Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. Te prestiżowe wyróżnienia już od 102 lat są przyznawane za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki. Wczoraj ogłoszono laureatów w 21 kategoriach, z których dwie - Breaking News i Feature Photography - zostały poświęcone dokonaniom na polu fotografii.
Samochód wjeżdża w grupę protestujących, którzy maszerują wzdłuż ulicy 4th Street NE w centrum handlowym Downtown w Charlottesville w dniu wiecu Unite the Right, w sobotę 12 sierpnia 2017 roku.
W tym roku Nagrodę Pulitzera w kategorii Breaking News otrzymał 31-letni Ryan Kelly - były już fotograf The Daily Progress w Charlottesville. Poza prestiżowym medalem, wręczono mu także nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. dolarów. W werdykcie jury czytamy że jest to wyróżnienie „za mrożący krew w żyłach obraz, który odzwierciedla refleks fotografa i koncentrację w uchwyceniu momentu uderzenia samochodu, który wpadł w grupę demonstrujących osób przeciwko wiecowi Unite the Right w Charlottesville w stanie Wirginia w USA.“
Ryan Kelly był fotoreporterem The Daily Progress w Charlottesville przez cztery lata (od 2013 do 2017 roku) Wydarzenia na wiecu „Unite the Right“ były jego ostatnim zleceniem w gazecie, a zwycięskie zdjęcie zostało wykonane ostatniego dnia pracy, zanim on i jego żona przeprowadzili się do Richmond. Jednak 31-letni Kelly kontynuuje swoją pracę w Richmond i Charlottesville - teraz jako freelancer.
Natomiast Nagrodę Pulitzera z kategorii Feature Photography otrzymała redakcja fotograficzna Reuters za „szokujące zdjęcia, które ujawniły światu przemoc, z jaką spotkali się uchodźcy Rohingya uciekając z Birmy.“ Wraz z wyróżnienie organizatorzy również przyznali nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. dolarów.
Reuters pierwotnie przesłał powyższą serię zdjęć do kategorii Breaking News, ale Zarząd Pulitzera podjął decyzję o przeniesieniu zgłoszenia do kategorii Feature Photography - jak się okazało była to słuszna decyzja.
Korzenie Nagród Pulitzera sięgają początków XX wieku. Zdobywcy nagrody są wybierani przez jury, działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców amerykańskich. Więcej informacji oraz pełną listę laureatów z pozostałych kategorii możecie znaleźć na stronie www.pulitzer.org.