Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Fotograficzne Nagrody Pulitzera przyznawane są już od 1942 roku, a od roku 1968 funkcjonują w formie dwóch rozdzielnych wyróżnień, przyznawanych za najlepsze zdjęcia reportażowe (Breaking News Photography) oraz serie dokumentalne (Feature Photography). W tym roku obydwie nagrody przyznano fotografom agencji Associated Press. W odróżnienie od zeszłorocznej edycji, w kategorii Feature Photography wyróżniony został jednak pojedynczy twórca, a nie cała agencja.
W tym roku w kategorii Breaking News agencji Associated Press udało się przełamać dwuletnią dominację Reutera, a wyróżnienie zostało przyznane całemu zespołowi AP pracującemu przy dokumentacji protestów związanych z ruchem Black Lives Matter.
Dla przypomnienia ruch BLM zrodził się po fatalnym w skutkach aresztowaniu czarnoskórego Georga Floyda na ulicach Minneapolis, którego nagranie zostało opublikowane w sieci. Efektem były protesty, zamieszki, a nawet przejęcia władzy w kilku obszarach miast na terenie USA.
Do nagrody nominowani byli również: Joshua Irwandi (National Geographic) oraz Hassan Ammar, Hussein Malla i Felipe Dana z Associated Press. Finałowe tematy dotyczyły epidemii oraz skutków wybuchu w porcie w Bejrucie.
W kategorii poświeconej cyklom główną nagrodę zdobył z kolei naczelny fotograf Associated Press w Hiszpanii - Emilio Morenatti, który fotografii prasowej poświęca się już przeszło 30 lat.
Nagrodzona seria dokumentuje sytuację ludzi starszych w obliczu pandemii Covid-19.
Do nagrody nominowany był także grupowo zespół fotografów agencji Reuters (również za prace dotyczące epidemii) oraz Tyler Hicks z The New York Times, dokumentujący wpływ epidemii na rdzenną ludność Amazonii.
Korzenie Nagród Pulitzera sięgają początków XX wieku. Zdobywcy nagrody są wybierani przez jury, działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców i agencji amerykańskich.
Więcej informacji oraz pełną listę laureatów z pozostałych kategorii możecie znaleźć na stronie pulitzer.org.