Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
K-01 to już drugi typ bezlusterkowców Pentaksa. Po miniaturowym {LNK|https://www.fotopolis.pl/index.php?n=13041;Q japoński producent zaprezentował jeden z największych bezlusterkowców na rynku - K-01. Po zerknięciu na specyfikację staje się jasne, dlaczego aparat ma takie a nie inne rozmiary. Producent zastosował stabilizowaną, 16-megapikselową matrycę APS-C (23,7 x 15,7 mm) oraz bagnet K, umożliwiając w ten sposób korzystanie z całej gamy obiektywów Pentaksa. Japoński producent musiał więc zachować odległość między tylną soczewką, a powierzchnią matrycy taką jak w lustrzankach.
Za pogodzenie wymogów technicznych z ergonomią i interesującym wyglądem zabrał się znany projektant Marc Newson. Stworzył aparat bardzo charakterystyczny, nieszablonowy i z pewnością kontrowersyjny. Pentax "poszedł na całość" oferując od początku sprzedaży intensywnie limonkową wersję kolorystyczną. Ocena projektu to kwestia dość indywidualna, a ostatecznie zdecydują użytkownicy-klienci. Warto jeszcze podkreślić, że Pentax jest w swoich działaniach dość konsekwentny: jako pierwszy proponował kolorowe lustrzanki, kompakty z wymiennymi przednimi panelami czy aparaty koncepcyjne projektowane przez znane firmy i twórców.
Po dość długim wstępie przejdźmy do technicznych konkretów. Jak wspomnieliśmy Pentax K-01 został wyposażony w stabilizowaną, 16-megapikselową matrycę CMOS o rozmiarze APS-C (23,7 x 15,7 mm) oraz nowy procesor obrazu "Prime M". Taki zestaw umożliwia fotografowanie z maksymalną czułością ISO 12800 (z możliwością rozszerzenia do ISO 25600) oraz filmowanie w rozdzielczości Full HD. Użytkownik ma do dyspozycji kodek H.264 oraz prędkość 30, 25 i 24 kl/s. Uruchomienie filmowania odbywa się za pomocą dedykowanego przycisku, a aparat został wyposażony w złącze HDMI. Pentax K-01 może się też pochwalić niezłym trybem seryjnym - aparat osiąga prędkość 6 kl/s.
Na aluminiowym, częściowo gumowanym, korpusie Pentaksa K-01 znalazł się bagnet K, co oznacza, że można do niego podłączać obiektywy istniejące już na rynku, łącznie z wieloma analogowymi konstrukcjami. Dzięki temu już w chwili premiery staje się elementem bardzo bogatego systemu, przebijając w tym zakresie ofertę całej konkurencji. K-01 nie ma wizjera elektronicznego. Do kadrowania służy 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 921 000 punktów. Zdjęcia i filmy trafiają na karty SD, w tym oczywiście SDXC.
Nowy bezlusterkowiec Pentaksa wykorzystuje 81-punktowy autofokus oparty o detekcję kontrastu. Użytkownik może skorzystać z kilku formatów obrazu: 4:3, 3:2, 16:9 i 1:1, a także interwałometru i wielokrotnej ekspozycji (do 9 klatek). Na tarczę trybów trafiła również funkcja HDR. Aparat automatycznie łączy trzy klatki i dzięki temu powstaje jedno zdjęcie o zwiększonym zakresie dynamicznym.
Pentax K-01 trafi do sklepów w polowie marca. Na razie nie wiemy ile będzie kosztował.] Poniżej prezentujemy specyfikację techniczną i więcej zdjęć aparatu.