Mobile
Samsung Galaxy S25, S25+ i S25 Ultra - dużo AI, mało nowości w aparatach
Za nami jubileuszowe, setne rozdanie Nagród Pulitzera. Jest to coroczna nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki. Wczoraj ogłoszono laureatów w 21 kategoriach, z których dwie - Breaking News i Feature - zostały poświęcone dokonaniom na polu fotografii.
Nagroda gówna za fotoreportaż w kategorii Feature powędrowała w ręce fotoreporterki The Boston Globe, Jessiki Rinaldi. Otrzymała ją za “surową i odkrywczą opowieść o chłopcu, który stara się znaleźć życiową równowagę” - czytamy w werdykcie. Strider Wolf - bohater reportażu - już jako dwulatek został ciężko pobity przez chłopaka jego matki. Trafił do dziadków, ale ci - nie będąc w stanie poradzić sobie finansowo - niedługo później stracili swój dom. Od tamtej pory żyje on na kempingach.
Druga fotograficzna kategoria Breaking News została zdominowana przez temat, którym żył cały świat - kryzys migracyjny z jakim musiała zmierzyć się Europa.
Nagrodą Pulitzera doceniono aż czterech fotografów z redakcji The New York Times: Mauricio Limę, Siergieja Ponomarewa, Tylera Hicksa i Daniela Ettera. Każdy z nich tworzył obszerne fotoreportaże poświęcone uchodźcom - ich wycieńczającym podróżom i trudnościom w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości.
Nagrodę w kategorii Breaking News otrzymała również cała redakcja Thomson Reuters - jedna z największych agencji informacyjnych świata. Jurorzy przyznali wyróżnienie za “kompletne i wnikliwe fotografie, które przedstawiają uchodźców przedostających się do nieznanych miejsc” - czytamy w werdykcie.
Korzenie Nagród Pulitzera sięgają początków XX wieku. Zdobywcy nagrody są wybierani przez jury, działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców amerykańskich. Więcej informacji oraz pełną listę laureatów z pozostałych kategorii możecie znaleźć na stronie www.pulitzer.org.