Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Fotograficzne Nagrody Pulitzera przyznawane są już od 1942 roku, a od roku 1968 funkcjonują w formie dwóch rozdzielnych wyróżnień, przyznawanych za najlepsze zdjęcia reportażowe (Breaking News Photography) oraz serie dokumentalne (Feature Photography).
W tym roku przełamany został wreszcie kilkuletni schemat, gdzie obydwie nagrody przyznawane były fotografom jednej agencji. W dodatku tym razem wyjątkowo przyznano aż 3 nagrody (2 nagrody ex-aequo w kat. Breaking News), a jury dokonało pewnych roszad w zgłoszeniach i samo przeniosło dwie ze zwycięskich serii pomiędzy kategorii (prawdopodobnie w celu większej nobilitacji indyjskiego zespołu fotografów Reutera, w którego skład wchodził zabity w zeszłym roku w Afganistanie Danish Siddiqui.
Jak wspomnieliśmy, w tym roku mamy do czynienia z dwoma zwycięskimi seriami zdjęć w kategorii Breaking News. Najważniejszy, bo przypadający na dorobek pojedynczego fotoreportera laury zdobywa Marcus Yam z Los Angeles Times za fotografie dokumentujący sytuację powstałą po nagłym wycofaniu wojsk amerykańskich z Afganistanu jesienią 2021 roku.
Chaotyczna strategia opuszczenia Afganistanu przez USA doprowadziła błyskawicznego przejęcia władzy w kraju przez konserwatywny rząd Talibów, a w konsekwencji do represji i kryzysu związanego z ewakuacją ludności.
Drugą serią zdjęć nagrodzona w kat. Breaking News są fotografie zespołu Getty Images, dokumentujące atak na Kapitol Stanów Zjednoczonych. W skład zespołu nagrodzonych fotoreporterów wchodzą: Win McNamee, Drew Angerer, Spencer Platt, Samuel Corum i Jon Cherry.
Dla przypomnienia, szturm na Kapitol Stanów Zjednoczonych z udziałem zwolenników byłęgo prezydenta Donalda Trumpa odbył się 6 stycznia 2021 roku w proteście przeciwko wynikom wyborów prezydenckich z listopada 2020 roku. Z powodu ataku konieczne było przerwanie obrad izb Kongresu i ewakuacja kongresmenów. Po dostaniu się do budynku uczestnicy szturmu dopuszczali się licznych aktów wandalizmu i rabunku. W wyniku wydarzeń na Kapitolu śmierć poniosło 5 osób, a w stan oskarżenia postawiono w sumie 400 osób.
W kategorii poświęconej spójnym cyklom główną nagrodę otrzymał indyjski zespół fotografów agencji Reuters, w skład którego wchodzą: Adnan Abidi, Sanna Irshad Matoo, Amit Dave oraz zmarły tragicznie Danish Siddiqui. Zwycięskie zdjęcia ukazują regionalne konsekwencje epidemii Covid-19.
Korzenie Nagród Pulitzera sięgają początków XX wieku. Zdobywcy nagrody są wybierani przez jury, działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców i agencji amerykańskich.
Więcej informacji oraz pełną listę laureatów z pozostałych kategorii możecie znaleźć na stronie pulitzer.org.