Kamera AMP - filmowanie w HDR

Autor: Amadeusz Andrzejewski

29 Czerwiec 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Technika poszerzania zakresu dynamicznego zdjęcia (High Dynamic Range Imaging - HDRI) większości miłośników fotografii kojarzy się z mozolnym wykonywaniem trzech zdjęć po kolei i późniejszym składaniem ich na komputerze. Teraz dzięki prototypowej kamerze firmy AMP technika ta staje się dostępna także dla filmowców i to bez konieczności nagrywania trzy razy tego samego ujęcia czy stosowania skomplikowanego riga.

Do niedawna jeśli kamery posiadające rozszerzony zakres dynamiczny w ogóle się pojawiały, to stosowane były w przemyśle, choćby przy kontroli jakości świecących żarówek czy innych sytuacjach rzeczywiście tego wymagających. Kamery te nie spełniały jednak wymogów stawianych kamerom używanym do filmowania - częstokroć miały niskie rozdzielczości i klatkaże niezgodne ze standardami telewizyjnymi. Oznaczało to, że jeśli filmowcy chcieli sięgnąć po możliwości oferowane przez HDR, musieli robić to w bardziej skomplikowany sposób - na przykład mocując dwie kamery na statywie z półprzepuszczalnym lustrem, ustawiając je idealnie w osi i stosując różne wartości czułości na ich sensorach (operowanie przesłoną lub migawką zmienia charakter obrazu i mogłoby uniemożliwić poprawne złożenie materiału z obu kamer). Dość znany jest przykład dokonania czegoś takiego przez grupę rosyjskich entuzjastów używających dwóch aparatów Canon 5D mark II (efekt ich pracy można obejrzeć tu).

Zaprezentowana przez firmę AMP kamera ma znacząco uprościć osiąganie takiego efektu na filmie. Uproszczenie to mają zapewnić wewnętrzna architektura kamery, na którą składają się trzy sensory rozdzielone lustrami półprzepuszczalnymi oraz pracujące w czasie rzeczywistym algorytmy składania obrazów HDR, pozwalające cieszyć się gotowym efektem od razu w momencie nagrywania.

Aktualnie demonstrowana prototypowa wersja kamery posiada na pokładzie trzy przetworniki Silicon Imaging SI-1920 o rozmiarze 2/3'' i rozdzielczości 1920x1080 każdy. Ich deklarowany przez producenta zakres dynamiczny wynosi 10 EV, co w połączeniu z rozsunięciem ekspozycji o 3,6 EV między sensorami pozwala osiągnąć zakres dynamiczny siedemnastu przesłon. Tak duża rozpiętość między przetwornikami wymogła na twórcach stworzenie od podstaw nowego algorytmu składania obrazów, który poza obsługą odstępów większych niż 2 EV musiał także dać się zaimplementować do pracy w czasie rzeczywistym. W rezultacie powstał algorytm nazwany ECHOblend, na temat którego firma udostępnia osobną publikację naukową. Jego zasadnicza koncepcja opiera się na wykorzystywaniu w pierwszej kolejności danych z sensora odpowiedzialnego za rejestrację ciemnych partii obrazu. Dopiero gdy wartości pikseli w jakimś obszarze zaczynają zbliżać się do maksymalnych, algorytm sięga po dane z pozostałych przetworników i łączy je w odpowiedni sposób.

Konstrukcja pozwala na wymianę optyki, a zastosowane złącze to Nikonowski bagnet F. Kamera pozwala na bezkompresyjny zapis surowego materiału (analogicznego do fotograficznych plików RAW) na dysku SSD oraz wypuszcza już poskładany obraz HDR przez wyjście HDMI. Całość zamknięta jest w kompaktowej obudowie i waży niecałe 2,5 kg. Przykładowe nagrania dostępne są na stronie producenta.

Produkcyjne wersje kamery mają funkcjonować na zasadzie otwartej architektury, co oznacza, że klient sam będzie mógł wybrać rodzaj i rozmiar sensora oraz typ bagnetu. Dodatkowo rozpiętość między poszczególnymi przetwornikami ma zostać zwiększona do 5 przesłon, co sumarycznie ma zaoferować obraz o imponującej rozpiętości 20 EV.

Firma na chwilę obecną nie planuje sprzedaży detalicznej, a produkcyjne wersje kamery mają być dostępne jedynie na indywidualne zamówienia. Jej przedstawiciele zastrzegają jednak, że jeśli zainteresowanie będzie duże, rozważą zmianę obecnego stanowiska. Cena urządzenia nie jest znana

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Dość nieoczekiwanie Panasonic prezentuje nowe modele z nieco zapomnianych już serii aparatów systemowych i kompaktów. To jednak tylko marginalne usprawnienia znanych nam już dobrze...
4
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Sklep Fotoforma informuje o zimowej akcji Canon Cashback. W ramach promocji, można uzyskać zwrot do 1500 zł na wybrane aparaty, obiektywy i akcesoria. A wszystkie zakupy objęte są...
20
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Czyżby Fujifilm szykowało dla nas średnioformatowa wersję kultowego X100? Według plotek aparat zobaczymy już wiosną, choć może nie być on dokładnie tym, czego oczekuje większość...
7
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj