Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Pierwszy raz styczność z prototypowym modułem Olympusa mieliśmy podczas tagrów Photokina 2014. Producent nie ujawniał jednak zbyt wiele informacji na jego temat. Wiadomo było jedynie, że aparat ma być wyposażony w mocowanie mikro 4/3, a sterować nim będzie można z poziomu urządzeń mobilnych. Podczas eventu Engadget FOS 2014, który kilka dni temu odbył się w Tokio, Olympus zaprezentował aparat, który najprawdopodobniej jest rozwinięciem wcześniejszego założenia. Widać, że projekt OPC: Hack & Make Project, który umożliwia programistom i projektantom otwartą współpracę przy powstawaniu aparatu, rozwija się pełną parą. Bezkorpusowiec nabrał realnych kształtów, znamy też wstępną specyfikacje aparatu.
Prototypowy aparat posiada mocowanie na obiektywy mikro 4/3 i jest wyposażony w matrycę o rozdzielczości 16Mp. Moduł ma umożliwiać robienie zdjęć zarówno w formacie JPEG jak i RAW, możliwe ma być także nagrywanie filmów. Podgląd oraz sterowanie funkcjami aparatu będzie odbywać się poprzez smartfona, za pośrednictwem łączności Wi-Fi. Na grafice umieszczonej na stronie projektu możemy zobaczyć również smigiełko, co sugeruje, że planach może być wyposażenie aparatu w moduł umożliwiający latanie. Dostępne będą z pewnością też inne akcesoria. Co więcej otwarty charakter projektu z pewnością zaowocuje powstaniem wielu autorskich aplikacji rozszerzających możliwości aparatu.
Wygląda to trochę zabawnie, jednak stworzenie modułu o otwartej architekturze, z mocowaniem na obiektywy Olympusa, może okazać się dla producenta strzałem w dziesiątkę. Ze względu na możliwość adaptacji i rozwijania urządzenia, projekt wydaje się lepszym podejściem do tematu aparatów bezkorpusowych niż zaprezentowany rok temu Sony QX100. Na oficjalną premierę aparatu przyjdzie nam z pewnością jeszcze trochę poczekać, niemniej jednak już teraz projekt prezentuje się bardzo obiecująco. Będziemy na bieżąco informować was o postępach w pracy nad aparatem.
Więcej informacji możemy znaleźć na stronie projektu OPC. Niestety serwis dostępny jest wyłącznie w języku japońskim