Dodaj ocenę

Nikon D7500 - czy to mniejszy brat D500?

Autor: Michał Chrzanowski

12 Kwiecień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Wiele na to wskazuje. Nowy model korzysta z tej samej 20,9 MP matrycy APS-C, z tego samego procesora Expeed 5 oraz pomiaru światła opartego na sensorze RGB o rozdzielczości 180 tys. punktów. Do tego otrzymujemy poprawioną ergonomię oraz możliwość nagrywania w jakości 4K.

Na następce często wybieranego przez średniozaawansowanych fotografów Nikona D7200 przyszło nam czekać nieco ponad 2 lata. Jednak dziś nadszedł dzień, w którym światło dzienne ujrzał model D7500.

- To doskonały aparat klasy wyższej dla amatorów fotografii, którzy podziwiają możliwości modelu D500, ale nie potrzebują aż tylu profesjonalnych funkcji. Dostają oni tę samą, najlepszą w swojej klasie, jakość zdjęć co w modelu D500, zamkniętą w mniejszym korpusie, który łatwiej obsługiwać - komentuje Jordi Brinkman, Product Manager w firmie Nikon Europe.

 

Podobnie jak w modelu D500 matryca CMOS formatu APS-C ma rozdzielczość 20,9 mln pikseli. Do tego otrzymujemy najnowszą generację procesora Expeed 5 (tego samego, co w przypadku flagowego modelu D5) oraz system pomiaru światła oparty o sensor RGB o rozdzielczości 180 tys. punktów. Efekt? Nowy D7500 zapewnia zakres czułości ISO 100 - 51200, który możemy rozszerzyć do przedziału ISO 50 - 1 640 000. Do tego aparat oferuje szybsze przetwarzanie obrazu - obiecuje producent.

Poprawie uległ także tryb zdjęć seryjnych. Teraz będziemy w stanie fotografować z szybkością 8 kl./s. Z taką prędkością powinniśmy zapisać około 50 14-bitowych nieskompresowanych plików RAW. Dla porównania poprzednia generacja lustrzanki była wolniejsza - 6 kl./s i około 18 RAW w serii. Z kolej podczas fotografowania wartkiej akcji pomoże 51-polowy system AF, z który 15 to punkty krzyżowe ze środkowym punktem czułym do -3EV. Jest to jednak ten sam moduł, który był wykorzystany w modelu D7200.

Nowy D7500 może okazać się także ciekawą opcją dla filmowców. Możemy bowiem rejestrować materiał wideo o rozdzielczości 4K (3840 x 2160) z klatkażem 30, 25 i 24 kl./s (144 Mbps) w formacie MPEG-4 (H.264). Aparat pozwala także na skorzystanie z elektronicznej redukcji drgań. Jednak w tym wypadku będziemy ograniczeni do jakości Full HD. Poza tym otrzymujemy możliwość nagrywania filmów poklatkowych, płaski profil obrazu, zebrę oraz Auto ISO, a także wejścia mikrofonowe i słuchawkowe.

 

 

Sporo zmieniło się także na zewnątrz. D7500 to uszczelniony i zdecydowanie bardziej ergonomiczny korpus, choć na pierwszy rzut oka przypomina swojego poprzednika. Jest jednak lżejszy i nieco bardziej obły. Przeprojektowano także grip, który teraz jest znacznie głębszy i węższy. Usprawniono także ekran. Wprawdzie dalej mamy do czynienia z 3,2-calowym wyświetlaczem jednak teraz jest on odchylany i dotykowy. Z innych zmian należy wymienić fakt, że Nikon pozbył się jednego ze slotów na karty SD oraz zmienił baterię, której pełne naładowanie powinno wystarczyć na około 950 zdjęć.

Nikon D7500 powinien pojawić się w sprzedaży w połowie tego roku w cenie około 1250 dolarów (samo body). Aparat będzie także dostępny w zestawie z obiektywem 18-140mm F3.5-5.6G ED VR za około 1750 dolarów. Polska cena nie została jeszcze ujawniona. Więcej informacji znajdziecie na stronie nikon.pl.

Nazwa Nikon D7500
Producent Nikon
Typ aparatu lustrzanka cyfrowa
Matryca APS-C CMOS (23,5 x 15,7 mm)
Efektywna rozdzielczość 20,9 Mp
Matryca APS-C
Czułość ISO 50 (rozszerzona)
ISO 100
ISO 51200
ISO 1638400 (rozszerzona)
Procesor Expeed 5
Rozdzielczość maksymalna 5568 x 3712
Formaty obrazu 3:2
Formaty zapisu RAW
JPEG
RAW + JPEG
Kompresja standard
fine
Balans bieli auto
manualny
ustawienia predefiniowane
Korekta obrazu Przestrzeń barwna: sRGB / Adobe RGB
Mocowanie obiektywu Nikon F
Lampa błyskowa wbudowana
Synchronizacja z lampą 1/250 s
Tryby ekspozycji auto
P, A, S, M
scenerie
tryby użytkownika
Karta pamięci SD/SDHC/SDXC
Kompensacja ekspozycji +/- 5 EV, w skoku co 1/3 EV
Migawka 1/8000 - 30 s
Blokada ekspozycji półpozycja spustu migawki
przycisk AEL
Zdjęcia seryjne 0.5 kl/s
Pomiar światła matrycowy
centralnie-ważony
punktowy
multi
Tryby odtwarzania zdjęcie
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
ustawienie ręczne (MF)
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
Wizjer tak, optyczny
Ekran LCD 3-calowy
odchylany
dotykowy
Rejestracja filmów Full HD
4K
Złącza USB 2.0
miniHDMI
gniazdo mikrofonu
gniazdo słuchawek
Pilot Wi-Fi
możliwość sterowania bezprzewodowego
Zasilanie akumulator litowo-jonowy
Wydajność zasilania 950 zdjęć
Obudowa uszczelniona
Wymiary 136 x 104 x 73 mm
Waga 640 g
Lustro tak
Stopka akcesoriów tak
Gwint statywu Tak

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Dość nieoczekiwanie Panasonic prezentuje nowe modele z nieco zapomnianych już serii aparatów systemowych i kompaktów. To jednak tylko marginalne usprawnienia znanych nam już dobrze...
4
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Sklep Fotoforma informuje o zimowej akcji Canon Cashback. W ramach promocji, można uzyskać zwrot do 1500 zł na wybrane aparaty, obiektywy i akcesoria. A wszystkie zakupy objęte są...
20
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Czyżby Fujifilm szykowało dla nas średnioformatowa wersję kultowego X100? Według plotek aparat zobaczymy już wiosną, choć może nie być on dokładnie tym, czego oczekuje większość...
7
Powiązane artykuły