Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Na stronach OpenRAW.org można znaleźć wiele informacji dotyczących formatu RAW, a właściwie problemów związanych z brakiem ujednoliconego standardu. Każdy z producentów aparatów stosuje własny zapis formatu RAW, który najczęściej nie jest zgodny nawet między poszczególnymi modelami jednej marki. Wiąże się z tym konieczność uaktualniania oprogramowania do obróbki RAW za każdym razem gdy zmieniamy aparat cyfrowy. O ile producenci oprogramowania sukcesywnie wypuszczają uaktualnienia z nowymi modelami aparatów, o tyle nikt nie przejmuje się aparatami, które już wyszły z produkcji. Może się okazać, że nowa wersja oprogramowania już nie jest zgodna z nieprodukowanym modelem. Jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku marek, które zniknęły z rynku. Taka sytuacja już spotkała użytkowników aparatów cyfrowych firmy Contax. Innym problemem jest wprowadzanie przez producentów kodowania do plików RAW, co uniemożliwia konwertowanie ich w programach innych niż te dostarczone wraz z aparatem lub kupione za dodatkową kwotę.
Aby wyeliminować te zagrożenia, OpenRAW wyszło z inicjatywą wdrożenia jednego, uniwersalnego systemu zapisu surowych danych z matrycy - formatu RAW, który będzie otwarty dla wszystkich producentów aparatów, oprogramowania i samych użytkowników. Jednak wcześniej należy poznać rzeczywiste potrzeby i problemy osób korzystających z formatu RAW.
Temu celowi ma służyć międzynarodowa ankieta, która została zamieszczona na stronach OpenRAW. Składający się z kilkudziesięciu bardzo szczegółowych pytań formularz pyta o doświadczenia z formatem RAW, typ używanego oprogramowania, preferencje przy wykonywaniu zdjęć i wiele innych pytań, które zdaniem twórców, pozwolą poznać znaczenie formatu RAW dla fotografujących.
Ankietę w jęz. angielskim można wypełnić klikając tutaj. Radzimy zarezerwować sobie przynajmniej 30 minut, gdyż wiele pytań jest bardzo szczegółowych i wymaga dokładnego przeczytania instrukcji.
Organizacja OpenRAW obiecuje, że wyniki ankiety zostaną udostępnione publicznie