Microsoft RAW Viewer wkrótce wersja 1.1

Autor: Tomasz Gutkowski

20 Grudzień 2005
Artykuł na: 2-3 minuty
Microsoft udostępnił aplikację do przeglądania plików RAW w wersji 1.0 (Build 50). Nie jest to jeszcze wersja 1.1, ale ma już większość zapowiadanych właściwości - zgodność z aparatami Canon EOS 5D i Nikon D50, funkcję "zapisz jako..." oraz kilka innych poprawek.

W dziedzinie oprogramowania do obsługi plików RAW sporo się ostatnio dzieje. Dawne problemy wynikające z faktu, że każdy producent sprzętu fotograficznego stosuje własną odmianę zapisu RAW powoli znikają. Po pierwsze pojawiają się "łatki" umożliwiające obróbkę RAWów za pomocą programów innych nić dostarczone przez producenta wraz z aparatem. Po drugie powstają aplikacje pozwalające na wygodne przeglądanie i zarządzanie danymi.

Microsoft RAW Image Thumbnailer and Viewer jest prostym narzędziem do takich zadań. Niestety na razie obsługuje wyłącznie pliki z aparatów marki Nikon i Canon, niemniej jednak zgodny jest z niemal wszystkimi aparatami (z funkcją zapisu plików RAW) tych producentów. O tym jak przydatne jest taki program wiedzą najlepiej osoby, które muszą pracować na plikach pochodzących od różnych autorów (tzn. wykonanych różnym sprzętem), na przykład edytorzy.

Obecnie dostępna jest wersja 1.0 (Build 50), która jest bliska zapowiedzianej wersji 1.1 (tej dotyczy informacja prasowa, na podstawie której pisany jest ten artykuł, jednak program w dostępne już teraz wersji ma większość wymienionych funkcji). Poprawki są następujące:

  • zgodność z aparatami Canon EOS 1D Mark IIn, Canon EOS 5D, Nikon D2Hs, Nikon D70s, Nikon D50
  • nowy przycisk "Save as..." pozwalający na szybkie zapisanie kopii w formacie TIFF lub JPEG
  • szybsza praca z plikami z aparatów Nikon D70, D70s i innymi
  • mniejsze zużycie pamięci operacyjnej przy generowaniu miniaturek plików NEF Nikona
  • program otwiera się automatycznie po kliknięciu pliku RAW w przeglądarce Windows Explorer
  • naprawiono kilka błędów poprzedniej wersji (np. problem blokady plików TIFF

Najciekawszy fragment informacji prasowej znajdziemy na samym dole. Otóż RAW Viewer nie jest częścią systemu operacyjnego Windows i Microsoft nie zapewnia wsparcia technicznego (dosłownie: "(...) it is not part of Windows and is not supported by Microsoft). Potraktujmy to jako jeszcze jeden przyczynek do niekończącej się dyskusji na temat przewagi Macintosh'a nad Windows'em, i odwrotnie.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Nowe przenośne panele i tła fotograficzne od Fomei
Nowe przenośne panele i tła fotograficzne od Fomei
Fomei wprowadziła do oferty trzy nowe akcesoria. Mobilny panel 150x200 cm, kompaktowa rama 75x90 cm i tła fotograficzne typu roll-up 180x200 cm zaprojektowano z myślą o wymagających fotografach,...
1
GoPro prezentuje adapter anamorficzny - filmowe efekty z kamerki sportowej
GoPro prezentuje adapter anamorficzny - filmowe efekty z kamerki sportowej
GoPro rozszerza ofertę dedykowanych akcesoriów o adapter anamorficzny. Anamorphic Lens Mod pozwoli nam uzyskać kinowe proporcje obrazu 21:9 i charakterystyczne poziome flary.
4
Litemons LA600R i LA600Bi - nowe lampy LED w ofercie marki Godox
Litemons LA600R i LA600Bi - nowe lampy LED w ofercie marki Godox
Doża moc i szeroka paleta barw to kluczowe cechy nowych studyjnych lamp LED firmy Godox - na rynek wchodzą modele Litemons LA600R i LA600Bi
1
Powiązane artykuły