Nikon 1 V2

Autor: Patrycja Tuszyńska

24 Październik 2012
Artykuł na: 9-16 minut
Nikon 1 V2 to nowy bezlusterkowiec z 14,2-megapikselową matrycą, który został dziś zaprezentowany przez koncern Nikon. Aparat posiada szybki hybrydowy autofokus i wykonuje serie 15 i 60 kl/s. Nikon 1 V2 trafi do sprzedaży pod koniec listopada 2012 r.

Nikon 1 V2 jest pierwszym aparatem w rodzinie Nikonów wyposażonym w technologię drugiej generacji. Pozwoli użytkownikowi na pełną kreatywną kontrolę nad wykonywanymi fotografiami oraz bezprzewodowe przesyłanienie zdjęć do smartfonów i tabletów. Został zaprojektowany dla osób, które pragną osiagnąć dobrą jakość obrazu i filmu, ale nadal chcą aby możliwośi te były ukryte w kompaktowej obudowie.

Nikon 1 V2 posiada 14,2-megapikselowy sensor CX CMOS zapewniający obraz o wysokiej jakości bez poświęcania kompaktowości aparatu. Procesor EXPEED 3A przetworzy obraz z szybkościa 850 mp/s. Zakres czułości sięga od 160 do 6400 ISO. Aparat jest także wyposażony w szybki hybrydowy autofokus, pozwalający na wykonanie 15 kl/s w trybie ciągłego autofokusa i 60 kl/s w trybie autofokusa stałego. Nikon 1 V2 posiada także czujnik kurzu i magnezowy przód. Wizjer optyczny ma 1440 tys. punktów.

Dla wygody użytkownika zastosowano inteligentny tryb SmartPhoto Selector pozwalający na wykonanie 20 zdjęć przed i po

całkowitym wciśnięciu spustu migawki. Z kolei tryb Slow View umożliwi uchwycenie 40 kolejnych klatek i wyświetlenie ich kolejno w zwolnionym tempie, pozwalając na wybór takiego ujęcia, na którym najbardziej nam zależy.

Nikon 1 V2 pozwoli na nagrywanie filmów w jakości Full HD w prędkości 60 i 30 kl/s. Tryb filmowania umożliwi także fotografowanie w pełnej rozdzielczości podczas nagrywania filmu w Full HD.

Wraz z nowym bezlusterkowcem, koncern zaprezentował także lampę błyskową Speedlight SB-N7, która trafi na rynek konsumencki w styczniu 2013 r. Pozostałe akcesoria to WU-1b, który pozwoli na bezprzewodowe połączenie i przesyłanie zdjęć do smartfona lub tabletu, oraz moduł GPS, GP-N100, który umożliwi geotagowanie wykonanych fotografii.

Nikon 1 V2 trafi do sprzedaży pod koniec listopada, i wraz z kitowym obiektywem będzie dostępny w cenie około 1000 euro.

NazwaNikon 1 V2
Typaparat systemowy
Efektywna rozdzielczość14,2 Mpx
Sensor13.2 mm x 8.8 mm CMOS
PamięćSD/SDHC/SDXC
Rozdzielczość4608 x 3072
Formaty zapisu obrazuNEF, JPEG
Migawkamechaniczna: 1/4000 s - 30 s., Bulb; elektroniczna:1/16000 s - 30 s, Bulb
Pomiar światłaTTL: matrycowy, centralnie ważony, punktowy
Kompensacja ekspozycji+/- 3-5 EV ze skokiem o 1/3 EV
Metody pomiaru ostrościAF hybrydowy: detekcja fazy i detekcja kontrastu
Tryby pracy autofocusapunktowy (73 punkty w detekcji fazy, 135 punktów w detekcji kontrastu), śledzący
Manual focustak
Czułość160 - 6400 ISO
Balans bieliAuto, sześć trybów predefiniowanych, ustawienia manualne
Zdjęcia seryjne15 lub 60 kl/s
Rejestracja filmuFull HD:{LST|u|1920 x 1080 (60, 30 kl/s);1280 x 720 (60 kl/s);1072 x 720 (60 kl/s);649 x 240 (400);320 x 120 (1200)
Monitor LCD3 calowy TFT LCD o rozdzielczości 921 000 punktów
Lampa błyskowatak, wbudowana
Wizjerelektroniczny o rozdzielczości 1 440 000 punktów, 100% pokrycie kadru
ZasilanieLithium-Ion EN-EL21
Wymiary109 mm x 82 mm x 46 mm
Waga278 g (bez baterii)

Informacja prasowa:

Firma Nikon zaprezentowała Nikon 1 V2 - zaawansowany aparat z wymiennymi obiektywami drugiej generacji, należący do przełomowego systemu Nikon 1. Nowy model został wyposażony w matrycę CMOS w formacie CX o rozdzielczości 14,2 mln pikseli, szybki system autofocus, udoskonalony procesor przetwarzania obrazu EXPEED 3A oraz nowe, innowacyjne funkcje, takie jak Uchwycenie najlepszego momentu. Model Nikon 1 V2 wyróżnia się ponadto ergonomicznym korpusem, umożliwiającym szybki dostęp do manualnych trybów fotografowania oraz funkcji nagrywania wideo w rozdzielczości Full HD, zapewniając pełną kontrolę nad efektami zdjęć oraz filmów.

Nikon 1 V2 to zaawansowany aparat z wymiennymi obiektywami należący do drugiej generacji aparatów systemu Nikon 1. Nowy model wyróżnia się większą szybkością działania oraz innowacyjnymi rozwiązaniami, gwarantującymi kontrolę podczas kreatywnego fotografowania i filmowania, przy zachowaniu łatwości obsługi oraz poręczności konstrukcji, dzięki którym Nikon 1 stał się najpopularniejszym w Europie[1] systemem kompaktowych aparatów fotograficznych z wymiennymi obiektywami.

Nowa moc systemu Nikon 1
Nikon 1 V2 został wyposażony w nowoopracowany, superszybki system EXPEED 3A, umożliwiający przetwarzanie obrazów z prędkością 850 mln pikseli na sekundę. Dzięki temu aparat oferuje dużą prędkość fotografowania - maksymalnie 15 kl./s[2] z ciągłym autofocusem oraz maksymalnie 60 kl./s[3] z autofocusem w stałym punkcie, gwarantując doskonałą jakość zdjęć nawet w przypadku niezwykle dynamicznych ujęć.

Ustawianie ostrości fotografowanych obiektów odbywa się bez opóźnienia dzięki zaawansowanemu hybrydowemu systemowi autofocus - AF z detekcję fazową, opracowany z myślą o szybko poruszających się obiektach oraz AF z detekcją kontrastu, umożliwiający rejestrowanie najdrobniejszych szczegółów także w słabym oświetleniu. Matryca nieustannie przełącza się między 73 polami ostrości z detekcją fazową oraz 135 polami ostrości z detekcją kontrastu w zależności od fotografowanej sceny, zapewniając uzyskanie olśniewających zdjęć i filmów.

Doskonały obraz w każdych warunkach
Matryca CMOS w formacie CX, dzięki większej rozdzielczości, wynoszącej 14,2 mln pikseli oraz czułości ISO w zakresie 160-6400, umożliwia rejestrowanie bardzo szczegółowych zdjęć i filmów, również w warunkach słabego oświetlenia, nawet przy fotografowaniu z maksymalną prędkością 60 kl./s. Aby zapobiec osiadaniu kurzu na matrycy Nikon 1 V2 został wyposażony w funkcję automatycznego czyszczenia.

Ergonomia i wytrzymałość najwyższej klasy
Nikon 1 V2 odznacza się solidną, a zarazem ergonomiczną konstrukcją. Przednia części korpusu, wykonana ze stopu magnezu, została wyposażona m.in. w anatomiczny uchwyt ułatwiający trzymanie aparatu. Opracowany na nowo zespół migawki został przetestowany pod kątem prędkości działania i niezawodności przez 100 000 cykli pracy.

W celu przyspieszenia działania i zapewnienia pełnej gotowości do fotografowania, przycisk spustu migawki wyposażono w zintegrowany włącznik zasilania. Ponadto, wysokiej klasy wizjer elektroniczny (EVF) o rozdzielczości 1440 tys. punktów został umieszczony wzdłuż osi optycznej z myślą o ułatwieniu komponowania kadru, a wbudowana lampa błyskowa zapewnia w razie potrzeby dodatkowe oświetlenie.

Nikon 1 V2 został także wyposażony w pokrętło trybu pracy umiejscowione w górnej części korpusu. Rozwiązanie to zapewnia szybki, bezpośredni dostęp do manualnych ustawień ekspozycji PSAM. Przyciski funkcji umożliwiają kontrolę parametrów, takich jak czułość ISO czy balans bieli. Pokrętło sterowania pozwala potwierdzić dokonanie wyboru lub zmienić ustawienia, bez konieczności odrywania oka od wizjera. Funkcja Korekcji parametrów zdjęcia na żywo umożliwi wyświetlenie efektów zmian w ustawieniach ekspozycji w czasie rzeczywistym, co daje pewność uzyskania odpowiedniego rezultatu.

Innowacje nowej generacji
Podobnie jak w przypadku modelu Nikon 1 V1, aparat Nikon 1 V2 wykorzystuje fenomenalną szybkość pracy i technologię obróbki rejestrowania obrazu przed naciśnięciem spustu migawki i po nim (pre-post capture), oferując nowe, nowatorskie funkcje, takie jak funkcja Uchwycenie najlepszego momentu. Rozwiązanie to bazuje na funkcji Inteligentne wybieranie zdjęcia w połączeniu z nową opcją Spowolnienie obrazu, aby zapewnić użytkownikowi pełną kontrolę nad wyborem ujęcia. Funkcja Inteligentne wybieranie zdjęcia szybko rejestruje do 20 ujęć w pełnej rozdzielczości chwilę przed naciśnięciem spustu migawki i po nim. Funkcja spowolnionego obrazu umożliwia zarejestrowanie do 40 zdjęć seryjnych w pełnej rozdzielczości, wyświetlając je jednocześnie w zwolnionym tempie na wyświetlaczu LCD. Dzięki temu każdy z łatwością wybierze najlepsze ujęcie, które będzie chciał zachować. Znane z poprzedniej generacji aparatów Nikon 1 Ruchome zdjęcia są obecnie zapisywane w postaci łatwego do udostępnienia pliku, pozwalającego na przesyłanie go na dowolną platformę i dzielenie się swoimi przeżyciami w zupełnie nowy sposób.

Magia kina
Aparat Nikon 1 V2 oferuje tryb Zaawansowane filmowanie w rozdzielczości Full HD z prędkością 60 lub 30 kl./s w trybie 60i, 60p oraz 30p, a także pełną kontrolę nad czasem otwarcia migawki i przysłoną. Filmując z zastosowaniem mniejszego rozmiaru klatki, można ponadto uwiecznić ujęcia w bardzo zwolnionym tempie przy prędkości nagrywania sięgającej 1200 kl./s.[4] Fotografowanie w trybie nagrywania filmów pozwala z kolei rejestrować zdjęcia w pełnej rozdzielczości (o proporcjach 3:2), bez przerywania filmowania w jakości Full HD.

Kontrola oświetlenia - nowa lampa błyskowa
Wraz z aparatem Nikon 1 V2 firma Nikon wprowadza na rynek nową lampę błyskową SB-N7. Urządzenie jest zgodne z systememi-TTL i wyróżnia się liczbą przewodnią 18/59 (przy czułości ISO 100, m/stóp). W celu zapewniania lepszej kontroli nad oświetleniem fotografowanej sceny, głowicę lampy błyskowej można odchylić o 120 stopni oraz użyć dodatkowego szerokiego panelu zewnętrznego, dostępnego w zestawie.

Data wprowadzenia aparatu Nikon 1 V2 i lampy błyskowej SB-N7 oraz ceny urządzeń nie zostały ustalone.


Opcjonalne akcesoria:

Adapter do mocowania FT1: umożliwia podłączenie do aparatów Nikon 1 obiektywów NIKKOR z mocowaniem F (zamocowane do adaptera FT1 obiektywy charakteryzują się
2,7-krotnym współczynnikiem przycięcia ogniskowej, co oznacza, że pole widzenia obiektywu ulega niemal 3-krotnemu wydłużeniu). W przypadku stosowania obiektywów NIKKOR AF-S i AF-I z aparatami Nikon 1 można nadal korzystać z systemu autofocusa[5] oraz funkcji zdjęć seryjnych z dużą prędkością wynoszącą 10/30/60 kl./s.[6]

Mobilny adapter bezprzewodowy WU-1b: Niewielki mobilny adapter bezprzewodowy firmy Nikon ułatwia i usprawnia udostępnianie wysokiej jakości zdjęć wprost z aparatu Nikon 1
na smartfon lub tablet[7].

Odbiornik GPS GP-N100: niewielki odbiornik GPS firmy Nikon umożliwia oznaczanie lokalizacji na zdjęciach zrobionych za pomocą aparatu Nikon 1.


[1] Badanie rynkowe GfK 2012 r.

[2] W przypadku zdjęć w pełnym formacie można zarejestrować maksymalnie 45 zdjęć z prędkością ok. 15 kl./s.

[3] W przypadku zdjęć w pełnym formacie można zarejestrować maksymalnie 40 zdjęć z prędkością ok. 60 kl./s. Ustawienie trybu ostrości: AF-S, stałe ostawienie ostrości i ekspozycji dla pierwszej klatki.

[4] Prędkości nagrywania w trybie Zaawansowane filmowanie: 400 kl./s przy rozmiarze klatki 640x240 lub 1200 kl./s przy rozmiarze klatki 320x120. Maksymalny czas nagrywania: 5 sekund.

[5] Ustawienie AF/AE jest obsługiwane tylko w przypadku obiektywów AF-S. Tryb ostrości musi być ustawiony na AF-S (pojedynczy AF), a tryb pola AF jest ustawiony na jeden stały punkt (jest używane tylko centralne pole AF.

[6] Zdjęcia seryjne przy użyciu adaptera FT1: tylko w przypadku obiektywu AF-S. Ustawienie ostrości zostanie zablokowane przy pierwszym zdjęciu.

[7] Zgodność z urządzeniami mobilnymi z systemem operacyjnym Android i iOS. Przed użyciem elementu na urządzeniu mobilnym, należy zainstalować aplikację do obsługi mobilnego adaptera bezprzewodowego, dostępną bezpłatnie do pobrania z serwisu Google Play lub sklepu App Store.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Dość nieoczekiwanie Panasonic prezentuje nowe modele z nieco zapomnianych już serii aparatów systemowych i kompaktów. To jednak tylko marginalne usprawnienia znanych nam już dobrze...
4
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Sklep Fotoforma informuje o zimowej akcji Canon Cashback. W ramach promocji, można uzyskać zwrot do 1500 zł na wybrane aparaty, obiektywy i akcesoria. A wszystkie zakupy objęte są...
20
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Czyżby Fujifilm szykowało dla nas średnioformatowa wersję kultowego X100? Według plotek aparat zobaczymy już wiosną, choć może nie być on dokładnie tym, czego oczekuje większość...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)