Cyfrowa Leica M3? Ollie Baker udostępnia przepis na transformację analogowego dalmierza

Autor: Krzysztof Mularczyk

27 Kwiecień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Jak przekształcić w domu analogowy dalmierz w cyfrowy? Ollie Baker po raz kolejny zaskakuje. Tym razem matryce z Sony NEX-5 i A7 trafiają do analogowego aparatu Leica M3.

Pięć lat temu Ollie Baker z Wielkiej Brytanii, wówczas jako 18-letni student fizyki, opracował sposób zamiany analogowego klasyka Konica Auto S3 w cyfrowy dalmierz (zobacz: "Konica Auto S3 zamieniona w aparat cyfrowy przez osiemnastolatka"). Wykorzystał do tego części z aparatu Sony NEX-5, wspomagając się drukarką 3D. W efekcie analogowy korpus zyskał w pełni cyfrowe możliwości, realizowane przez 14 Mp matrycę APS-C i płytę główną z bezlusterkowca Sony.

Po tym sukcesie Ollie Baker postanowił rozpocząć kolejny ambitny projekt na Kickstarterze, tym razem przerobienia analogowego modelu Leica M3. Po 5 latach mamy w końcu efekty.

Cyfrowe dalmierze na podzespołach Sony A7 i NEX-5

Jak podkreśla na swojej stronie, długo próbował pogodzić dwie idee. Przede wszystkim chciał stworzyć wersję z matrycą pełnoklatkową wykorzystując podzespoły z Sony A7, ale jednocześnie nie chciał zmieniać gabarytów i ergonomii analogowego klasyka. Niestety cyfrowe części z pełnoklatkowego bezlusterkowca okazały się za duże.

W związku z tym podjął decyzję, aby wykonać dwie transformacje. Jedną na bazie podzespołów z bezlusterkowca NEX-5 opartego na matrycy APS-C. W efekcie analogowy korpus nie stracił nic ze swojej funkcjonalności. Całą elektronikę wraz z zasilaniem udało mu się bowiem zmieścić w tylnej ściance. W wersji najbardziej ambitnej, po jej podłączeniu aparat zyskuje funkcjonalność cyfrowego dalmierza, a po podłączeniu ścianki “analogowej” możliwy jest powrót do fotografowania na kliszy.

Przeróbka pełnoklatkowa okazała się bardziej wymagająca - problemem była duża płyta główna, migawka i między innymi dodatkowe zdystansowanie mocowania obiektywu, aby jednocześnie nie zwiększać grubości korpusu. Na szczęście udało się zachować oryginalny wygląd i funkcjonalność ustawiania ostrości jaką daje dalmierz. W środku zaś znalazła się pełna elektronika A7 wraz z mechanizmem migawki.

Zrób to sam w domu

Oba projekty robią imponujące wrażenie. Całość została doskonale przemyślana i wykonana w każdym detalu, choć Ollie nie spoczywa na laurach i zapowiada, że wersję pełnoklatkową będzie na pewno dopracowywał.

Na swojej stronie Frankencamera Ollie Baker udostępnia szczegółowe zdjęcia i opisy, jak krok po kroku wykonywał te transformacje. Dla każdego, kto chciałby takie konstrukcje wykonać samodzielnie w domu jest to ogromne źródło wiedzy i inspiracji. Mamy nadzieję, że Wy też spróbujcie, trzymamy kciuki!

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Dość nieoczekiwanie Panasonic prezentuje nowe modele z nieco zapomnianych już serii aparatów systemowych i kompaktów. To jednak tylko marginalne usprawnienia znanych nam już dobrze...
4
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Sklep Fotoforma informuje o zimowej akcji Canon Cashback. W ramach promocji, można uzyskać zwrot do 1500 zł na wybrane aparaty, obiektywy i akcesoria. A wszystkie zakupy objęte są...
20
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Czyżby Fujifilm szykowało dla nas średnioformatowa wersję kultowego X100? Według plotek aparat zobaczymy już wiosną, choć może nie być on dokładnie tym, czego oczekuje większość...
7
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj