Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Fotograficzne Nagrody Pulitzera przyznawane są już od 1942 roku, a od roku 1968 funkcjonują w formie dwóch rozdzielnych wyróżnień, przyznawanych za najlepsze zdjęcia reportażowe oraz serie dokumentalne. W tym roku ani w jednej ani w drugiej kategorii nie wyróżniono pojedynczego twórcy - zamiast tego wyróżniono zespoły fotografów pracujące dla agencji Reuters i Associated Press.
Kolejny rok z rzędu Nagrodę Pulitzera w kategorii Breaking News otrzymała fotograficzna redakcja Reuters. Wyróżnione zostały starania fotografów relacjonujących przebieg zeszłorocznych antyrządowych protestów w Hong Kongu.
„Za różnorodne i oświecające zdjęcia Hong Kongu w czasie, gdy obywatele protestowali przeciwko ograniczaniu ich wolności i bronili autonomii regionu” - czytamy w werdykcie Jury. Oprócz prestiżowego medalu redakcja otrzymała także nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. dolarów.
Oprócz Reutersa do nagrody nominowani byli także Tom Fox z The Dallas Morning News oraz Dieu Nalio Chery i Rebecca Blackwell z Associated Press.
Z kolei w kategorii poświęconej seriom fotograficznym wyróżniony został wysiłek trójki fotografów (Channi Anand, Mukhtar Khan i Dar Yasin) współpracujących z Associated Press.
Nagrodzony materiał opowiada o życiu mieszkańców Kaszmiru - spornego terenu Indii i Pakistanu, który na nowo stał się tematem międzynarodowej dyskusji po tym, jak w 2019 roku Indie zniosły jego niepodległość. Także w i tym przypadku nagrodzeni twórcy otrzymali nagrodę w wysokości 15 tys. dolarów.
Ze zwycięskim projektem w rywalizacji przegrały materiały Mary F. Calvert i Erika Clarka, które także były nominowane przez jury.
Korzenie Nagród Pulitzera sięgają początków XX wieku. Zdobywcy nagrody są wybierani przez jury, działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców i agencji amerykańskich.
Więcej informacji oraz pełną listę laureatów z pozostałych kategorii możecie znaleźć na stronie pulitzer.org.