Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Panasonic Lumix DMC-TZ1 promowany jest jako "idealny aparat w podróży". Po pierwsze chodzi tu o jego kompaktowe rozmiary - 112 x 58 x 40 mm - po drugie o kilka funkcji dedykowanych dla podróżników. Spośród 18 programów tematycznych zwracają uwagę tryby "Aerial" ułatwiający wykonanie zdjęcia z okna samolotu oraz "Starry sky" (rozgwieżdżone niebo) będący odpowiednikiem długiej ekspozycji (15, 30 lub 60 sekund).
Brak trybów manualnych wskazuje, że jest to aparat amatorski. Z drugiej strony lista pozostałych funkcji jest wyjątkowo długa. Są to między innymi: trzy metody pomiaru światła, pojedynczy i śledzący pomiar ostrości, bracketing ekspozycji (seria z korektą jasności), 9-punktowy pomiar AF oraz korekta balansu bieli (ocieplenie / ochłodzenie).
W specyfikacji zwraca uwagę duża różnica między całkowitą a efektywną liczbą pikseli. Wynika to z faktu, że Lumix TZ1 przystosowany jest do fotografowania w formatach 3:2 oraz 19:6 (także w trybie filmowym), a w tym ustawieniu wykorzystywane są inne obszary sensora. Co więcej 10-krotne zbliżenie optyczne można zwiększyć do 12,5x - aparat uaktywni wtedy centralną część matrycy a rozdzielczość spadnie do 3 Mp.
Nowość Panasonica wyposażona jest, jak wszystkie aparaty tej firmy, w system stabilizacji obrazu MEGA O.I.S. Producent wspomina w informacji prasowej o nowym "podwójnym" systemie stabilizowania. Jego drugą częścią ma być funkcja "wysokiej czułości" operująca w zakresie ISO 800 - 1600 (z jednoczesnym zmniejszeniem rozdzielczości). Oczywiście wysoka czułość pozwala na skrócenie czasu naświetlania, co zmniejszy ryzyko poruszenia, jednak stwierdzenie, że jest to system stabilizacji idzie chyba za daleko.
Ostatnia właściwość, na którą trzeba zwrócić uwagę to znakomita szybkość aparatu. Trzecia wersja przetwornika Venus Engine (III) ma zmniejszyć czas reakcji migawki do 0,006 s, czas uruchamiania do 0,85 s, a czas gotowości do następnego ujęcia (w trybie pojedynczym) do 0,5 s. Druga nowości to "linearny AF", który, zdaniem producenta, zapewnia najszybszy pomiar ostrości na rynku. Czy rzeczywiście przekonamy się wkrótce - pierwsza okazja do zapoznania się z aparatem już za 2 tygodnie, podczas targów PMA 2006.
Informacja prasowa producenta
Panasonic Lumix TZ1 - mały aparat dla wielkich podróżników
Najmniejszy na świecie kompaktowy aparat z 10-krotnym zoomem optycznym, idealny w podróży
Warszawa, 14 lutego 2006 r. - Panasonic, czołowa marka koncernu Matsushita Electric Industrial, światowego lidera w dziedzinie rozwoju i produkcji urządzeń elektronicznych, wprowadza na rynek najmniejszy na świecie aparat cyfrowy z 10?krotnym zoomem optycznym i 5-megapikselowym przetwornikiem CCD. Doskonały obiektyw LEICA DC znajduje się w kompaktowej, eleganckiej i bardzo małej obudowie aparatu Lumix TZ1, która wszędzie się zmieści. TZ1 sfotografuje nasze wrażenia z podróży - sport, portrety, przyrodę, architekturę, krajobrazy, a nawet to, co pod wodą i w powietrzu . Dzięki podwójnemu systemowi stabilizacji kompensowane są niekorzystne efekty zarówno drżenia rąk, jak i ruchu fotografowanych obiektów.
Podobnie jak inne aparaty z serii LUMIX, model TZ1 jest wyposażony w optyczny stabilizator obrazu MEGA O.I.S. oraz tryb wysokiej czułości (High Sensitivity) . Podczas gdy system optycznej stabilizacji obrazu MEGA O.I.S. kompensuje drżenie rąk, tryb wysokiej czułości niweluje niekorzystne efekty ruchu obiektów. Dodatkowo jakość zdjęć wykonywanych tym aparatem znacznie poprawia nowy układ przetwarzania obrazu Venus Engine III. Dzięki niemu możliwie jest fotografowanie z maksymalną rozdzielczością przy czułości ISO 800.
Aparat TZ1 wyposażony jest w duży 2,5-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 207 tys. pikseli z automatyczną regulacją jasności.
1. Najmniejszy na świecie aparat z doskonałym obiektywem LEICA DC VARIO-ELMARIT z 10-krotnym zoomem optycznym
W modelu TZ1 zastosowano unikalne połączenie systemu wysuwanego obiektywu z technologią składanego układu optycznego, co zrealizowane zostało przez dodanie pryzmatu. Ponadto w aparacie tym zastosowano nowoczesną technologię optyczną Panasonic, łączącą trzy soczewki asferyczne, przez co uzyskano doskonałe parametry, zachowując niewielkie rozmiary urządzenia. Za pomocą funkcji Extra Optical Zoom, można w trybie zapisu z rozdzielczością 3 megapikseli zwiększyć przybliżenie optyczne do 12,5 x, celowo wykorzystując tylko centralną część przetwornika CCD. Ponadto, korzystając jednocześnie z zoomu optycznego i czterokrotnego powiększenia cyfrowego, można uzyskać nawet 50?krotne przybliżenie.
2. System MEGA O.I.S. - kluczowa funkcja aparatu cyfrowego - i tryb wysokiej czułości umożliwiają robienie wyraźnych zdjęć poruszających się obiektów
Zdaniem Panasonic, optyczny stabilizator obrazu MEGA O.I.S. (Optical Image Stabilizer) powinien być niezbędnym elementem wyposażenia aparatów cyfrowych. W związku z tym firma stosuje tę funkcję we wszystkich modelach z serii Lumix. Obecnie system ten, który zapobiega pogorszeniu jakości zdjęć powodowanemu drżeniem rąk, spotyka się z powszechnym uznaniem użytkowników na całym świecie i uważa się, że powinien on być standardem we wszystkich cyfrowych aparatach fotograficznych. Każde, nawet nieznaczne, drgnienie ręki jest wykrywane z częstotliwością próbkowania 4 tys. razy na sekundę i dokładnie kompensowane, dzięki czemu zdjęcia są wyraźne i ostre. System ma dwa tryby korekcji. W pierwszym trybie (Mode 1) system stale wykrywa i śledzi poruszenia oraz kompensuje je. Natomiast w drugim trybie (Mode 2) system kompensuje drżenie rąk tylko w chwili naciskania przycisku migawki. Obiektyw może w tym trybie poruszać się we wszystkich kierunkach, co zwiększa efektywność kompensacji. Położenie obiektu naprzeciwko środka obiektywu pozwala poprawić rozdzielczość obrazu. Dzięki temu system MEGA O.I.S. umożliwia wykonywanie pięknych, ostrych zdjęć przy czasie ekspozycji o ponad trzy stopnie dłuższym, niż w przypadku konwencjonalnych modeli bez tego systemu. Zdjęcia są ostre nawet podczas fotografowania w dużym przybliżeniu albo przy słabym oświetleniu, gdy czas otwarcia migawki musi być długi. Funkcja ta znacznie ułatwia uzyskanie ostrych zdjęć w trybie teleobiektywu (Tele), przy dużych zbliżeniach, fotografiach portretowych wykonywanych wewnątrz pomieszczeń albo przy fotografowaniu oświetlonej scenerii w nocy.
Ponadto w aparacie TZ1 dostępny jest nowy tryb wysokiej czułości (High Sensitivity), który pozwala wykonywać zdjęcia z maksymalną czułością odpowiadającą ISO 1600. Jest on szczególnie przydatny w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem, gdyż umożliwia fotografowanie z ustawionym krótkim czasem migawki. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w matrycy CCD nowej metody odczytu kombinacji pikseli. Jakość zdjęć jest na tyle dobra, że można z nich wykonywać odbitki w typowym formacie 10 x 15 cm.
Dzięki nowatorskiemu połączeniu dwóch technologii - systemu MEGA O.I.S. i trybu wysokiej czułości - udało się wyeliminować wpływ dwóch najważniejszych przyczyn nieostrości zdjęć - drgania rąk i poruszania się fotografowanych obiektów.
3. Venus Engine III - doskonała jakość zdjęć, szybki czas reakcji
Głównym mechanizmem nowego Lumixa jest zaawansowany układ przetwarzania obrazu Venus Engine III. Mechanizm ten zapewnia doskonałą jakość zdjęć przy szybkiej pracy aparatu. Umożliwia fotografowanie z maksymalną rozdzielczością przy czułości ISO 800. Procesor ten, w porównaniu z wcześniejszą wersją Venus Engine II, zużywa o 20% mniej energii. Po jednokrotnym naładowaniu akumulatora można aparatem TZ1 zrobić 250 zdjęć (wg standardu CIPA). Venus Engine III zapewnia bardzo krótki czas reakcji aparatu - opóźnienie wyzwalania migawki wynosi tylko 0,006 s, a odstęp między zwolnieniami migawki - ok. 0,5 s. W trybie wykonywania zdjęć seryjnych model TZ1 umożliwia fotografowanie z szybkością trzech klatek na sekundę z maksymalną rozdzielczością (pięć obrazów w trybie standardowym i trzy obrazy w trybie fine). Zapewnia również fotografowanie sekwencyjne aż do zapełnienia pamięci wewnętrznej lub karty pamięci SD.
4. Jasny, 2,5-calowy wyświetlacz LCD z funkcją High Angle
Model TZ1 posiada duży, 2,5-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 207 tys. pikseli. Zastosowana w matrycy CCD mieszana metoda odczytu pikseli automatycznie zwiększa jasność obrazu wyświetlanego na ekranie, co ułatwia fotografowanie w warunkach słabego oświetlenia.
Tryb High Angle umożliwia obserwowanie obrazu na ekranie z dołu, na przykład przy wykonywaniu zdjęć aparatem uniesionym ponad głowami tłumu. Funkcja Power LCD, która zwiększa jasność wyświetlacza o 40%, zapewnia czytelność ekranu nawet na zewnątrz pomieszczeń i przy dużym nasłonecznieniu.
W aparacie TZ1 można na ekranie wyświetlać miniaturki zdjęć (maksymalnie 25), natomiast tryb Calendar Display umożliwia wyszukiwanie zdjęć według daty.
5. Linear AF - jeszcze szybszy system automatycznego nastawiania ostrości
TZ1 to pierwszy model z serii Lumix, w którym zastosowano liniowy system automatycznego nastawiania ostrości (Linear AF) gwarantujący najszybszą na rynku reakcję. W TZ1 zmniejszono także poziom hałasu silnika, dzięki czemu możliwe jest regulowanie zbliżenia nawet w trakcie nagrywania filmów. Znakomita wydajność funkcji AF umożliwia również szybszą ciągłą regulację ostrości. Pozwala to nastawiać ostrość nawet podczas fotografowania obiektów ruchomych. Zastosowanie w modelu TZ1 systemu Linear AF umożliwiło jej uzyskanie krótkiego czasu uruchamiania wynoszącego 0,85 s.
6. Nagrywanie filmów w formacie Wide VGA
Oprócz standardowego trybu VGA (640 x 480), aparat TZ1 umożliwia nagrywanie pełnowymiarowych filmów z szybkością 30 klatek na sekundę w formacie Wide VGA (848 x 480). Można je następnie oglądać nawet na telewizorze szerokoekranowym. Zastosowana w matrycy CCD metoda odczytu kombinacji pikseli podnosi jakość oglądanych filmów. W czasie nagrywania filmów liniowy system automatycznego ustawiania ostrości umożliwia regulowanie zbliżenia, a optyczny stabilizator obrazu gwarantuje ostrość.
7. Duża funkcjonalność, mały rozmiar - TZ1 idealnym towarzyszem podróży
TZ1 posiada łącznie osiemnaście trybów tematycznych, dostosowanych do różnorodnych sytuacji. Wśród nowych znajdują się: Plaża (Beach), który doskonale sprawdza się podczas fotografowania w silnym świetle słonecznym, oraz zdjęcia lotnicze (Aerial), który ułatwia fotografowanie przez okno samolotu. Tryb zdjęcia podwodne (Under Water) - pozwala wykonywać atrakcyjne zdjęcia pod wodą o pięknych, naturalnych kolorach, nawet na głębokościach do których nie dociera światło słoneczne. Używa się go wraz z obudową Marine, która jest wodoszczelna do głębokości 40 m. Inne funkcje bardzo przydatne w podróży to ustawianie daty początku podróży (Travel Date Setting), która umożliwia zapisywanie i wyświetlanie zdjęć z podróży w kolejności chronologicznej, oraz ustawianie czasu lokalnego (World Time Setting), które pozwala ustawić datę i godzinę obowiązującą w 74 miejscach na całym świecie.
?
Ponadto model TZ1 posiada 13,4 MB pamięci wewnętrznej. Dzięki temu można fotografować nawet, gdy zabraknie miejsca na karcie pamięci SD.]