Mobile
Samsung Galaxy S25, S25+ i S25 Ultra - dużo AI, mało nowości w aparatach
Już po raz 101 poznaliśmy zwycięzców prestiżowej Nagrody Pulitzera. Są to coroczne wyróżnienia przyznawane za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki. Wczoraj ogłoszono laureatów w 21 kategoriach, z których dwie - Breaking News i Feature - zostały poświęcone dokonaniom na polu fotografii.
Nagroda gówna za fotoreportaż w kategorii Feature powędrowała w ręce fotoreportera Chicago Tribune, E. Jasona Wambsgansa. Otrzymał ją za „wspaniały portret 10-letniego Tavona Tannera i jego matki oraz ich dążenie do pozbierania się i powrotu chłopca do życia po strzelaninie w Chicago“ - czytamy w werdykcie.
E. Jason Wambsgans jest fotoreporterem Chicago Tribune od 2002 roku. Ostatnie cztery lata spędził na dokumentowaniu jednego z poważniejszych problemów Chicago - przemocy z użyciem broni palnej.
Z kolei laureatem Breaking News - drugiej fotograficznej kategorii - został freelancer Daniel Berehulak. To prestiżowe wyróżnienie otrzymał za zdjęcia „ukazujące bezwzględne lekceważenie ludzkiego życia na Filipinach, wywołane przez rządowy atak na dealerów i osoby uzależnione od narkotyków“ - komentują jurorzy. Te wstrząsające fotografie zostały opublikowane na łamach The New York Times.
Jest to już druga w karierze Daniela Berehulaka Nagroda Pulitzera. Po raz pierwszy otrzymał ją w 2015 roku za reportaż ukazujący epidemię Eboli, która zbierała zastraszające żniwa w Afryce.
Każdy z fotografów, poza medalem Pulitzera, otrzymał także nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys dolarów.
Korzenie Nagród Pulitzera sięgają początków XX wieku. Zdobywcy nagrody są wybierani przez jury, działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców amerykańskich. Więcej informacji oraz pełną listę laureatów z pozostałych kategorii możecie znaleźć na stronie www.pulitzer.org.