunków na zmianę ustawień w menu. Do wybierania ustawień wykorzystuje się wygodny joystick oraz ikony pojawiające się na 3 calowym wyświetlaczu o fotograficznej jakości. Niektóre parametry można regulować bezpośrednio, bez ich wyszukiwania w menu niższego poziomu.
Dla większej wygody pracy użytkownik ma do dyspozycji trzy schowki pamięci, w których może zapisać zestaw 28 ustawień aparatu, aby później błyskawicznie je przywrócić. Na korpusie znajduje się ponadto osobny przycisk o programowalnym działaniu. Można do niego przypisać często używaną funkcję, na przykład zmianę czułości ISO lub ustawienia balansu bieli.
Stworzona, aby nie zawieść w najważniejszym momencie
Lustrzanka A700 została skonstruowana z myślą o wymagających fotografach, którzy oczekują niezawodnego działania nie w teorii, ale przede wszystkim w praktyce. Mocne, trwałe ścianki korpusu są wykonane ze stopu magnezowego, a podstawa montażowa ze wzmocnionego stopu aluminium. Odporne na warunki atmosferyczne uszczelki silikonowe chronią przyciski i gniazda kart pamięci przed kurzem i wilgocią. Nową konstrukcję migawki oraz silnika napędu AF cechują cichsza praca i mniejszy poziom wibracji.
Nowo opracowany zespół migawki jest obliczony na około 100 000 cykli pracy. Aby można było "zamrozić" dynamiczną akcję, minimalny czas otwarcia migawki wynosi 1/8000 s, a czas synchronizacji z błyskiem 1/250 s (1/200 s przy korzystaniu ze stabilizacji Super SteadyShot). Nowy, bezrdzeniowy silnik o dużej mocy i mechanizm z podwójną blokadą lustra umożliwiają wykonywanie serii zdjęć w tempie do 5 klatek na sekundę. Przy fotografowaniu w trybach JPEG Fine i Standard jedynym ograniczeniem jest pojemność nośnika danych; w trybie RAW można natomiast wykonać serię 19 zdjęć w tempie 5 klatek na sekundę.
Wygodna praca z oferowanym oddzielnie gripem do zdjęć w układzie pionowym
Oprócz bardzo szybkiej pracy nowa lustrzanka może się poszczycić profesjonalną ergonomią, zwiększającą wygodę pracy w studiu lub u klienta. Oferowany oddzielnie grip do zdjęć portretowych VG-C70AM umożliwia wygodny dostęp do ergonomicznie umieszczonego spustu migawki zarówno przy fotografowaniu w układzie poziomym, jak i pionowym.
Nowo skonstruowany akumulator InfoLITHIUM z serii M po jednym ładowaniu wystarcza na wykonanie do 650 zdjęć (pomiar według normy Camera & Imaging Products Association). Stan naładowania akumulatora jest wyświetlany w postaci dokładnego, procentowego wskaźnika. Oferowany oddzielnie grip VG-C70AM umożliwia użycie drugiego akumulatora. Dla uniknięcia wątpliwości i pomyłek stan naładowania każdego zainstalowanego akumulatora jest wyświetlany na osobnym wskaźniku na ekranie.
Większe możliwości tworzenia
Do błyskawicznego wykreowania różnych nastrojów zdjęć można wykorzystać 14 nowych "stylów obrazu", takich jak "Głęboki", "Jesień", "Żywy" albo "Krajobraz". Osiągnięcie oczekiwanego efektu twórczego ułatwiają także funkcje korygowania kontrastu, ostrości, ekspozycji i innych parametrów.
Ulepszony system optymalizacji zakresu dynamiki (D-range Optimizer - DRO) koryguje kontrast i odcień barw, zapewniając piękne naświetlenie przy fotografowaniu pod światło i w warunkach dużego kontrastu. Do wyboru jest pięć ustawień optymalizacji. Nowy, zaawansowany tryb bracketingu umożliwia rejestrację jednej sceny przy pięciu różnych ustawieniach DRO i późniejszy wybór najlepszego ujęcia.
Nowy tryb RAW z kompresją (cRAW) pozwala efektywniej wykorzystywać pamięć bez konieczności rezygnacji z zalet danych RAW. Chcąc zapisywać pliki JPEG o wysokiej jakości, można użyć trybu "Extra Fine". Nowy tryb 16:9 doskonale nadaje się do fotografowania panoram i innych ujęć przeznaczonych do wyświetlenia na telewizorze panoramicznym albo HD ready.
Nowy model lustrzanki Sony wyposażony jest w osobne gniazda na karty pamięci Memory Stick Duo i CompactFlash. W gnieździe Memory Stick Duo można używać kart Memory Stick Duo i Memory Stick PRO Duo, jak również nowych kart Memory Stick PRO-HG Duo o dużej szybkości transmisji. Gniazdo CompactFlash jest zgodne z nowym standardem UDMA (Ultra Direct Memory Access) 300x, dzięki czemu jedyne ograniczenie przy rejestracji obrazów w trybach JPEG i standard stanowi pojemność karty pamięci*.
*Liczba możliwych do wykonania zdjęć zależy od warunków fotografowania, parametrów karty pamięci i innych czynników.
Tryb obrazu "PhotoTV HD" - lepszy obraz Full HD
Po powrocie do domu lub do studia można z łatwością wyświetlić zdjęcia z lustrzanki A700 w najwyższej jakości High Definition.
Lustrzanka A700 jest wyposażona w wyjście HDMI przeznaczone do podłączenia telewizora lub monitora HD ready. W przypadku wyświetlania na telewizorze BRAVIA Full HD najnowszej generacji, zgodnym z nowym trybem obrazu Sony PhotoTV HD, obraz zostanie poddany optymalizacji zapewniającej większą subtelność i naturalność kolorów i faktur powierzchni.
Tryb PhotoTV HD zapewnia znacznie lepszy obraz niż zwykły telewizor, przystosowany przede wszystkim do reprodukcji obrazu filmowego. Umożliwia także przeglądanie obrazów, powiększanie, wyświetlanie pokazów slajdów HD i sterowanie innymi funkcjami lustrzanki A700 podłączonej do telewizora HD.
Do sterowania wyświetlaniem pokazów slajdów HD można użyć dostarczonego pilota na podczerwień. Pilot spełnia ponadto funkcję zdalnego wyzwalania spustu migawki przy wykonywaniu autoportretów i innych zdjęć "na odległość".
3-calowy ekran LCD Xtra Fine o fotograficznej jakości i zaawansowany wizjer
Nowy, 3-calowy ekran LCD Xtra Fine o fotograficznej jakości nadaje dodatkowy wymiar oglądaniu i krytycznej ocenie zdjęć wykonanych lustrzanką A700.
Dzięki swojej wielkości i rozdzielczości 921 tys. punktów - największej wśród lustrzanek cyfrowych - pozwala na dokładne sprawdzenie ostrości i jakości zdjęcia.
Dzięki specjalnej budowie matrycy, hybrydowy wyświetlacz LCD Xtra Fine umożliwia dostrzeżenie najdrobniejszych szczegółów; zapewnia też wyjątkowo naturalne odwzorowanie faktur powierzchni i gradacji barw. Specjalna powłoka przeciwodblaskowa gwarantuje duży kontrast i doskonałą widoczność obrazu, nawet w plenerze.
Umieszczony z tyłu aparatu przycisk Display umożliwia wybór szeregu nowych trybów wyświetlania. Przykładowo, na ekranie można wyświetlić miniatury 4, 9 lub 25 zdjęć. Oprócz tego nad wybranym zdjęciem można wyświetlić "pasek" z ostatnimi pięcioma zdjęciami, co znakomicie ułatwia sprawdzenie zdjęć wykonanych z użyciem bracketingu lub zdjęć seryjnych. Nowością jest również tryb wyświetlania histogramu RGB do niezależnego sprawdzania poziomów w kanale czerwonym, zielonym i niebieskim.
Oparty na szklanym pryzmacie pentagonalnym optyczny wizjer z wewnętrzną powłoką przeciwodblaskową zapewnia dużą jasność i wielkość obrazu oraz precyzję ręcznego nastawiania ostrości. Oferowane oddzielnie matówki - przeznaczone do instalacji w stacjach serwisowych - przydają się przy kompozycji architektonicznej i w innych specjalistycznych zastosowaniach.
Dostarczane oprogramowanie
Zarządzanie biblioteką zdjęć ułatwia dostarczane z lustrzanką A700 oprogramowanie Image Data Lightbox SR. Umożliwia ono przeglądanie, wybieranie, powiększanie, porównywanie i ocenę obrazów w "surowym" formacie RAW. Dzięki temu łatwiej jest tworzyć i modyfikować kolekcje zdjęć do specjalnych zastosowań, drukować wybrane zdjęcia i przekształcać je do formatu JPEG lub TIFF.
Program Image Data Converter SR2 jest wygodnym narzędziem przeznaczonym do wyświetlania i edycji plików RAW. Nowe, zaawansowane algorytmy dwukrotnie zwiększają szybkość przetwarzania, umożliwiając szybsze korygowanie krzywych tonalnych, balansu bieli, ekspozycji, nasycenia barw, kontrastu, ogólnej kolorystyki i ostrości. Program umożliwia zapis własnych profili korekty i ich zastosowanie do wielu fotografii. Ma także funkcje wyświetlania i drukowania, a także podstawowe funkcje zarządzania plikami. Poddany edycji obraz można z powrotem zapisać w formacie RAW albo przekształcić na format JPEG lub TIFF.
Idealnym rozwiązaniem w warunkach studyjnych jest dostarczony program Remote Camera Control służący do sterowania lustrzanką A700 z podłączonego komputera poprzez interfejs USB. Narzędzie to pozwala na zdalne sterowania takimi funkcjami, jak spust migawki, ekspozycja, ostrość, tryb zapisu itp. Umożliwia też bezpośredni zapis obrazów na twardym dysku komputera, z pominięciem karty pamięci aparatu.
Dostępność
Lustrzanka cyfrowa A700 będzie dostępna w zestawach z różnymi obiektywami od połowy października 2007 r.