Ricoh WG-60 - kolejna odsłona odpornego kompaktu

Autor: Michał Chrzanowski

25 Październik 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Zanurzenie do głębokości 14 metrów, upadek z ponad półtora metra, praca w niskich temperaturach oraz kilka nowinek technologicznych - to najważniejsze cechy odpornego kompaktu Ricoh WG-60.

Firma Ricoh zaprezentowała dziś następcę WG-50 - odpornego kompaktu, który swoją premierę miał w maju ubiegłego roku. Nowy WG-60 odznacza się niemal identycznym i bezkompromisowym wyglądem. Również, gdy spojrzymy na specyfikację to tam także nie dojrzymy istotnych usprawnień. Najważniejsze parametry pozostały niemal nietknięte.

- Doskonała wodoodporność WG-60 oznacza, że użytkownik może z łatwością robić zdjęcia na zewnątrz. Pomimo kompaktowej, lekkiej obudowy, wyjątkowa specyfikacja WG-60 oznacza, że przewyższa on zwykłe aparaty cyfrowe i smartfony w wymagających warunkach - zaznacza producent.

Wytrzymałość bez żadnych kompromisów

Podobnie jak jego poprzednik, nowy Ricoh WG-60 to aparat stworzony z myślą o ekstremalnych przygodach. Korpus został dokładnie uszczelniony, dzięki czemu będziemy mogli zanurzyć aparat do głębokości 14 metrów przez około dwie godziny (odpowiednik IPX 8 lub JIS Class 8). Kompakt jest oczywiście odporny na wstrząsy i upadki z wysokości 1,6 metra, a także na zgniatanie (wytrzyma nacisk około 100 kg). Jest również pyłoszczelny (odpowiednik IPX 6 lub JIS klasy 6) oraz odporny na niskie temperatury do -10° C. Ale dokładnie taką specyfikację zapewniał już jego starszy brat WG-50.

Nie zmieniło się także za wiele w kwestii obrazowania. Otrzymujemy tę samą  1/2.3“ matrycę BSI-CMOS o rozdzielczości 16-megapikseli oraz obiektyw z 5x zoomem optycznym o ekwiwalencie 28-140 mm, wokół którego znajdziemy diody równomiernie doświetlające fotografowaną scenę lub obiekty z bliskiej odległości (tryb mikroskop). Całość uzupełnia wydajny procesor, dzięki czemu będziemy mogli pracować w zakresie ISO 125-6400, a także nagrywać w rozdzielczości Full HD 30p (format H.264). Oczywiście komponować ujęcia będziemy za pomocą 2.7″ ekranu o rozdzielczości 230 000 punktów z powłoką antyrefleksyjną, którego jasność możemy szybko ustawić tak by odpowiadała zastanym warunkom w jakich przyjdzie nam fotografować lub filmować. Także sama ergonomia pozostała bez zmian. Otrzymujemy identyczny rozkład odpowiednio wyczuwalnych przycisków tylnego panelu.

Usprawniona funkcjonalność

Dostajemy za to usprawnioną funkcjonalność, dzięki czemu nowy WG-60 ma być idealnym aparatem do pracy pod wodą. Ulepszony tryb zdjęć podwodnych ma optymalizować kolory i kontrast „w oparciu o dane obrazów faktycznie uchwyconych pod wodą“. Tryb ten powinien zapewnić ostre oraz realistyczne obrazy dzięki uwydatnieniu odcieni czerwieni, które są tracone w fotografii podwodnej, a jednocześnie ma skutecznie kompensować utratę kontrastu spowodowaną przez rozproszenie światła w wodzie. Do tego w trybie podwodnym opcja „Flash Off + Flash On“ ma umożliwiać wykonywanie kolejno dwóch obrazów - przy jednorazowym wciśnięciu migawki - jednego bez lampy błyskowej i drugie ujęcie z lampą błyskową. Poza tym producent zaimplementował trzy funkcje redukujące wszelkiego rodzaju poruszenia: mechanizm Pixel Track SR i tryby Digital SR oraz Movie SR.

- Model ten zapewnia również zaawansowane funkcje przetwarzania obrazu, możliwe dzięki najnowszej technologii „super-rozdzielczości“, zapewniającej ostre, wyraźne obrazy o wysokiej wyrazistości. Oferuje również takie innowacyjne funkcje, jak tryb ręcznego fotografowania nocnego, który automatycznie rejestruje kilka obrazów tej samej nocnej sceny, tworząc jeden, złożony obraz - zapewnia producent.

Zdjęcia przykładowe

Pobierz

1/640s, f/4.2, ISO 125, ogniskowa: 5 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki 28 mm)

Pobierz

1/400s, f/5.8, ISO 125, ogniskowa: 13.7 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki 77 mm)

Pobierz

1/200s, f/4.2, ISO 125, ogniskowa: 5 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki 28 mm)

Pobierz

1/1000s, f/5, ISO 125, ogniskowa: 7.5 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki 42 mm)

Pobierz

1/80s, f/3.8, ISO 200, ogniskowa: 6.1 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki 34 mm)

Filmy przykładowe

 

 

Cena i dostępność

Ricoh WG-60 będzie dostępny w sprzedaży już od przyszłego miesiąca w dwóch wariantach kolorystycznych: czerwonym i czarnym. Za odporny kompakt zapłacimy około 250 funtów. Natomiast jego poprzednik WG-50 kosztuje około 950 zł, więc można przypuszczać, że i nowy WG-60 zadebiutuje w podobnej cenie.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Yashica City 100 i City 200 - tanie kompakty kontratakują. Nie zawracaj sobie nimi głowy
Yashica City 100 i City 200 - tanie kompakty kontratakują. Nie zawracaj sobie nimi głowy
Na fali wzmożonego zainteresowania używanymi aparatami typu point & shoot, Yashica prezentuje dwa nowe niedrogie cyfrowe kompakty z serii City. Wyglądają ładnie, ale nie oczekujcie...
8
Czy DJI zaprezentuje aparat bezlusterkowy? Pierwsze plotki na temat potencjalnej premiery
Czy DJI zaprezentuje aparat bezlusterkowy? Pierwsze plotki na temat potencjalnej premiery
Jeżeli którykolwiek z Chińskich producentów mógłby wystartować z konkurencją dla japońskich aparatów cyfrowych, z pewnością byłoby to DJI. Być może pierwszy profesjonalny chiński...
21
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Dość nieoczekiwanie Panasonic prezentuje nowe modele z nieco zapomnianych już serii aparatów systemowych i kompaktów. To jednak tylko marginalne usprawnienia znanych nam już dobrze...
4
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj